Vrána obecná

Vrána obecná

Corvus corone

Výskyt: Evropa
Velikost: 45-50 cm
Hmotnost: 330-630 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 18-21 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Délka života: Až 70 let
Potrava: Hmyz, ještěrky, žáby, vejce, mršiny
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     27392 zobrazení     4 komentáře

Znaky

V západních částech Evropy se vyskytuje vrána černá, ve východních šedivka. Dle nového taxonomického systému se jedná se o dva samostatné druhy, nezaměnitelné ptáků. Vrána obecná černá je v západní Evropě rozšířena zhruba po Labe. Je o něco menší než šedivka, rozpětí má kolem 95 cm. Její barvou je hluboká čerň, které chybí kovový lesk peří havranů. Má mohutnější zobák než havran, ale ne tak silný jako je zobák krkavce.

Vrána obecná šedá (šedivka) má rozpětí až 1 metr. Poznáme ji podle černých křídel, černého ocasu a hlavy a šedého trupu. Stává se, že se v hnízdišti černých vran spáří s černou vránou šedivka. Pak vznikají míšenci s více či méně šedým trupem. Když se i oni znovu páří s černými vranami, není jejich potomstvo už od černých vran k rozeznání. Tak je rasa překračující hranici „spolknuta" rasou druhou.

Prostředí

Polní lesíky, světlé lesy, parky, v zimě se s oblibou shlukují na smetištích. Jsou to velice přizpůsobiví ptáci i ve značně člověkem přetvořené krajině.

Rozmnožování

Vrány žijí ve věrném dlouhodobém manželství a uloví-li třebas jestřáb jednoho z partnerů, nasazuje při pokusu o jeho záchranu druhý pták vlastní život.

Vrány hnízdí v květnu a v červnu, na 4 až 5 vejcích sedí 18 až 21 dnů, mláďata zůstávají na hnízdě 30 až 35 dní. Vyklubaná mláďata jsou holá a v prvních šesti dnech neprodukují téměř vůbec teplo, jsou tedy v té době studenokrevná jako jejich plazí předkové. Proto snesou zpočátku i velmi silné ochlazení. Když hnízdo opustí, posedávají mladé vrány nejdříve v okolí, později se rodina vydává na cestu za potravou na okolní louky. Od července se rodina rozpadá.

Potrava

Vrány jsou všežravci. Potravu hledají při usilovném pochodování po zemi. Nacházejí přitom hlavně hmyz, červy a plže, ale i myši, ještěrky a žáby, plení snůšky ptáků až do velikosti bažantů, zobají ale i bobule a obilí, prakticky sežerou všechno, co roční období nabízí. Mohou udolat k smrti i mladého zajíce, nebrání-li ho udatně jeho matka. Vrány nacházejí i všelijaká zvířata přejetá na silnici, sbírají z pobřeží i naplavené mrtvé ryby. Loví zvířata nejrůznější velikosti. Mohutná šedivka ukradne někdy kvočně kuřata - zatímco jeden z partnerů kvočnu odláká, druhý kuře uloví. Mladé vrány začínají hnízdit poprvé ve stáří dvou let. Mohou se dožít stáří 70 let a za svůj dlouhý život posbírají mnoho zkušeností.

Vrána obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Carrion Crow, Německy: Rabenkrähe, Dánsky: Sortkrage, Španělsky: Corneja Negra, Finsky: Varis, Francouzsky: Corneille noire, Islandsky: Kráka, Italsky: Cornacchia comune europea, Japonsky: Hashibosogarasu, Japonsky 2: ハシボソガラス, Holandsky: Zwarte Kraai, Norsky: Svartkråke, Polsky: Czarnowron, Portugalsky: Gralha-preta, Rusky: Чёрная ворона, Slovensky: Vrana čierna, Švédsky: Svartkråka, Čínsky: 小嘴乌鸦

Foto: http://www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.03.2021, 13:17
Dobrý
17.01.2018, 15:44
Maďarsky: Kormos varjú
20.07.2016, 06:20
pekny vecer,,prosim vas,da sa niekne kupit mlada vrany,,byvam na zahrade,a chcem si ju ochocit,,teda hladam kamaratya,,ak je to mozne,prosim dajte vediet,z vtactvom mam skusenosti,ale zatial len papagaje a mal som aj Straku,no musel som ist na liecenie na 3 mesiace do USA a tak ma opustila,,ale chapal som ju,mala iba rok,no obcas ju zidim na zahrade,,dakujem vam za odpoved,,
20.07.2016, 06:13
pekny v