Kosman zakrslý

Kosman zakrslý

Cebuella pygmaea

Výskyt: Amazonie
Délka těla: 12-15 cm bez ocasu
Hmotnost: 100-140 g
Březost: 120-140 dnů
Počet mláďat: 2 ks
Délka života: 10-15 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14123 zobrazení     1 komentář

Kosman zakrslý žije jenom v bažinách a tropických pralesích horní části Amazonie. Tato malá opička se snadno vejde člověku do dlaně. Její srst je plavě kropenatá s dlouhou hřívou na hlavě, která visí i přes uši, zatímco obličej je holý a má výrazný tvar trojlístku.

Kosman zakrslý se živí zejména pryskyřicí, a tím se odlišuje od ostatních kosmanů. Denně vyhlodá tento druh deset i více jamek do kůry a značkuje je svým pachem. Postupně se k nim vrací a vybírá lepkavou tekutinu dlouhými spodními řezáky. V každé skupině pěti až deseti kosmanů je jeden produktivní pár, kterému „pomocníci“ pomáhají pečovat o mladé. Otec se stará o potomky jenom několik prvních týdnů.

Kosman zakrslý dorůstá délky těla 12-15 centimetrů, ocasu 17-23 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 100-140 gramů.

Kosman zakrslý obývá horní Amazonii; tropické pralesy a bažiny.

Kosman zakrslý je nejmenší opice na světě. Od objevení tohoto druhu J. Spixem z Mnichova uplynulo již bezmála 200 let.

Žijí v párech nebo malých skupinkách, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, podřízené samice nejsou schopné normální ovulace. Březost trvá 120 až 140 dnů, narodí se obvykle dvojčata. O mláďata se starají oba rodiče, velkou část dne je nosí na sobě zavěšené samec a samici je předává jen ke kojení. Žijí ve skupinách s mláďaty. Jestliže mladí z předchozího roku zůstávají s rodiči, přebírají péči o další potomky oni, přičemž hlavní úloha připadá samečkům. Průměrná délka života je 10 až 15 let.
 

Kosman zakrslýNázvy ve světě

Anglicky: Pygmy Marmoset, Chorvatsky: Patuljasti marmozet, Maďarsky: Törpe selyemmajom, Německy: Zwergseidenäffchen, Polsky: Pigmejka, Slovensky: Kosmáč trpasličí

Foto: http://www.djibnet.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.01.2016, 11:17
Dobrý deň, predavate prosim vás kosmačov