Polský nížinný ovčák

Polski Owczarek Nizinny

Oficiální zkratka v ČR: PON
Výška v kohoutku: 42-50 cm
Hmotnost: 20 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 251
Využití: společník
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4084 zobrazení     0 komentářů

Původně byl Polský nížinný ovčák strážný pes polských nížin, vhodně přizpůsobený tamějšímu klimatu a krajině, je také víceúčelovým strážným a honáckým psem na selských dvorech. V průběhu druhé světové války téměř vymizel.

Co se týče využití, je Polský nížinný ovčák doprovodný pes.

Polský ovčák má velmi živý charakter, je to tedy temperamentní ale také ochranný pes. Je inteligentní a chápavý. Jeho sebevědomá osobnost se podřizuje pouze chovateli, kterého sám uznává. Jde o spolehlivého, nebojácného a k obraně vždy připraveného psa, který s oblibou hlasitě štěká. K cizím lidem se chová toto plemeno značně nedůvěřivě.

Polský ovčák je robustní, pracovitý, stále aktivní pes, který vyžaduje mnoho pohybu a zapojení do různých akcí. Vyžaduje po svém pánovi důslednou výchovu a rozhodné, i když laskavé vedení. V rodině je schopen se prosadit. Není úplně vhodným psem pro začátečníky, a už v žádném případě pro pohodlné lidi a fanatiky hygieny. Jeho dlouhá chundelatá „kozí" srst s hustou podsadou vyžaduje intenzivní péči, zejména v podobě pravidelného vyčesávání, neboť pes s sebou přináší do domu velké množství nečistot. Polský nížinný ovčák líná jen nepatrně. Vyskytuje se i vrozené zkrácení ocasu.

Polský nížinný ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Polish Lowland Sheepdog, Polsky: Polski Owczarek Nizinny

Foto: http://wszystkoo-psach.blog.onet.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.