Aktuálně: 4 320 inzerátů189 990 diskuzních příspěvků17 957 uživatelů

Kočičí hry, jak zabavit kočku?

Kočičí hry, jak zabavit kočku?
Petr Kovář 04.07.2024, 13:00
73 4 minuty čtení

Kočky milují hry a netýká se to pouze mladých koťat. Celý život jsou velmi hravé a pouze nemoc nebo vážný úraz to mohou změnit. Majitelé koček často přemýšlejí o tom, jak by měla vypadat hra, ze které by toto zvíře mělo největší potěšení.

Pamatujte, že kočky žijící v přirozeném prostředí patří mezi dravce a často loví. V souvislosti s tím je nejlepší, když bude hra připomínat tento přirozený druh aktivity, a zvíře se tak bude moci procvičovat ve svých loveckých schopnostech. Prospívá mu to. Kočka, která nebude mít dostatek těchto kratochvílí, může být frustrovaná, agresivní nebo apatická a bez energie. Kromě toho je důležité, aby se do těchto her zapojil i člověk, protože to pomáhá ve vytváření pozitivního vztahu mezi zvířetem a jeho majitelem a podporuje správný vývoj mazlíčka.

U výběru hraček byste měli zvážit především ty, které umožní kočce využít její lovecký instinkt. Vhodné jsou různé zvonící míčky, plyšové myšky, šustící kuličky, speciální polštářky pro kočky apod. Důležitý je správný rozměr a váha předmětu, aby jej kočka mohla ulovit a vzdálit se i s kořistí v tlamičce.

Jiným druhem hraček jsou udičky, klacíky s pírky a hračky přichycené k provázku, jehož opačný konec se nachází v rukou člověka, který se aktivně podílí na hře. Plyšové myšky nebo míčky zavěšené na provázcích vaši kočku rovněž zabaví. Hračka připevněná k tenké natahovací gumičce, dostatečně pevné, aby se neprotrhla, kočku zaujme. A když se kořist, kterou už chytila do zubů, náhle vysmekne, je jisté, že ji zkusí znova chytit. Kočky si také rády hrají s obyčejnými předměty, např. se může jednat o kaštany, zátky od láhví, plastové uzávěry, šustící papírky nebo zmuchlané noviny.

Je potřeba věnovat pozornost prostoru, ve kterém si kočka hraje. Kočka by měla mít možnost schovat se a zaútočit znenadání. Otevřený prostor není pro kočku příliš vhodný, proto byste měli mít možnost vytvořit různé skrýše, např. kartónové krabice, polštářky, kusy vhodného nábytku a také zvláštní tunely pro kočky, kočičí stromky, škrabadla apod. Pamatujte, že byste měli hru zatraktivnit prostřednictvím simulování přirozených pohybů, které by vykonávala skutečná kořist. Připomeňte si, jak se chová pták nebo myš, a zkuste s hračkou dělat právě tento pohyb.

Kočičí hry, jak zabavit kočku?

Je také důležité, aby alespoň někdy kočka uspěla, takže jí dovolte s hračkou v tlamě utéct, aby se mohla v ústraní těšit z úspěšného lovu. Potom hračku znovu uveďte do pohybu a kočka si bude myslet, že kořist prchá, a začne ji znova lovit. Důležité je, abyste kočce hru nevnucovali, např. vtíravým máváním hračkou. To kočku znudí a unaví. Lepší je, abyste ji nechali lovit přirozeně, po způsobu šelmy. Bude se krčit k zemi a pomalu přibližovat ke kořisti až najednou prudce vyrazí do útoku. Bude to prospívat rozvoji její inteligence. Pokud kočka nevychází ven, zajistěte jí hru přinejmenším dvakrát v průběhu dne, pokaždé po dobu cca 20 minut. Pokud máte více než jednu kočku, je vaše účast ve hře prakticky nadbytečná - dvě a více koček si dokážou hrát samy, a to jak s použitím hraček, tak i bez nich. Při větším počtu koček také nemusíte mít výčitky svědomí, že se vaše zvíře doma v době, kdy jste v práci, nudí.

Na co byste ještě měli pamatovat v průběhu hry s kočkou?

Hračky nesmí být nebezpečné. Musíte dávat pozor na předměty, ve kterých se nacházejí šňůrky, gumičky nebo pásky. Měli byste také schovat kuličky z hliníkové fólie, pokud nejste zrovna poblíž (kočka by mohla spolknout kousky této fólie).

Neměli byste kotě učit, že vaše dlaně a chodidla slouží k hraní. Můžete pak mít problémy, až dospělé a již fyzicky silné zvíře bude dál ve dne i v noci s plnou vervou útočit na vaše končetiny.

Nesmíte se nechat odradit, když si kočka ze začátku neumí hrát a nedaří se vám aktivovat její přirozené lovecké instinkty. Jednoduše budete muset chvilku počkat, než se tak stane, a pak jí tyto hry přinesou mnoho radosti.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Petr Kovář

Autorem od: 18.11.2023

Podobné články

Může vás také zajímat