Pancéřníček panda

Corydoras panda

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 4-5 cm
Vhodná teplota: 20-26 °C
Délka života: 3-5 let
Cena: Kolem 40 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6579 zobrazení     0 komentářů

Pancéřníček panda dostal své druhové pojmenování díky svému typickému zbarvení. Jedná se o poměrně nenáročnou hejnovou rybu. Ve volné přírodě obývá Jižní Ameriku. Je vhodné, aby na dně akvária nebyl ostrý štěrk, abychom předešli možnosti poranění ryby při hledání potravy. Taky myslete na různé úkryty z kamenů, kořenů a rostlin.

Rozdíl v pohlaví je okem dobře patrný, samice jsou větší, robustnější a plnější v bříšku. Pancéřníček panda se chová se v počtu minimálně tří kusů, ovšem platí čím více, tím lépe, jak je již zmíněno výše, je to hejnová ryba.

Tento druh je všežravec, potravu hledá zejména rytím ve dně nádrže, jinak pojídá veškeré krmivo a to, jak živočišní, tak i rostlinné.

Stejně jako ostatní páteřníčci obývá tento druh spodní patra akvárií. V optimálních podmínkách se dožije až deseti let, velikosti dosahuje 5 centimetrů. Jako minimální velikost chovné nádrže se uvádí objem 40 litrů. Vhodná teplota vody je od 20 do 26 °C při pH 6,5-8 a tvrdosti vody 2-25 °dKH.

Pancéřníček panda se množí poměrně snadno, mladých mívá mezi 30 a 50 kusy. Impuls k tření ryba dostává při zvýšení teploty vody na 26-29°C a následné ochlazení vody na původní teplotu. Ke tření dochází po takovém zásahu zhruba za 14 dnů. Ale běžně se třou i při normálních podmínkách. Tření může být 1-2x za měsíc. Do chovné nádrže je vhodné vložit Jávský mech, do kterého se pandy rádi vytírají. Jinak jikry kladou na kameny a ostatní předměty v nádrži, i na stěny nádrže. Do vytírací nádobky je vhodné umístit pár těchto rybek, nebo dva samce na jednu samičku.

Pancéřníček pandaNázvy ve světě

Anglicky: Panda Catfish, Německy: Panda-Panzerwels
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.