Vranohlávky

Původ: Nizozemsko, Německo
Hmotnost: 1,7-3 kg dle pohlaví
Roční snáška: 150-180 ks
Inkubační doba: 21 dnů
velikost písma:  A A A
28.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2678 zobrazení     0 komentářů

Křížením malajek, stříbrokrkých italek a místních selských slepic vznikly v pohraničních regionech Nizozemska a Německa vranohlávky už v 80. letech 19. století. Cílem šlechtění byly výkonné nosnice, ale mohutnějšího tělesného rámce. Po lehkých nosnicích podědily bohatý ocas, po malajkách tvar hlavy a robustní zobák. I když se šlechtitelské úsilí dá považovat za úspěšné a plemeno se rozšířilo do celého světa, nikdy se více nechovalo. Dnes je atraktivní hlavně pro výstavní účely, podobně jako zdrobnělá forma pocházející z Německa, kde byla vyšlechtěna koncem 1. poloviny 20. století. Standard také u ní dodnes uznává koroptví a stříbrné koroptví zbarvení.

Geny bojovných kurů, malajek, se projevují živým temperamentem, s nímž souvisí vzájemná agresivita členů chovného hejnka. Slepice na sebe pouze útočí charakteristickým postojem, ale kohouti bojují skutečně. Ve skupině se proto doporučuje jen jediný kohout i na několik desítek slepic. Vranohlávky lze úspěšně držet jak ve velkém, tak i v malém výběhu, který je vhodné svrchu zakrýt pletivem nebo sítí, protože létavost nevymizela. V jistém protikladu k jejich temperamentu je schopnost ochočení nejen jednotlivých slepic, ale někdy i celé skupinky. Kvokavost je vzácná, takže slepice nesou většinu roku, po letním pelichání začínají už na podzim a pokračují s krátkými přestávkami i v zimě. Pomáhají tak zásobovat kuchyni v době zvýšené potřeby vajec kolem Vánoc.

Původní zbarvení je stříbrokrké, resp. stříbrné koroptví, které se podle původní domoviny Twentu nazývá též twentské šedé. Až o několik desítek let později byly vyšlechtěny vranohlavky zlatokrké, modré koroptví či modré stříbrné, ale původní zbarvení v chovech převažuje. Ořechový nízký hřeben je neobvyklého jahodovitého tvaru, u kohouta zřetelný, ale u slepic jen naznačený v peří na temeni. Laloky jsou drobné, ušnice červené. Oční duhovka je červená a standard zdůrazňuje živý výraz oka. Zobák musí být silný, ale krátký a na slemeni zřetelně klenutý. Běháky jsou vyšší, štíhlé, žlutě pigmentované. Srpy kohouta jsou dlouhé a ocas je nesen v tupém úhlu.

  • Hmotnost kohouta 2,5 - 3 kg
  • Hmotnost slepice 1,7 - 2,5 kg
  • Snáška 150 - 180 vajec s bílou či nažloutlou skořápkou

VranohlávkyNázvy ve světě

Anglicky: Kraienköppe, Německy: Kraienköppe, Francouzsky: Kraienköppe, Slovensky: Vranohlávky

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.