Žralok lidožravý

Carcharodon carcharias

Výskyt: Tropické a mírné vody
Délka těla: 5-6 m
Hmotnost: 600 až 3200 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Velké ryby, želvy, mořské vydry atd.
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3995 zobrazení     0 komentářů

Žralok bílý neboli lidožravý je druh s nejhorší pověstí a patří do řádu obrounů, přímo do čeledi obrounovitých (Lamnidae). Je to největší dnes žijící dravý žralok (větší žralok velrybí a obrovský se živí planktonem) a rozhodně nejobávanější.

Žralok lidožrout se vyskytuje se v malých skupinách nebo ojediněle a žije na širém moři i při pobřeží v tropických i mírných vodách. Je to prakticky Kosmopolit. Obvykle měří žralok bílý 5 až 6 m, největší potvrzená délka je 8 m, ale uvádí se neoficiálně změ­řený žralok o délce 11 m. Hmotnost kolísá mezi 600 až 3200 kg. Tento žralok je poměrně zavalitý, robustní, má dlouhé ploutve, špičatý rypec a velké trojúhelníko­vité zuby s hladkými okraji.

Žralok lidožravý dospívá v době, kdy už měří více než 4 m. Zdržuje se v povrchových vrstvách vody, i když ojediněle byli uloveni jedinci i v hloubce kolem 1000 m. Hlavní kořis­tí tohoto žraloka jsou velké ryby, ploutvonožci, mořské vydry, mořské želvy, tučňáci, ale i náhodné úlovky, např. pes, půlka kůzlete apod. Žralok bílý pohlcuje svou kořist v celku, pokud je příliš velká, vykusuje z ní ob­rovská sousta (např. z kytovců). Napadá lidi i malá pla­vidla. Také tento druh je živorodý a jeho mláďata jsou ještě před narozením kanibaly. Rodí se zcela života­schopná a matka se o ně nestará. Zpočátku se živí menšími rybami, teprve když dorostou délky asi 3 m, loví kořist typickou pro tento druh. Je to vynikající plavec a nesmírně silný živočich.

Žralok lidožravýNázvy ve světě

Anglicky: Great White Shark, Chorvatsky: Pas ljudožder, Německy: Weiße Hai, Norsky: Hvithai, Polsky: żarłacz biały, Španělsky: Tiburón blanco, Vietnamsky: Cá mập trắng lớn

Foto: uchiha-sasuke-a-orochimaru.blog.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.