Aktuálně: 3 644 inzerátů214 438 diskuzních příspěvků18 317 uživatelů

Mangalica – prase s vizáží ovce

Mangalica – prase s vizáží ovce
Jan Vorel (JaVor) 19.11.2024, 13:00
278 3 minuty čtení

Mangalica je maďarské národní plemeno prasat. Vyšlechtěno bylo křížením polodivokých vepřů z Šumadije s plemenem z Bakoňského lesa. Na první pohled vypadá jako kříženec prasete a ovce. Název je odvozen ze starogermánského výrazu mangh a slovanské ženské koncovky – ica. Někdy můžete narazit také na názvy jako mangalice, mangalika či mangulica.

Prase Mangalice je chováno hlavně pro výrobu maďarských čabajek a uherského salámu. Maso tohoto prasete vyniká šťavnatostí, jemnou chutí a vysokým obsahem zdravého cholesterolu. Toto maso je velice ceněné v michelinských restauracích.

Typickým znakem plemene je dlouhá vlnitá srst plavé až černé barvy. Díky tomuto osrstění se může pohybovat venku celoročně i v tuhém mrazu. Díky tomu dosahuje vyššího přírůstku sádla bohatého na nenasycené mastné kyseliny.

Mangalica – prase s vizáží ovce

Chov mangalice je náročný

Mangalica dosahuje hmotnosti 300-500 kg. Má vysoké nároky na krmivo, tato prasata je nutné chovat na rozlehlém pozemku. Tento extenzivní způsob chovu způsobuje, že přírůstky mangalice jsou nízké a prase roste jen velmi pomalu. Z těchto důvodu se nedá předpokládat, že by bylo toto plemeno prasete někdy chováno intenzivně ve velkochovech.

Své místo nachází spíše v ekologických chovech drobných zemědělců. Právě ti poskytují zvířatům dostatečný výběh na pastvinách a zároveň také dost prostoru v ustájení. Tento způsob chovu je pro ně nejpřirozenější.

Prasata mangalica byla vyšlechtěna tak, aby odolávala stresu, živila se kořínky a dopásala louky po hovězím skotu, vyhrabávala žaludy a bukvic.

Mangalice je velmi vzácné plemeno a dá spoustu práce a papírování sem přivést kus s papíry. Maďaři si své "rodinné stříbro" pečlivě střeží a založili si na to i plemennou knihu. Na českém trhu narazíte spíše na křížence s jinými plemeny. Čistokrevné mangalice seženete jen s těží. Produkce mangalice je v Maďarsku limitována, mj. proto, aby plemeno neztratilo svou jedinečnost a exkluzivitu. Mimo území Maďarska se prasata mangalica vyváží jen výjimečně. Pro to vše mangalica vůbec není levná, maso zpravidla stojí až dvakrát tolik, co „obyčejné“ vepřové.

Čím menší plochu jim nabídnete, tím pevnější musí být plot. Takže na rozlehlé louce si vystačíte s běžným pletivem a jednoduchým ohradníkem, na malé ploše potřebujete silnou prkennou ohradu. Podle zkušeností bývají největší útěkáři selata. Každopádně, až je budete chovat, počítejte s tím, že hodně ryjí. Když objeví kaluž, dají se do práce a za chvíli tam máte bahniště.

Vhodné je také postavit příbytek, který je ze tří stran zavětrovaný. Jako podestýlka poslouží sláma nebo hobliny. Chcete-li svým svěřencům dopřát opravdový komfort, postavte jim také kaliště. Běžný vrh bývá 5 až 8 selat.

Mangalica – prase s vizáží ovce
0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Jan Vorel (JaVor)

Autorem od: 27.09.2023

Podobné články

Může vás také zajímat