Straka obecná

Straka obecná

Pica pica

Výskyt: Evropa
Velikost: 45 cm
Hmotnost: 200-250 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 17-18 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Délka života: 15 let
Potrava: Hmyz, myši, mršiny, vejce
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20148 zobrazení     4 komentáře

Znaky

Straka obecná je nezaměnitelná, dlouhá 45 cm o rozpětí 60 cm.

Prostředí

Obývá kulturní krajinu s křovinami a stromy, parky, sídliště, okraje měst.

Rozmnožování

Párek strak žije v trvalém manželství a zůstává za nepříliš tuhých zim na hnízdišti. Už v březnu pracují oba partneři v ranních hodinách na svém velkém kulovitém hnízdě s postranním otvorem. Někdy je umístí vysoko v koruně stromu, jindy jen metr vysoko v křoví a dokonce i v odvodňovacích příkopech pod úrovní okolní země, ale vždy mezi asi jako prst tlustými větvemi nebo lodyhami. Mnohé straky hnízdí bezstarostně v křovinách podél dálnic, jiné ve městech, tj. v místech, kde je lov zakázán. Do podlahy hnízda zapracovávají až 4 cm vysokou vrstvu země, takže hnízdo přetrvá radu let. Kopuli hnízda tvoří dohromady nakupené větve, často i větve trnité. Straky hnízdí od dubna do června, v jedné snůšce je 5 až 6 vajíček, na nichž ptáci sedí 17 až 18 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě 22 až 27 dní. V době hnízdění žijí straky velice skrytě a tiše.

Potrava

Od časného jara až do pozdního podzimu hlavně hmyz, který ovšem nechybí zcela ani v zimě. Potravu hledají ptáci na zemi i při propátrávání křovin. Straky loví polní myši a vybírají ptačí hnízda až do velikosti snůšky bažanta. Sbírají i zvířata přejetá na silnicích a jsou přitom tak obratné, že jen výjimečně padne autům za oběť i sama straka. Přiživují se i na mrtvé zvěři, když ji předtím narušila větší zvířata. V zimě navštěvují í smetiště a živí se nabotnalými obilními zrny a jinými semeny.

Všeobecně

Let strak je pomalý a třepotavý, ale i tak zručnému letci jako je jestřáb působí takové problémy, že si strak raději nevšímá. Mladé ochočené straky jsou velmi přítulné, jsou však poněkud obtížnými chovanci hlavně proto, že kradou třpytící se předměty, jako jsou např. brýle, klíče nebo šperky.

Straky využívají dokonale všechny možnosti, jež jim lidská civilizace poskytuje. Tam, kde jim hrozí nebezpečí od lovců, hnízdí mezi domy nebo v bezprostřední blízkosti rušných silnic. Proto patří straka obecná k těm několika druhům ptáků, které nepotřebují žádnou zákonnou ochranu.

Straka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Pied Water-Tyrant, Německy: Elsterwassertyrann, Dánsky: Broget Vandtyran, Španělsky: Viudita Pía, Finsky: Lampinapsu, Francouzsky: Moucherolle pie, Italsky: Tiranno gazza, Japonsky: Komadaratairanchou, Japonsky 2: ゴマダラタイランチョウ, Holandsky: Bonte Watertiran, Norsky: Hvitskuldervanntyrann, Polsky: Wodoplawik srokaty, Portugalsky: Lavadeira-de-cara-branca, Rusky: Пегий водяной тиранн, Slovensky: Pamuchár močiarny, Švédsky: Svartvit vattentyrann, Čínsky: 斑水霸鹟

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 15:08
Anglicky: common- or Eurasian magpie
Maďarsky: közönséges- v. európai szarka
Slovensky: straka obyčajná alebo s. čiernozobá
11.10.2017, 16:35
odleta straka
03.06.2016, 13:18
Máme je na bříze přímo před balkonem, nádherná podívaná na stavbu hnízda v koruně stromu. Nyní hnízdí tak potichu, až jsme se domnívali, že již tam nejsou. Jsou opravdu nádherné a jejich přítomnost nám dělá radost, i když někdy trochu hlasitě "ruší".
06.04.2015, 15:12
NÁDHERNÁ