Chov opice v domácnosti

velikost písma:  A A A
08.05.2014, 16:00     Autor: Patková monkeyrescue.org     104612 zobrazení     42 komentářů

Jaké to je, chovat doma opici?

Opice jsou úžasná stvoření, ale s málokterým zvířetem je soužití tak problematické, jako s nimi. Přitahují nás proto, že jsou tak úžasná a vtipná a jejich podobnost člověku je nám nejbližší, umí se smát i mračit a jejich gesta a mimiky jsou dojemné.

Nikdy nevěřte obchodníkovi, co se vám snaží prodat kočkodana, malpu nebo makaka, a tvrdí vám, že nevyžadují žádnou zvláštní péči. Opak je pravdou. Právě tyto velké druhy jsou záludné a vychytralé a dokážou vám, kdo je tady pánem. Jsou to vysoce sociální zvířata, a pokud nemají společnost sobě rovných, upnou se na člověka. Dokáží vám být oddaným společníkem, ale za cenu vašeho času. Musíte jim věnovat celý den, abyste předešli tomu, že se s nich nestanou neurotická, zlá, neposlušná a útočná zvířata. Pokud i přes všechna tato úskalí se rozhodnete pro chov opice, zajistěte jim odpovídající ubytování, péči a stravu a hlavně aby nebyly nešťastné.

Mohu mít opici volně v bytě?

Ne, nikdy. Ledaže byste odklidili vše, co by se mohlo rozbít a to asi nikdo z vás nepodstoupí.

Navíc by museli nosit plínky, což je pro ně nepohodlné a nepřirozené. Musíte jim zřídit ubikace o takové velikosti, která odpovídá danému druhu, včetně venkovního výběhu na léto.

Je lepší samec nebo samice?

Vzhledem k větší agresivitě samců, je určitě pro většinu z vás lepší samice. Samice nejsou tak dominantní a tvrdohlavé, jako samci. Samozřejmě se mohou vyskytnout i výjimky (jako mezi lidmi). Každý jedinec je osobnost a má svůj specifický povahový rys.

S jakým druhem primáta je nejlepší začít?

Docela dobře se dá ochočit z poloopic outloň, ať už malý nebo váhavý. Jsou to roztomilá zvířátka a jejich pohybová aktivita je menší než u velkých opic. Jsou to noční tvorové, takže si klidně můžete odejít do práce, a když se vrátíte, můžete se jim naplno věnovat. Dalším zástupcem menších druhů je kosman, tato zvířátka byla vždy oblíbena pro chování v domácnostech pro jejich roztomilost snadné ochočení, navíc se v zajetí snadno rozmnožuje.

Kosman je denní tvor, ale je potřeba si dát pozor na nezbytnost slunečního světla, které je pro tyto opice nepostradatelné. Pozor taky na to, že si své okolí značkují močí. Jejich ubikace jim nesmíte s přehnanou čistotností uklízet, protože se potom snaží více přijímat tekutiny, aby si mohli své teritorium znovu označit, což ve většině případů vede k ledvinovým problémům.

Tamaríni jsou dalším oblíbeným primátem chovaným v zajetí. Potřebují hodně vitamínů a také sluneční světlo.

Pokud i tak byste chtěli větší opici, tak nejlepším zástupcem je bezesporu malpa, je z opic nejsnadněji ochočitelná, ale taky nejvychytralejší, což znamená, že každá ubikace musí být dokonale zabezpečena. Počítejte s tím, že se bude snažit všechno rozmontovat a otevřít.

Jsou opice nebezpečné?

Opice nebudou nikdy tak domestikované, jako např. psi nebo kočky. Vždy si zachovají svoji přirozenost, která spočívá v jejich instinktivním chování. Takže se může někdy stát, že prostě nemají svůj den a v tom případě musíte být více opatrní. Některé z nich jsou agresivnější a dominantnější, než jiné (což při koupi stejně nepoznáte) a až vám bude dospívat, může se stát, že pocítíte jejich ostré zoubky. Samozřejmě malé opice je mají menší než ty velké, takže u těch malých to není až tak děsivé. Pokud máte doma dítě, nikdy je nenechávejte spolu sami.

Opice berou děti jako podřadné ve společenském žebříčku a budou jim to dávat najevo tím, že je budou tahat za vlasy, škrábat a kousat. Jejich útoky jsou velice rychlé a je skoro nemožné uniknout.

Mohu mít jen jednu opici?

Stejně jako my lidé, i opice potřebuje někoho, s kým si může hrát a kdo jí bude dělat společnost. Nejlepší je pro ni samozřejmě její přirozený druh. Pokud máte takové zaměstnání, kdy nejste většinu dne doma, buďte si jisti, že osamocená opice se bude nudit a začne si sama ubližovat. Pokud je to možné, pořiďte si je vždy alespoň v páru.

Ukázka krmné dávky drápkatých opiček v jednom českém chovu:

Naše opice krmíme dvakrát denně. Ráno dostávají vždy čerstvou rýžovou nemléčnou kaši, která je obohacená o potřebné vitamíny a o přísadu arabské gumy. Podle našich zkušeností je tato kaše základ jejich výživy. Kolem 13hodiny dostávají sezónní ovoce a zeleninu např. banány, pomeranče, hrušky, jablka, hroznové víno, ananas, granátové jablko, meloun atd. Ze zeleniny např. mrkev, rajčata, okurku, kápije, vařený brambor, pórek, cibuli atd. Mají také rádi fíky, datle, různé ořechy, semínka slunečnice, dýně. Nutno zdůraznit že tyto opičky jsou z 30-60% hmyzožravé, takže u nás dostávají dle možností cvrčky, červy, moučné červy, sarančata, šváby, larvy zlatohlávků, občas jim dáváme holátka myší. Skladbu stravy je třeba stále a stále doplňovat. Naše opičky dostávají také vařenou rýži, nudle, vajíčko natvrdo, vařené kuřecí maso, kuřecí žaludky.

