Hrachovka říční je náš největší představitel rodu Pisidium, jenž je u nás zastoupen třinácti druhy. Všechny tyto druhy mají lastury drobné, nejvýše 1 cm dlouhé, s vrcholy posunutými k zadnímu konci a se zřetelným vazem. Lastury hrachovky říční měří až 10 mm, jsou široké 5 mm a vysoké 7 mm. Ostatni hrachovky měří většinou jen 5 mm. Hrachovka říční má rovněž lastury dosti silné, zbarvené žlutě až hnědavě, s lehce naznačenými soustřednými pruhy tmavší barvy. Je to druh velmi rozšířený jak v Evropě a severní Asii, tak v Severní Americe. Dává přednost životu v mírně tekoucích vodách s bahnitým dnem.
Hrachovky jsou nejmenší sladkovodní mlži a ve většině jazyků mají jméno odvozeno od hrachu (dokonce i odborné, Pisum je hrách), protože se skutečně podobají tvarem, velikosti i barvou hráškům. Místy jsou dokonce i tak hojné. Patří do čeledi okružankovitých a stejně jako ostatní mlži této skupiny jsou živorodé a jsou to obojetníci. Z malých schránek hrachovek se vysunuje pouze jazykovitá noha a krátká vyvrhovací rourka, kterou se mimo jiné dostávají na svět i mladé hrachovky, když ukončí vývoj v rodičovské žaberní dutině.
Hrachovky žijí v povrchové vrstvě bahna nebo na vodních rostlinách. Jejich určování patří k nejobtížnějším úkolům, protože jsou drobné, velmi proměnlivé a na jejich malých lasturkách je málo výrazných určovacích znaků.
Komentáře ke zvířeti