Oldenburský teplokrevník

Oldenburský teplokrevník

Původ: Německo
Výška v kohoutku: 165–175 cm
Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Využití: Sport, kočárový kůň
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2125 zobrazení     0 komentářů

Historie

Počátky plemene sahají do 17. století. Původně to byl velký kočárový kůň využívaný i v zemědělství. Jeho předci byli španělští, neapolští a východofríští koně. Významný byl bílý španělský hřebec Kranich. První oldenburgové byli pravděpodobně podobní kladrubskému koni. V 18. století se křížili s berbery, anglickými plnokrevníky a Norfolk Roadstery. Tím vzniklo lehčí jezdecké zvíře používané v armádě. Na konci 19. století byli opět použiti angličtí plnokrevníci, clevelandští hnědáci, hannoverští teplokrevníci a normandští koně. Tím vznikl oldenburský teplokrevník dnešního typu. Během světových válek však utrpěl velké ztráty a proto byli opět použiti angličtí plnokrevníci. Vznikl tak všestranný sportovní a jezdecký kůň.

Povaha

Oldenburg je přátelský, ochotný, učenlivý a dobře ovladatelný. Je také siný s nadáním pro parkúr i drezúru. Má energický temperament.

Stavba těla

Tělesný rámec je mohutnější než u ostatních teplokrevníků. Hlava je líbivá, někdy klabonosá, krk je svalnatý, plece silné a lopatky mírně skloněné. Hrudník je hluboký, hřbet delší a rovný. Záď je svalnatá, končetiny jsou pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty.

Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku mívají 165 – 175 cm.

Využití

Oldenburský teplokrevník je velmi dobrý skokan dosahující velké úspěchy. Je úspěšný i v drezúře a při křížení s anglickými plnokrevníky vznikne výdorný kůň pro military. Dodnes je využíván i jako kočárový kůň.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: http://cs.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.