Aktuálně: 4 433 inzerátů179 736 diskuzních příspěvků17 824 uživatelů

Stavba inkubátoru

Postup výroby

Stavba inkubátoru
Jaroslav Forejt 25.11.2007, 18:23
7 569 2 minuty čtení

Dlouho jsem používal malý, celoskleněný inkubátor vyhřívaný wolframovou žárovkou. Letos jsem se rozhodl pořídit si nový, tak bych se rád podělil s postupem výroby i s vámi.

Postup

Jako základ pro výrobu sloužil plastový průhledný box s odklápěcím víkem. Box je nízký a proto ideální pro inkubátor. Tři stěny a dno jsem zevnitř vylepil polystyrenem o tloušťce 20 mm. Přední stěnu jsem nechal volnou aby bylo možno nahlédnout dovnitř bez otevření víka. Dále jsem do víka vyvrtal otvor průměru 10 mm. Tímto otvorem jsem prostrčil topný kabel, který jsem následně smotal to smyčky a bodově jej přitáhl smyčkami z drátu. V těchto místech jsem topný kabel omotal proužkem izolační pásky, aby drát nepoškodil izolaci topného kabelu. Topný kabel je připojen na termostat RT-2, raději ale spíše použiji do budoucna přesnější digitální zařízení. Do přední stěny a do víka jsem navrtal 6 otvorů průměru 5 mm které zajišťují výměnu vzduchu ale neovlivní teplotu v inkubátoru a případné ztráty tepla. Vnitřní prostor inkubátoru je vybaven menšími i většími krabičkami na vejce. Krabičky jsou plastové průhledné s víčkem. Ve víčku jsou ventilační otvory. Jako inkubační substrát používám již rok SERAMIS.

Závěr

Výhodou tohoto inkubátoru je fakt, že voda díky topnému kabelu nekondenzuje na víku a nekape zpět. A také je dobré že box je nízký a tak nejsou tak veliké tepelné ztráty ohřevem velkého množství vzduchu. Inkubátor jsem zatím vyzkoušel „naprázdno“ několik dní a nebyl problém udržet i vyšší teploty, takže kabel prostor skvěle vyhřeje. Uvidíme jak se inkubátor osvědčí v praxi.

Ceny

Plastový box – 99 Kč
Topný kabel – 190 Kč
Termostat RT-2 – 250 Kč
Polystyrénová deska – 30 Kč

Celkem - 569 Kč.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat