Felzuma paví

Phelsuma quadriocellata

Výskyt: Madagaskar
Velikost: 11-12 cm
Krmivo: Hmyz, sladké plody
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8905 zobrazení     2 komentáře

Felzuma paví obývá ve volné přírodě východní část Madagaskaru.

V dospělosti dorůstá délky těla maximálně 11 až 12 centimetrů. Je svítivě zelená. Za předními končetinami, v tzv. prehumerální krajině, se vždy nachází velká černá, často světle modře nebo tyrkysové ohraničená skvrna; podobná se nalézá v tzv. prefemorální krajině, mezi přední stranou stehna a tělem. Hřbet je často hustě posetý intenzivně červenými skvrnami. Samečci mají zvětšené preanofemorální póry a mohutnější i širší hlavu. Tato felzuma žije v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu a velkým množství dešťových srážek. Často vysedává felzuma paví na banánovnících.

Pro jeden pár těchto felzum pořídíme terárium o minimální velikosti alespoň 80 x 80 x 100 centimetrů. Kolísavou vlhkost ovzduší získáme v teráriu pomocí rosícího nebo mlžícího zařízení, řízeného spínacími hodinami. Dno musíme udržovat stále vlhké. K lezení je vhodné použít bambus. Důležitá je bujná a hustá zeleň s hladkými listy, ve které se budou felzumy ukrývat. Obě pohlaví mají teritoriální chování.

Felzuma paví požírá nejraději drobný hmyz různých druhů; 2 až 3x měsíčně nabídneme tomuto druhu také rozmačkané banány, kivi nebo dokonce jahody.

Felzuma pavíNázvy ve světě

Anglicky: Peacock day gecko

Foto: http://frogchemistry.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.04.2017, 18:54
mě se též líbý to je krásné a nádherné zvíře :-)
12.08.2016, 15:01
krásné zvíře, moc se mi líbí