Aktuálně: 4 348 inzerátů189 200 diskuzních příspěvků17 953 uživatelů

Čištění drápků, srsti, očí, zubů a uší kočky

Čištění drápků, srsti, očí, zubů a uší kočky
Ing. Zbyněk Pokorný 08.01.2014, 16:00
8 655 5 minut čtení

Péče o srst kočky

Kočka by na pravidelné česání měla být zvyklá již od kotěte. Majitelé koček by se měli snažit, aby pravidelná údržba srsti byla pro jejich mazlíčky příjemným rituálem. Kartáčování a česání provádějte, když je kočka najedená a odpočatá, zkrátka v pohodě. Při česání na kočku mluvte a chvalte ji.

  • Péče o dlouhou srst

Dlouhou srstí rozumíme srst perských koček. Tato péče je nejsložitější, protože musí být prakticky každodenní. Srst perských koček má sklon k plstnatění, je dlouhá a jemná a to jak krycí srst, tak i podsada. K péči o dlouhou srst budete potřebovat kovový hřeben, štětinový kartáč a pudr. Nejprve pročešte srst hřebenem proti směru srsti. Zvláštní pozornost je třeba věnovat břichu a slabinám, kde se tvoří nejčastěji smotky. Srst na krku rovněž češte proti směru. Když je srst důkladně rozčesána, vykartáčujte ji kartáčem po směru růstu. Ocas je třeba česat velmi opatrně, aby nedošlo k vytrhání chlupů. Asi jednou týdně srst napudrujte a důkladně vyčešte. Odstraníte tak nečistoty a mastnotu.

  • Péče o polodlouhou srst

Polodlouhou srstí rozumíme srst mnoha plemen náležejících do skupiny polodlouhosrstých koček. I když se geneticky jedná o dlouhou srst, její kvalita je jiná než srst koček perských. Většina polodlouhosrstých koček má velmi málo podsady, případně vůbec žádnou. Polodlouhosrstou kočku stačí jednou týdně vykartáčovat kartáčem z pravých štětin. Límec a ocas pročešte hřebenem, ocas velmi opatrně. Srst na ocase dorůstá velmi dlouho. Častější vyčesávání mrtvých chlupů provádějte v době línání. Kočka by totiž velmi mnoho chlupů spolykala.

  • Péče o krátkou srst

Péče o krátkou srst je poměrně jednoduchá. Postačí, když srst jednou týdně vykartáčujete na celém těle kočky, včetně břicha, po směru srsti. K uhlazení srsti a odstranění mrtvých chlupů při línání lze použít gumový kartáč. Ten však používejte velmi opatrně. Jste-li chovatelé siamských nebo orientálních koček, pořiďte si jelenici, která srst krásně uhladí a dodá jí lesk. Velmi opatrně je třeba zacházet se srstí rexe. Na tuto srst se doporučuje textilní kartáč a jelenice, i ty však používejte velmi opatrně, protože srst rexů je lomivá a nemají jí mnoho.

Stříhání drápků

Pokud má kočka možnost si drápky obrušovat sama, stříhat je nemusíte. Pokud však drápky přerostou, kočka se jimi zachytává o tkaniny, někdy se mohou až zapichovat do polštářků tlapek. Potom je třeba drápky zkrátit. Doporučuji investovat do dobrých kleštiček, kterými drápky zkrátíte jen o jejich hrot. Musíte dát velký pozor, aby jste nezastřihli do růžového lůžka, které je dobře vidět, protože prosvítá drápem. Střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.

Kočičí drápky Kočičí drápky

Čištění uší

Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte jemně tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou. Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý. Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři. Veterináře je nutno navštívit jestliže ve zvukovodu kočky objevíte tmavohnědé až černé silně zapáchající částečky. Je pravděpodobné, že kočka trpí ušním svrabem. Tato nemoc je nakažlivá a může zapříčinit zánět ucha. Tato nemoc se nutně musí léčit.

Ucho kočky Ucho kočky

Čištění očí

Oči koček jsou normálně suché, jen výjimečně najdete malý ospalek, který odstraníte kouskem vaty nebo tamponkem namočeným v převařené vodě. Oči vytírejte vždy směrem k nosu kočky. Plemena s krátkou lebkou-hlavně perské kočky-mají sklon k nadměrnému slzení. Takovým kočkám je třeba oči čistit častěji i několikrát denně.

Čištění zubů

U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Tento proces je dobré kontrolovat. Při každoročním očkování požádejte veterináře o kontrolu chrupu kočky. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene. Kočky mohou trpět také zubním kazem, či záněty krčku. Ideální je čistit zuby jednou týdně. Zuby můžete čistit speciálním zubním kartáčkem, nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého vlákna. K čištění používejte speciální zubní pastu pro zvířata nikoli pro lidi. Můžete použít také jen slanou vodu. Čistěte na zevních ploškách zubů při sevřených čelistech. Tam ústí slinné žlázy a usazeniny jsou zde největší. Pokud však vaše kočka již zubní kámen má, nechte jej odstranit u veterináře a začněte s čištěním, aby se žádný nový kámen nevytvořil.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Ing. Zbyněk Pokorný

Agronom a chovatel

Autorem od: 28.02.2013

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu a zároveň chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě.

Podobné články

Může vás také zajímat