Vrána rybí

Corvus ossifragus

Výskyt: Jihovýchod Severní Ameriky
Velikost: 36-41 cm
Hmotnost: 418 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubace: 17 dnů
Délka života: 14 let
Potrava: Bezobratlí, drobní obratlovci, plody, semena
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     10166 zobrazení     0 komentářů

Vrána rybí je zástupce čeledi krkavcovitých s typicky "vraním" vzhledem. Je vázana na mokřadní biotopy.

Popis

Vrána rybí je vzhledově podobná vráně americké (Corvus brachyrhynchos), ale je menší (36-41 cm dlouhá), a má "jemnější" opeření. Rozdíl je často viditelný pouze pokud máme jedince obou druhů vedle sebe, a když slyšíme volání. Pokud tedy vidíme tyto vrány v přírodě, s jistotou je určit nemůžeme. Zobák vrány rybí je také mírně tenčí než u vrány americké, ale opět bez možnosti porovnání příliš nepoznáme.

Rozlíšení od vrány americké dle vzhledu je tedy extrémně obtížné, a často chybné. Nicméně rozměrové rozdíly tady jsou. Vrány rybí mívají štíhlejší zobák a běháky. Táké mívá méně špičatý konec horní čelisti. Také si při chůzi můžeme všimnout, že má poněkud kratší běháky. Zřetelnější rozdíl je při volání. Vrány rybí se při něm "uklánějí" a čepýří peří na hrdle.

Hlas je mnohem více charakteristicky pro tento druh, i pro další severoamerické druhy rodu Corvus. Je popisován jako nosové a chraplavé "ark-ark-ark" a žebravé "waw-waw".

Taxonomie

Podle posledních genetických testů je vrána rybí příbuzná vráně sinalojské (Corvus sinaloae) a vráně mexické (Corvus imparatus). Není tedy tak příbuzná vráně americké, jak by se mohlo podle vzhledu zdát.

Rozšíření a prostředí

Obývá přímořské oblasti jihovýchodních spojených států. Od státu "Rhode Island" jižně po severní Mexický záliv, a rozšíření většinou kopíruje říční systémy ve vnitrozemí. Často využívá pobřežní močály a pláže, také řeky, vnitrozemská jezera, říční břehy a okolí těchto biotopů.

Potrava

Potrava je sbírána především na zemi, také v mělkých vodách, kde k jejímu sbírání používá i běháky. Požírá především malé korýše, jako kraby a krevety, jiné bezobratlé, ryby (pokud to situace umožní), vejce, ptáčata, malé plazy, plody mnoha druhů stromů, semena, a pokud jsou dostupné, tak lidské odpadky.

Hnízdění

Hnízdo je často stavěno vysoko na stromech. Často hnízdí v malých, volných koloniích. Snáší obvykle 4-5 vajec.

Vrána rybíNázvy ve světě

Anglicky: Fish Crow, Německy: Fischkrähe, Dánsky: Fiskekrage, Španělsky: Cuervo Pescador, Finsky: Kalastajavaris, Francouzsky: Corneille de rivage, Italsky: Cornacchia ossifraga, Japonsky: Uogarasu, Japonsky 2: ウオガラス, Holandsky: Viskraai, Norsky: Fiskekråke, Polsky: Wrona rybozerna, Rusky: Рыбная ворона, Slovensky: Vrana rybárska, Švédsky: Fiskkråka, Čínsky: 鱼鸦

Foto: http://ironphoenix.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.