Zakrslý beran

Zakrslý beran

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

Původ: Holandsko
Hmotnost: Do 2 kg
Březost: 31 dnů
velikost písma:  A A A
31.01.2014     Autor: Lenka Kadeřábková     8498 zobrazení     3 komentáře

Zakrslý beran je původem z Holandska. Vyšlechtil jej A. de Cock, který jej začal šlechtit roku 1952. Zkřížil francouzského berana se samcem zakrslým kuním modrým. Ani jedno z mláďat však nemělo visící uši. Nepomohlo ani zpětné křížení s francouzským beranem, proto de Cock začal používat při křížení anglické berany. Ve vrhu se rodilo mnoho mláďat s jedním visícím ouškem. Po dvanácti letech šlechtění se mu to podařilo roku 1964, kdy předvedl zakrslé berany na výstavě v s´Hertogenboschi. Ve stejném roce byli uznáni jako samostatné plemeno.

U nás jej poprvé vyšlechtil a vystavil Jiří Schönfelder v r. 1976, avšak píše o nich už ing. Václav Kálal v knize ABC - králíkáře z roku 1939. Uvádí, že jsou chováni v různých barevných rázech a v hmotnosti hermelína.

Zakrslý beran je uznán ve všech jednobarevných rázech plemen s normální srstí. Strakáči jsou uznáni s plášťovou kresbou týchž barevných rázů. Klasičtí strakáči uznáni nejsou.

Tělo má zakrslý beran zavalité, široké, masivní i hrudní partii. Krk: krátký, silný, nezřetelný. Hlava: krátká, s širokým čelem i nosní partií, výrazně beranovitá. Končetiny: krátké, silné. Oči: výrazné, mírně vystouplé. Uši: u kořene silné výrazné hrboly (korunky). Po obou stranách jsou podkovovitě zavěšeny, přiléhají k hlavě, obráceny k hlavě. Bez záhybů, masité, dobře osrstěné, na konci zaoblené. Rozpětí 22 - 28 cm měřeno přes hlavu. Pohyb nemá být plazivý.

Zakrslý beranNázvy ve světě

Anglicky: Mini Lop
Lenka Kadeřábková Lenka Kadeřábková
Autorem od: 14.01.2014
0 článků 5 popisů zvířat

Foto: teddyandromeda.webnode.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.12.2016, 14:42
fgfgcg
07.12.2016, 14:14
Máme ho doma ,ale je křížený .
Nemohli by jste mi poradit proč má podbradek??
21.01.2016, 19:43
Mame beranka ktery dostal nejakou plisen jestli mouhu vas poprosit jakou mouhou dostat toto plemeno plies.Priznaky strata chlupu dekuji