Rady a nápady při stavbě králíkárny

velikost písma:  A A A
01.05.2015, 19:30     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     46779 zobrazení     4 komentáře

V tomto článku naleznete návod a rady na stavbu králíkárny. Než se pustíte do vlastní výstavby, je třeba ujasnit si, jakému plemeni má králíkárna sloužit. Rozdílné rozměry kotců totiž vyžadují zakrslí králíci a jiné rozměry potřebují velká plemena.

Zvolit musíme vhodné místo pro umístění králíkárny. Záda králíkárny musí být pevná a uzavřená. Králíkárnu umístíme tak, aby tato zadní část byla otočena ke straně, od které nejčastěji fouká vítr a také chodí déšť. Při výběru místa, mějte také na paměti, že králíci jsou citliví na zvuk. Větší hluk mu může způsobit velké problémy. Především samice s mladými králíky může hnízdo opustit nebo dokonce celý vrh sežrat. Fatální následky má umístění králíkárny do průvanu, který vyvolává respirační choroby.

Králík kalifornský Králík kalifornský

Králík kalifornský byl vyšlechtěn v USA jako masné plemeno s kvalitní kožkou v roce 1932 Georgem Westem z Kalifornie zkřížením činčily, ruského králíka a...

Zobrazit více informací

Pod králíkárnu vybudujeme pevnou zem, aby se nohy nebořily do hlíny a pomalu neodehnívaly. Podlaha v každém kotci musí mít mírný sklon k zadní části, kudy bude odtékat moč. Z tohoto důvodu je vhodné pokrýt zadní stěnu plechem či linem. Po tomto materiálu steče moč do spodní části králíkárny, kam umístíme žlábek na odtok. Mějte na paměti, že během roku vyprodukují králíci také poměrně velké množství hnoje, které musíte někam uložit.

„Při stavbě králíkárny se dost často zapomíná

na odstav mladých králíků“

Vlastní stavba králíkárny

Můžeme si vybrat z králíkárny se dvěma či třemi řadami kotců nad sebou. Platí zásada, že spodní řada kotců má být ve výšce kotouče pro odvoz hnoje, čímž se nám manipulace značně usnadní. Před zahájením stavby musíte mít rozmyšleno, kolik chcete chovat samců a kolik samic. Samci musí být od samic odděleni a samice potřebují také samostatný kotec. Při stavbě králíkárny se dost často zapomíná na odstav mladých králíků. Počítejte, že od každé samice budete mít společně dva vrhy a ty se ještě musí rozdělit na samce a samice.

Jako materiál na stavbu se nejčastěji volí dřevo. Konstrukci vyhotovíme z trámků 5x5 centimetrů. Boky a podlahu musí tvořit desky. Podlahu je vhodné pokrýt linem, či nějakou gumou. V zadní části kotce podlahu přesadíme, aby odcházející moč mohla po zadní stěně s linem stékat dál.

Dvířka je vhodné do každého z kotců udělat přes celou přední stranu, tím zajistíme lepší přístup a snadnější čištění. Kotec musí být dostatečně prostorný. Pro jednoho jedince velkého plemene volíme rozměr 100x80x70 cm. Střední plemena musí mít rozměry kotců aspoň 80x60x60 centimetrů a pro zakrslé králíky pak postačí 60x50x50 centimetrů. Samice s mláďaty vyžaduje větší rozměry.

Některé další doplňky králíkáren

Krmítka – nezbytná součást každé králíkárny. Nejvhodnější jsou krmítka hliněná vypálená. Takové misky mají hladký povrch, díky tomu se dají lehce udržovat v čistotě. Krmíte-li směsmi pro králíky, je vhodně použít plechové zásobníky. Ty připevníme buď na bok kotce, nebo zevnitř na dvířka. Tento způsob nám zajistí stále čerstvé, trusem a močí neznehodnocené krmivo.

Jesle – existují na trhu dva druhy jeslí a oba dva jsou drátěné.

Napáječky – možné je použít například keramické misky a sehnat lze i napáječky přímo určené pro králíky.

Hnízda – v případě, že mají samice v kotci dostatek čistého sena, není nutné hnízdiště nikterak řešit. Samice si sami vytvoří ze sena a vlastních chlupů hnízdo. Existují však i umělá hnízda. Jsou to jakési obdélníkové bedničky vystlané senem a slámou a z vrchní části mají otvírací víko. Odpovídají přírodnímu doupěti. Otvor do bedýnky (hnízda) je vhodné vytvořit 10 centimetrů nad podlahou kotce. Zabráníme tím rozběhnutí mladých králíků po kotci. Hnízdiště má mít rozměr 30x40x45 centimetrů. Vchod boudičky má být otočen k zadní straně kotce. Hnízdo dáme samici zhruba jeden týden před plánovaným porodem.

Podestýlka – jako podestýlku volíme slámu nebo je možné chovat králíky i na roštech.

Chov králíků velkých světlých stříbřitých chovatele Pavla Knížka

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.03.2023, 11:16
Ještě doplním:
díval jsem se na fotogalerii a jsou tam podobné typy, jako jsem opsal. Jo v podlaze jsem nechal 1 cm mezery, takže moč i bobky padají pod králíkárnu. Jo ještě k pití jím dávám vodu s octem, do jednoho litru vody cca čajovou lžičku octu.
01.03.2023, 11:03
Já mám kotce králíkárny jen v jedné řadě, není tedy problém s odtékáním moči na spodní řadu. dno kotce je 70 cm nad zemí. Dá se tedy zajet pod králíkárnu kolečkem a také tím, že je tak vysoko, nejsou problémy s potkany, nedrží se tam. Králíkárna má dva kotce. A je to pohodlnější kvůli ohýbání - mám problémy s plotýnkami.
Je to sice náročnější na místo, ale zase není nebezpečí přenosu chorob. Viděl jsem to na králičí farmě ve vesnici u Dubna na Ukrajině. Králíkárny mám od sebe cca 2m.
22.06.2020, 09:55
D t the girls will
09.03.2017, 18:08
Dobrý den, plánuji stavět králíkárnu a chci se zeptat jestli je opravdu nutné mít sklon na odtok moči a zda ano, je to dobré udělat podél celé králíkárny nebo to jen svést do jednoho rohu?? Podlahy plánuji udělat z OSB desek máte nějakou radu jak ochránit jejich povrch??
Děkuji za odpověď