Bažant zlatý

Chrysolophus pictus

Výskyt: Střední Čína
Velikost: 61-115 cm, rozpětí 65 cm
Hmotnost: 500-900 g
Počet vajec: 5-12 ks
Inkubační doba: 22 dnů
Délka života: Kolem 10 let
Krmivo: Hmyz i rostlinná složka
velikost písma:  A A A
16.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     54107 zobrazení     3 komentáře

Charakteristika

Bažant zlatý patří mezi ptáky žijící převážně na zemi, se zavalitým tělem a krátkým a silným zobákem. Slepice jsou zbarveny vždy velmi nenápadně, oproti tomu samci vynikají pestrým zbarvením. Běhák samců mnoha druhů bažantů bývá opatřen ostruhou.Kohout bažanta zlatého je obzvlášť vyhlášen svým nádherným opeřením.

Prostředí a stanoviště

Ve své původní domovině žije bažant zlatý v lesích s hustým podrostem křovin a bambusu až do 2200 m n.m. Vyhýbá se uzavřeným lesním porostům, zamokřené krajině a otevřeným prostorám.

Způsob života

Bažant zlatý žije převážnou část roku sám. Den tráví na zemi hledáním potravy, na noc pak vylétá vysoko do větví stromů, kde je v bezpečí před šelmami. Většinou je věrný svému stanovišti, pouze ptáci žijící ve vyšších nadmořských výškách se často přes den přesunují za potravou do nižších horských oblastí.

Způsob obživy

Na jeho jídelníčku najdeme především listí a výhonky nejrůznějších keřů. Oblíbeny má výhonky bambusu. Žere i listí některých rododendronů a také celou řadu druhů malých brouků, pavouků a spoustu bezobratlých živočichů.

Rozmnožování

Pohlavní dospělost: slepice v 1. roce života, kohouti až ve 2. roce.
Délka inkubace: 22 dní
Počet vajec: 5 - 12
Doba odchovu mláďat: 12 – 14 dní
V jarním období si samotářsky žijící kohouti začínají hledat partnerky a ozývají se daleko slyšitelným krákavým hlasem. Když se podaří samičku přilákat, následuje svatební tanec: sameček při něm krouží kolem partnerky, třepetá křídly, až se náhle zarazí a hlavou se co nejvíce přiblíží k samičce a přitom jí předvádí svůj límec z peří. Kohouti se neúčastní ani sezení na vejcích, ani výchovy potomstva. Slepice tak musí spoléhat na své ochranné zbarvení.

Ochrana druhu

V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření. Původní čínské populace ohroženy nejsou. Populace, které žijí divoce v Británii, čítají většinou 500 až 1000 párů.

Zajímavosti

  • Během toku vydává bažant zlatý zvláštní syčivý zvuk.
  • V době toku mívá kohout okolo sebe až 8 slepic.

Bažant zlatýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Pheasant, Německy: Goldfasan, Estonsky: Kuldfaasan, Francouzsky: Faisan doré, Polsky: Bazant zlocisty, Rumunsky: Fazanul auriu, Slovensky: Bažant zlatý

Text poskytla ZOO Zlín

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.05.2019, 12:43
Máme dvě loňské slepičky a jednoho kohoutka. Obě slepičky snáší vajíčka (zatím 7 a 5). Známý mi řekl, že kohout kuřata zabije, po líhnutí je třeba jej oddělit. Je to ak?
10.01.2016, 12:54
Dobry den .Ctela jsem se tu docist co znaci ruzne pazvuky co zlaty bazant ze sebe vydava.Mam bazanta ochoceneho je to muj mazel-Sata -Saturnin .-)Protoze za mnou chodil jak ve vecernicku Saturnin.Ma velkou volieru ale nosi si ho do bytu kde sedi a ja se snim smudlim Necha se hladit a je spokojeney Zere mi i s pusy kousky piskotu.Mam ho uz druhy rok.Tet kdyz nas nvtivi dcera ta ma dlouhe cetne vlasy taj beha za ni a predvadi se svzj krasny limec rozevre ze pomalu ani nevidi.-)Je to nadhera .-)
27.09.2015, 14:06
zajimavost
uz po druhe nam bazant zlaty ....samec vysedel kuratka ...letos tri a vloni pet .
mame jednoho kohouta a dve slepice ..slepice nasnasely vajicka ,ale casto je sezraly ,ale podarilo se nam zachranit sedum vajicek a na poslednim sedel bazant ,tak dcera mu prihodila vajicka a po 22 dnech behala po voliere tri kuratka a bazant skoro bez peri...ale co se stalo dal bazant uz je zase krasavec ,ale jedna slepice zacala preperovat na bazanta uz ma limec a zlatou hlavu ,tak co mi kdo na to