Německá černohlavá ovce

Původ: Německo
Hmotnost: 70-110 kg dle pohlaví
Zkratka: NC
velikost písma:  A A A
28.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4286 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Německá černohlavá ovce je polojemnovlnné, krátkovlnné a bezrohé masné plemeno. Vzniklo křížením plemen hamsphire, oxford down, shropshire a suffolk v letech 1870-1914. Plemeno se podílelo na vzniku francouzské černohlavé, litevské černohlavé a lotyšské tmavohlavé. V Německu zaujímá z celkového počtu chovaných ovcí druhé místo, (18 %). Chová se převážně v severní a západní části Německa. Je většího tělesného rámce s výraznými masnými znaky. Hřbet poměrně dlouhý, široký a dobře osvalený. Hlava, nohy černé a mírně obrostlé. Vlna bílá, sortiment C-CD (29-35 mm). Ovce jsou přizpůsobivé a velmi dobře se adaptují ve všech výrobních oblastech. Vyhovuje jim spíše oplůtkový systém pastvy, vzhledem k dobré chodivosti je možné uplatnit i jiné způsoby pastvy. Ovce jsou poměrně rané a jehnice lze zapouštět při dobré výživě již v prvém roce života o hmotnosti 45-50 kg. Živá hmotnost bahnic 70-80 kg, beranů 90-110 kg. V současnosti, tj. v roce 2003, je německá černohlavá ovce chována pouze v severních Čechách u společnosti Ploužnice, s.r.o.

Užitkovost

Plodnost 140-160 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 34-38 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 300-350 g, roční stříž bahnic 3,5-4,5 kg, beranů 4,5-5,5 kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.

Německá černohlavá ovceNázvy ve světě

Německy: Deutsches schwarzköpfiges Fleischschaf
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Text: http://schok.cz/

Foto: http://ovce-borec.webnode.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.