Aktuálně: 4 352 inzerátů189 053 diskuzních příspěvků17 950 uživatelů

Jak si vybrat rybářský prut

Jak si vybrat rybářský prut
Carp Master 19.03.2014, 16:00
4 198 5 minut čtení

Výběr prutu je první zodpovědná činnost, se kterou se setkáme, když se rozhodneme rybařit. Nezapomeňte, že právě pruty dělají z rybaření to pravé ořechové. Určitě se nevyplácí nakupovat věci na „blint“ od pochybných výrobců. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že musíme kupovat ty nejdražší anglické pruty, co jsou na trhu. To vůbec ne. Nesmíte se také nechat zlákat reklamou, kde stojí jakýsi lovec s kaprem jak tele, a tvrdí prut té a té firmy je nej. To je samozřejmě úplná blbost. Dnes se prodává skutečná spousta výborných kaprových prutů, které splňují všechny parametry za český peníz. Teď bycho, si měli říci něco o konkrétních typech prutů.

Teleskopické pruty – snad každý začínal na teleskopu různé kvality. Určitě i dnes nám bude stačit do začátku „teleskop“. Jako první je cena. Relativně kvalitní teleskop jde pořídit za pár babek. Teleskopy se vyrábí většinou ze sklolaminátu nebo kompozic, do kterých je různě přidán uhlík. Vyrábí se také kaprové teleskopické speciály. Tyto pruty mají již obdobné vlastnosti jako pruty dělené ovšem při poměru cena/kvalita se nevyplatí. Je lepší si pořídit další typ prutů a to prut dělený.

Dělené pruty – dnes již klasika na poli kaprařského světa. Tyto pruty se vyrábí výhradně z uhlíku. Bývají vyztužené kevlarovým opletem. Dnes se již ty nejlepší blanky nevyrábí na koleně, ale v dílnách pod vysokým tlakem. U dělených prutů se již neudává v gramáži jako takové, ale v takzvané testovací křivce, která se udává v librách. Tyto pruty se již prodávají v základních provedeních tj. s akcí ve špičce a s akcí po celé délce prutu. Pruty s akcí ve špičce se používají výhradně na dlouhé náhozy na velké vzdálenosti. Zatímco pruty s akcí po celé délce prutu se používají na krátké vzdálenosti a na silové souboje s kaprem. Pruty se vyrábí se dvěma typy rukojeti. A to s dělenou a řekněme normální. Ve své podstatě je jedno jaký typ zvolíme. I když je pravdou, že s dělenou rukovětí se nahazuje o něco lépe, a co hlavně? Je to módní hit. Poslední základní vlastnost prutů je jeho dělení. To může být dvojdílné a třídílné. Zde je v celku také jedno, jaký typ si pořídíte. Pokud by vám nevadila větší transportní délka, tak si pořiďte spíše prut dvojdílný. Přeci jen zde máte méně spojek a tak i menší možnost, že jedna spojka nevydrží a praskne.

Surfové pruty – tyto pruty byly původně vyvinuty pro mořský rybolov. Před dlouhými roky tyto pruty slavily úspěchy na poli kapraření. Lovilo se s nimi na velkých nádržích, kde s jinými pruty by rybář těžko pochodil. Nevýhodou těchto prutu je, že jejich akce bývá 4lb a více. Na takovém prutu můžete procítěně zdolávat ryby od žraloka výš.

Jak si vybrat rybářský prut

Na co se zaměřit při koupi

Za prvé byste měli mít již nějaké informace o výrobku, který hodláte koupit. Znát již nějaké testy či recenze z internetu nebo časopisu. Při samotné koupi je třeba prut vyzkoušet. V prodejně sice nepoznáte, jak opravdu hází, ale již pokud máte nějaké zkušenosti, tak si můžete o prutu udělat nějaký obrázek. V neposlední řadě si prohlédněte blank, jestli není poškozený. To samé platí i o prasklinkách na laku. Prohlédněte, jakým způsobem jsou přivázány očka. Pokud má prut nějaké skryté vady, tak na ty nepřijdeme (pokud nemáte k dispozici rentgen). S tím bohužel nic nenaděláte, až při případném poškození, pak lze jej reklamovat . Určitě je lepší si vybrat prut od renomovanějších výrobců, aby jste nemuseli na případnou opravu čekat půl sezony.

Ochrana a údržba prutů

Pokud chcete, aby vám pruty dlouho a dobře sloužily, tak je určitě dobré se o ně dobře starat. V první řadě je důležité vlastnit nějaký ten „futrál“ na pruty. Na teleskopy jsou výborné X komorová pouzdra. Pro děličky se vyrábí 1-x komorová pouzdra pří jejich koupi si hlavně dejte pozor, abyste zvolili správnou velikost!

Údržba – Jak jsem výše psal, tak údržba je velice důležitá. Proto ještě u vody pruty otřeme a zbavíme nečistot. Doma je pořádně vysušíme. Pokud bychom nechali pruty neošetřené, tak by se na laku začaly tvořit prasklinky, což znamená, že prut již pomalu, ale jistě míří do věčných lovišť. U děliček v létě nastává problém, že nejdou rozpojit. Je to dáno roztažností materiálu. Stačí místo spoje ochladit a díly zase snadno rozdělíte

Resumé

Jaký prut si tedy vybrat. Pro chytání na kratší vzdálenosti si vyberte prut 12 ft(366) s testovací křivkou (TC) 2,5-3 lb pracující po celé délce. Pro dlouhé náhozy a lov na řekách je nejideálnější prut 13-14 ft(396-427) s TC 3-3,5 lb pracující ve špičce. Pruty by měly být osazeny očky Fuji nebo SiC. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup nového prutu, tak velice dobré výrobky nabízí firmy Centaury, SPRO, Shimano, FOX a DAM. Pamatujte i na to, že mezi těmito top výrobky se může najít zmetek.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Carp Master

Autorem od: 04.03.2014

Podobné články

Může vás také zajímat