Hrachovka říční

Pisidium amnicum

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka: 10 mm
velikost písma:  A A A
18.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2700 zobrazení     0 komentářů

Hrachovka říční je náš největší představitel rodu Pisidium, jenž je u nás zastoupen třinácti druhy. Všechny tyto druhy mají lastury drobné, nejvýše 1 cm dlouhé, s vrcholy posunutými k zadnímu konci a se zřetelným vazem. Lastury hra­chovky říční měří až 10 mm, jsou široké 5 mm a vyso­ké 7 mm. Ostatni hrachovky měří většinou jen 5 mm. Hrachovka říční má rovněž lastury dosti silné, zbar­vené žlutě až hnědavě, s lehce naznačenými sou­střednými pruhy tmavší barvy. Je to druh velmi rozší­řený jak v Evropě a severní Asii, tak v Severní Ameri­ce. Dává přednost životu v mírně tekoucích vodách s bahnitým dnem.

Hrachovky jsou nejmenší sladko­vodní mlži a ve většině jazyků mají jméno odvozeno od hrachu (dokonce i odborné, Pisum je hrách), pro­tože se skutečně podobají tvarem, velikosti i barvou hráškům. Místy jsou dokonce i tak hojné. Patří do če­ledi okružankovitých a stejně jako ostatní mlži této skupiny jsou živorodé a jsou to obojetníci. Z malých schránek hrachovek se vysunuje pouze jazykovitá no­ha a krátká vyvrhovací rourka, kterou se mimo jiné dostávají na svět i mladé hrachovky, když ukončí vý­voj v rodičovské žaberní dutině.

Hrachovky žijí v po­vrchové vrstvě bahna nebo na vodních rostlinách. Jejich určování patří k nejobtížnějším úkolům, proto­že jsou drobné, velmi proměnlivé a na jejich malých lasturkách je málo výrazných určovacích znaků.

Hrachovka říčníNázvy ve světě

Anglicky: Greater European Peaclam, Francouzsky: Pisidie fluviale, Holandsky: Rivier-erwtenmossel, Lotyšsky: Ovālā sīkgliemene, Německy: Grosse Erbsenmuschel, Polsky: Groszkówka rzeczna, Slovensky: Hrachovka nížinná, Švédsky: Stor ärtmussla

Foto: www.aphotofauna.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.