Arasari zelený

Pteroglossus viridis

Výskyt: Od Guyany po východní Venezuelu a Brazílii
Velikost: 34 cm
Hmotnost: 110-160 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 16 dnů
Potrava: Plody, příležitostně beobratlí a drobní obratlovci
velikost písma:  A A A
26.11.2013     Autor: Adam Bura     11669 zobrazení     1 komentář

Areál výskytu tohoto druhu zahrnuje oblast od Guyany po východní Venezuelu a severovýchodní Brazílii. Zde obývá arasari zelený především vlhké lesy v nížinách, ale i stepi s roztroušenou zelení. Vystupuje do nadmořské výšky 600 metrů n.m..

Celková délka jeho těla je 34 cm (i se zobákem) a jedná se o nejmenší druh arasarie v oblasti jeho výskytu, ale je to i jeden z nejmenších tukanů vůbec. Arasari zelený vytváří 3 poddruhy. Jsou jimi Pteroglossus viridis humboldti, Pteroglossus viridis viridis a diskutabilní Pteroglossus viridis didymus.

Potrava se, podobně jako u ostatních druhů, skládá především z plodů rostlin. V přírodě požírá arasari zelený taktéž plody stromů Imbauba (Cecropia) a palmy druhu Oenocarpus bacaba.

Hnízdění probíhá od února do června. Do stromové dutiny pak snáší 2-4 bílá vejce.

Jedná se o prozatím jediný druh tukana, se kterým mám chovatelské zkušenosti. Pro chovatele je, na rozdíl od jiných druhů, obrovskou výhodou výrazný pohlavní dimorfismus. Samec má hlavu černou, samice pak kaštanově hnědou. Před několika lety jsem vlastnil samici tohoto druhu. Jednalo se o zcela nenáročného a bezproblémového chovance. Krmena byla stejně jako ostatní plodožeři - směsí krájeného ovoce, granulí Nutribird T16, sypké směsi Orlux Tropical Pattee a hmyzem. Přes zimu byla umístěna ve voliéře s teplotou 15 °C. Přes léto pak ve venkovní voliéře bez možnosti záletu. Jediným problémem byla její agrese k jiným druhům ptáků, musel jsem proto samici držet samostatně. S tím mé zkušenosti bohužel končí. Nemohl jsem sehnat samce, proto jsem ji nakonec prodal do Německa. Jak to tak bývá, za chvíli poté byl samec k dispozici. V současné době v českých zoo tento druh chován není. Ze soukromých chovů byl arasari zelený v roce 2009 k vidění například u p. Drozdka.

Arasari zelenýNázvy ve světě

Anglicky: Green Aracari, Německy: Grünarassari, Francouzsky: Araçari vert, Holandsky: Groene Arassari, Chorvatsky: Zeleni arakari, Polsky: Arasari czarnoglowy, Rusky: Зелёный арасари, Slovensky: Arasari zelený, Španělsky: Arasarí Verde

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.04.2020, 00:30
okolo jaké ceny se tito nádherní ptáci pohybují ?