Koburský skřivan

Původ: Německo
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Hmotnost: Až 700 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3761 zobrazení     0 komentářů

Tento vitální velký holub podlouhlé stavby těla byl ve střední Evropě značně rozšířen před II. světovou válkou i po ní zejména pro užitkovost, protože má schopnost polarit. Tuto vlastnost si uchoval dodnes, ale z mnoha chovů byl vytlačen jinými plemeny. Vyskytuje se jen ve třech rázech šedohnědé pigmentace.

Při určování chovné hodnoty koburských skřivanů je nutné přihlížet k souladu rozpětí jejich křídel a hmotnosti. Rozpětí křídel 75 cm (měřeno mezi konci nejdelších ručních letek) by měla odpovídat minimální hmotnost 500 g, rozpětí 78 cm 550 g a rozpětí 82 cm 650 g. Ideálem jsou statní holubi s rozpětím křídel až 82 cm a tělesnou hmotností kolem 700 g.

Přestože je koburský skřivan statný holub, měl by působit štíhlým dojmem, bez náznaku hřmotnosti či hrubosti. Někteří holubi mívají hlavu s výrazným, tzv. římaním čelem, hrubé obočnice a silný, tzv. bagdetí zobák. Velmi častou vadou bývá také široký, případně i rozdvojený ocas.

Protože se od tohoto holuba vyžadují i letové schopnosti, má velký význam kvalita jeho opeření. Opeření musí být pevně přiléhající a bohaté na pudr.

Zajímavé je zbarvení peří. Je stříbřité (šedohnědě plavé); vzorky křídelních štítů a ocasní pruh jsou šedohnědé, samci bývají většinou světlejší než samice. Hruď má koburský skřivan okrovou. Kaprování křídelních štítů je úzké (podlouhlé), lesk na krku je nevýrazně (matně) zelený.

Koburský skřivanNázvy ve světě

Anglicky: Coburg Lark, Německy: Coburger Lerche, Francouzsky: Alouette de Cobourg

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.