Jak naučit kočku na záchod

velikost písma:  A A A
02.02.2014, 16:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13656 zobrazení     13 komentářů

Kočka je milým společníkem i pro ni ve zcela nepřirozených podmínkách, jako jsou lidská obydlí. Kočka dokáže při troše snahy ze strany jejího majitele udržovat čistotu a obejde se i bez pravidelného venkovního výběhu. Všechny kočky totiž lze naučit používat kočičí WC. Zde je pár rad, aby vaše snahy nepřišly vniveč:

  1. Nejprve obstaráme všechny potřebné pomůcky. Bedýnku umístíme do klidného místa, které se nenachází v centru dění a na časté trase chození. Některé kočky vyžadují při konání své potřeby úplné soukromí, proto lze pořídit i bedýnku se zakrytými stěnami. Klasická bedýnka je vyrobena z plastu a má zvýšené okraje. To proto, že kočka po své potřebě ono dílo zahrabává. To patří k jejímu instinktu a nelze ji od něj odrazovat či ho dokonce zakazovat.
  2. Pokud byla kočka dříve zvyklá chodit na toaletu ven, umístíme bedýnku blízko dveří. Tak bude přechod k „umělému WC“ nenásilnější a jednodušší. Kočka brzy smysl bedýnky pochopí a začne ji používat.
  3. Ideální je získat tento návyk od mala v době, kdy se kotě velmi rychle učí, a nepřebralo ještě žádné instinktivní návyky. Zde je důležité myslet na vhodnou výšku a velikost bedýnky. S růstem kotěte ale musíme rovněž zvětšovat i bedýnku.
  4. Důležité je opatřit bedýnku substrátem. Kočka totiž ke své potřebě vyhledává povrch, který má absorpční schopnost a výkaly jdou snadno zahrabat. K dostání jsou substráty, které po vykonání potřeby hrudkovatí. To usnadňuje čištění, neboť stačí lopatičkou onu hrudku vyjmout.
  5. Základem je čistota. To může být také jeden z důvodů, proč vaše kočka odmítá WC použít. Každý den bychom měli odstraňovat výkaly a hrudky moče. Jednou týdně je vhodné vyměnit podestýlku celou. K čištění pak použijeme dezinfekční prostředek. Po dezinfekci WC důkladně vypláchneme a necháme vyschnout. S dezinfekcí opatrně, kočku bychom mohli snadno přiotrávit.
  6. A jak na to? Malé kotě by mělo získat tento návyk ihned, jakmile je schopné přijímat pevnou stravu (3-4 týdny). S výchovou by se mělo začínat už u chovatele, od kterého si kočku doneseme.
  7. Při výchově volíme spíše metodu cukru než biče. Kočku netrestáme, nestrkáme jí hlavu do výkalu apod. Správným postupem je zachytit ten správný okamžik, kdy se kočka k vykonání potřeby chystá (zpravidla se přikrčí a mírně nadzdvihne ocas). V té chvíli ji položíme do bedýnky a řádně pochválíme. Musíme být v této snaze usilovní.
  8. Kočka je od přírody velmi čistotný tvor, a pokud má své WC a uspokojivém místě, dostatečně čisté a plné vhodné podestýlky, přivykne lehce k jejímu používání. Každá kočka se tomuto procesu naučí. Pokud však zvíře nedodržuje čistotu, je problém pravděpodobně daleko vážnější. Zejména u starých kocourů dochází k častému vyprazdňování a je způsobené onemocněním ledvin. V takovém případě zvíře netrestáme a navštívíme lékaře.
  9. U kocourů se v období jejich říje objevuje jejich pud – značkování. Pomocí své moči označuje svá teritoria. Je to pudový návyk, který nelze zvíře odnaučit. Kocour při něm zaujme zvláštní polohu, při které zvedne jednu nohu a pramínkem označí předmět často na velkou vzdálenost. Tento pud lze pouze korigovat tím, že zvíře přimějeme ke značkování jeho bedýnky. Ta by ale měla mít zvýšení okraj. Nevratnou alternativou je pak kastrace, tedy odstranění pohlavních žláz samce (varlat).

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.10.2020, 11:13
Kupujeme ji funkční pastu Brit Care Cat Paste , který obsahuje dostatek vlákniny a vitamínů. Navíc to funguje jako výborný pamlsek, protože stačí dát jen kousek k misce a ihned přiletí. Hodně jí to voní.
19.10.2020, 11:44
Můžu se teda zeptat, co přesně pro kočku kupujete? co ji pomohlo? nechci zase zkoušet několik výrobků, které třeba potom k ničemu nebudou....
18.10.2020, 21:20
Také jsem tohle řešila a byla jsem s tím dokonce u veterináře, který mi řekl, že vždy když bude mít kočka se pořádně vyprázdnit, tak mám prvně zkusit potravu, která bude bohatá na bílkoviny. Jeho rada dobře funguje.
17.10.2020, 21:09
Naše kočka má problém s chozením na záchod, tedy chozením na velkou. Nevíte co by ji v tom mohlo pomoci? něco na trávení?
07.01.2019, 22:34
O CatGenií jsem přemýšlela, když jsem si pořídila druhou kočku. Dva klasické kočičí záchody by se mi do malé koupelny totiž nevešly :-( a hlavně jsem už nechtěla řešit to každodenní čištění. Tak mám jednu toaletu, už tedy kočky tři :-) , čištění odpadlo a zápach po bytě není vůbec žádný.
31.12.2018, 15:50
Mě by zajímalo kolik roztoku ročně se do catgenie musí dát? Jako líbí se mi ale ráda bych slyšela veškeré info.
19.03.2018, 09:08
Proto jsem rovnou koupila záchůdek z www.catgenie.cz a všichni jsme spokojeni. Hlavně nemusím čuchat ten smrádek.
05.02.2018, 11:48
Prosím o radu co mám dělat, když má soused 4 kočky, které chodí pravidelně na záchod na náš pěstěný trávník? Je to neskutečný zápach a soused mi sdělil, že je kočka svobodná a může si chodit kam chce. A je tedy mojí povinností se o to postarat a ne jim to vracet.
23.01.2018, 14:35
Ráda bych aby jste napsaly aji článek o porodu kočky naše kočička zřejmě čeká koťata a my bychom rádi věděly na co se máme připravit
Děkuji
26.05.2016, 10:07
Tak máme taky automatku Catku (catgenie) a je to téměř bez práce. hlavně se nemusím hrabat v h......
18.04.2016, 10:39
tak my jsme hodně uvažovali, zda do záchůdku investovat tolik peněz. Nakonec jsme byli rádi, že jsme ho koupili. Minimální provozní cena, Micka ráda chodí na záchůdek, nevadí jí automat. Kupovali jsme raději přímo ze stránek www.catgenie.cz.
07.03.2016, 11:21
Také máme záchod Catgenie - především kvůli našemu dítěti. Obávám se, že pokud bysme měli obyč. záchod, tak by tam prcek lezl. Tohle se tak automaticky hned po odchodu vyčistí a je to v pohodě.
28.02.2016, 13:04
Tak především pokud si někdo bere kočičku od příp.chovatelů, tak kočička by měla být již naučená na záchod. Samozřejmě neplatí o venkovních kočičkách. Třeba my máme venkovní a na klasický záchůdek nechtěla. Pomohl až záchůdek Catgenie - ale teda děsila jsem se, že to nevyjde... :-D