Kopřivka obecná

Kopřivka obecná

Anas strepera

Výskyt: Východní Evropa
Délka: 51 cm
Hmotnost: 640-800 g
Počet vajec: 8-12 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Části vodních rostlin
velikost písma:  A A A
23.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5768 zobrazení     0 komentářů

Znaky

O něco menší než kachna divoká, dlouhá kolem 51 cm. Samečka poznáme podle sametově černé zadní části těla, obě pohlaví podle nápadného černobílého zrcátka, jež je patrné i za letu, i když kachny plovou. Tyto kachny se obvykle nevyskytují ve velkých hejnech, plavou s dozadu položenou hlavou a hrudí hluboko ponořenou ve vodě. Jsou velmi hlučné, samečkův hlas připomíná krákání vrány, samičky štěbetají jemně „rég...rég".

Prostředí

Kopřivka obecná je spíše východoevropský druh. Ve střední a západní Evropě se její stav odhaduje na asi 10 000 párů. Miluje větší jezera s plochými, na vodní rostlinstvo bohatými zálivy a s pásmy rákosin. V posledních sto letech se hnízdiště rozšířila na sever a kopřivka osídlila Anglii a Island. Je tažným ptákem, který přezimuje zčásti v západní Evropě, především ale v okolí Středozemního moře. Veliká hejna odpočívají v déltě Nilu, kde hledají potravu na zaplavených rýžových polích. Kopřivky táhnou zvláště v noci a seřazují se přitom do dlouhých, vysoko letících řetězců.

Rozmnožování

Kačeři tokají už v říjnu, přičemž předvádějí černou zadní část těla i za letu, přičemž jen pomalu mávají křídly. První páry se tvoří už na podzim a drží se pak až do období hnízdění pohromadě. Samička vybírá místo na hnízdo, Jako ostatní kachny staví nepořádné, ale prachovým peřím bohatě vystlané hnízdo na pevné zemi a většinou je dobře ukrývá. Na 8 až 10 vejcích sedí v květnu a v červnu.

Potrava

Kopřivka obecná je převážně vegetarián. Odškubává vodní rostliny až z hloubky 30 cm ve stoji na hlavě. Paběrkuje i na obilných polích a loví kobylky na lukách.

Kopřivka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Gadwall, Německy: Schnatterente, Dánsky: Knarand, Španělsky: Anade Friso, Finsky: Harmaasorsa, Francouzsky: Canard chipeau, Islandsky: Gargönd, Italsky: Canapiglia, Japonsky: Okayoshigamo, Japonsky 2: オカヨシガモ, Holandsky: Krakeend, Norsky: Snadderand, Polsky: Krakwa, Portugalsky: Frisada, Rusky: Серая утка, Slovensky: Kačica chripľavka, Švédsky: Snatterand, Čínsky: 赤膀鸭

Foto: http://birdsvoices.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.