Patková monkeyrescue.org Patková monkeyrescue.org
Autorem od: 04.03.2014
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.08.2023, 07:57 zbynek
Romane, vás dotaz jsem přenesl do diskuze, kde reaguje více lidí, naleznete jej zde https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/16586-rozmer-klece-pro-kosmana/#prispevek145714
24.08.2023, 17:41
Dobrý den chceme si pořídit malou opička kosman ale nevíme jaké mají být rozměry klece aby nám schválily povolení k chovu můžete nám prosím někdo poradit předem moc děkujeme.
07.08.2023, 10:46
Prosím o informaci kde sehnat malou kapucínskou opici. Jsem v důchodu a mohu se jí věnovat celý den. Byla by u nás doma právoplatným členem rodiny. Hodně by mi také pomohla v mém zdravotním stavu.
05.06.2023, 11:08
Viete mi prosím vás pomôcť poradiť kde kúpiť opicu mäkká rhesus .dakujem
05.06.2023, 11:07
Veľmi by som chcela chovať opicou rehsus môžete mi pomôcť kde ju kúpiť .moc by ste mi pomohli ďakujem
30.01.2023, 16:14
Dobrý den nenašel by se někdo,kdo chová malé opičky a má na prodej, ráda bych si jí koupila
15.12.2021, 16:25
Jak velký je pro párek ideální prostor v domácnosti a výběh na zahradě...
04.03.2021, 22:51
Dobrý den chtěla bych se zeptat zda nemáte na prodej malou zakrslou Kapucinskou opičku, už dlouho ji schanim a nemohu sehnat. Moc poni toužím. Moje číslo 736 254 612
12.08.2020, 13:50
Dobrý den chtěla bych se zeptat kde bych sehnala někoho kdo ma opičku doma abych mohla udělat přítelovi radost aby se s ni setkal,děkuji
tel: 732625837
28.03.2020, 10:31
z téhle diskuze je mi zle. Zahlédl jsem zde maximálně 4 solidní otázky, příspěvky. Zbytek jsou malé děti, které si nedokážou ani představit jaké to musí být, chovat takovéhle zvíře. Opička není na mazlení, nekteré "opičky" mají větší sílu než celá vaše domácnost dohromady.

Ale v Přátelích byla funny opička Marcel haha toho chci taky :-)

Pokud nemáte žádnou představu (nebo si jenom myslíte, že máte) a ptáte se hned na cenu - nepořizujte si opici. Zkuste radši morče, křečka, nebo nějaké vši.
27.02.2020, 09:12
chtel bych se zeptat kde se daji poridit ?
09.02.2020, 00:27
Dobrý den, chci se zeptat, kde bych mohla tuto opici sehnat. O těchto o opickach jsem se dost věcí dozvěděla. Případně cena. Děkuji
Tel. 725886904
19.06.2019, 14:51
Jaký je nejlepší opice na chov když se jí budu věnovat 7 hodin denně
09.05.2019, 10:50
Dobrý den ,
hledám člověka který chová nebo má doma ochočené opičky velké či malé na tom nezáleží . Chtěla bych zážitek pro svou maminku která je miluje samozřejmě zaplatím . Tel: 737889024
27.04.2019, 14:07
Ještě doplňuji, že by to bylo samozřejmě za finanční odměnu. Děkuji. Kontakt: zakovaan@seznam.cz
27.04.2019, 14:06
Nevíte, prosím, o někom, kdo by byl ochotný přijet s nějakou opičkou (může být i malá) do Brna na muzejní noc 18.5.19 večer? Sháníme nějakou opičku jako součást programu v muzeu na Petrově. Děkuji. Anna Žáková
06.12.2018, 02:21
Uz delsi dobu touzim po mali opičce .Jsem schopna pro ni udelat cokoliv.Ale nemam prectavu kde a jak ji koupit chtela bychMakak Rhesus a nebo Makak Japonsky ,Hua Hua nejlepe vod mladete.Dekuji hela
01.12.2018, 10:17
Ještě sem přikládám email na kontaktování majulkajanovcova1990@email.cz děkuji
01.12.2018, 10:15
Zdravím měla bych zájem o opičku kapucína ale bohužel nikde nemohu sehnat tak roztomilou opičku a je to škoda strašně moc bychom si ji chtěli vzít přímo od nějakého chovatelé děkuji moc
06.10.2018, 11:40
Zdravím, měl bych zájem si pořídit opičku pravděpodobně kapucína..
Nikdy jsem opice nechoval, tudíž se ptám.. Není možné opičku vychovat jako pejska ?
Myslím tím ze by věděla kde má záchod, poslouchala by jednoduché povely jako třeba ke mě, na místo.. Koupat opičku a spát s ni v postely lze ?
Předem diki za odpovědi (pokud možno odpovědi na níže uvedené telefonu číslo)
S pozdravem 60387068devět