Rájovec čínský

Macropodus ocellatus

Výskyt: Asie
Vhodná teplota: 15-23 °C
Cena: 50-70 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3223 zobrazení     2 komentáře

Rájovec čínský náleží do čeledi guramovití. Ve volné přírodě obývá tento druh Asii, konkrétně Čínu, Koreu a Japonsko. Sameček tohoto druhu má hřbetní a řitní ploutve protažené, u samiček jsou kratší a více zaoblené. Náleží do čeledi ostnoploutví (Perciformes).

K chovu potřebujeme sladkovodní akvárium o objemu 60 litrů, s teplotou vody 15-23 stupňů Celsia, pH 6-7,5, tvrdost vody 5-22 °dKH. Tento druh se bude zdržovat spíše ve střední a horná části nádrže. Vyžaduje dobře zarostlou nádrž s úkryty, zároveň potřebují i prostor k plavání, je dobré je chovat v párech.

Rájovec čínský je všežravec, konzumuje jak suché, tak živé i mražené krmení. Samec staví pěnové hnízdo, o mladé se stará výhradně samec, je lepší samičku po výtěru odlovit, mláďat bývá kolem 100 až 200. Je poměrně agresivní k vlastnímu druhu.

Rájovec čínský náleží do čeledi guramovití (Osphronemidae) je čeleď sladkovodních paprskoploutvých ryb z jižní, jihovýchodní a východní Asie. Patří mezi labyrintky (podřád Anabantoidei), mohou tedy dýchat atmosférický kyslík pomocí nadžaberního orgánu, tzv. labyrintu. Čeleď guramovití se dělí na čtyři podčeledi – Belontiinae, Luciocephalinae, Macropodusinae a Osphroneminae.

Rájovec čínskýNázvy ve světě

Anglicky: Chines Paradisefish
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.bee-point.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.04.2019, 13:53
Mám zajem o tyto rájovece mužem se domluvit na fauna trzích v Ostravě. ? ? jsem prodejce na trzích v Ostravě
16.04.2017, 13:25
Tyto rájovce lze chovat i v hejnu ve větším akváriu a to i ve venkovních a skleníkových rybochovných nádržích. Sehnat je není snadné, občas z dovozu a v zahraničí bývají nabízeny a jsou dost drahé ty ryby, ale na podzimních fauna trzích v Ostravě - Černé louce jsem je z vlastního odchovu v sortimentu mněl a letos při úspěšném odchovu budou znovu.