Aktuálně: 4 940 inzerátů174 355 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

prosim o radu zkušenější

Lussie (neregistrovaný) 19.03.2008, 17:53:07 xxx.xxx.44.46
dobrý den, mám venkovní voliéru o rozměrech 2x1,8x2m (d,š,v)- je to přestavěný skleník, takže kryté ze všech stran - předek pletivo- a chovala jsem tam korely + zebřičky, ale korely jsem prodala (úhyn samce), tak bych chtěla zkusit nějaký jiný druh... vybírám mezi neofémou, kakariki, papouškem zpěvavým a roselou pestrou... nějak jsem pročítala fórum, ale ráda bych věděla přesně co bych měla vybrat (můžete poradit i jiné druhy), aby ptáci měli dobré podmínky pro život... jinak by tam byli i přes zimu (voliéru zakrývám) a aby se snesli se zebřičkama...

děkuji za rady a promiňte za tu slohovku :-)
Luke112
Luke112 (822 příspěvků) 19.03.2008, 19:40:30 xxx.xxx.182.2
Zdravím.Já bych tam max. neofémy..kakariky by zebřičkám mohli vybírat hnízda a z odchovu by bylo prd.A ostatní druhy nevím.Radši bych je tam nedával.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 19.03.2008, 20:29:26 xxx.xxx.168.20
Dobrý den. Jdete mi pod ruku. Nevím zda by jste si troufla experimentovat, ale přesto to vyzkouším a napíši vám svůj názor. Já mít takovou voliéru, tak se pokusím o chov kakariků v kolonii. Jde o to přispůsobit voliéru, tak, aby zde měl každý pár své teritorium, Doporučil bych udělat ve voliéře různé zástěny a prolízačky. Budky bych umístil co nejdál od sebe a do rohu, tak aby si každý pár sestavil své teritorium. Nejvhodnější by bylo, kdyby jste ptáky vypustila všechny pohromadě.

Jinak další možná rada by byla tuto voliéru rozdělit na dvě a chovat tam například rozely, nebo alexandry malé.

Napište nám co se vám líbí, co by jste si vy tak představovala a popřípadě zda vás lákají nějaké mutace.
anonymní (neregistrovaný) 19.03.2008, 20:53:58 xxx.xxx.232.126
Ty rozměry se mi nelíbí pro takové letce jako jseou alexandři a rosely. Bylo by mi jich v tak malém prostoru docela líto. Snad alexandry rudohlavé. Nevím, snad vám poradí ostatní. Marty
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 20.03.2008, 00:14:49 xxx.xxx.168.20
Vám se zdá rozměr voliéry 2x1,8x2 m málo? Co vím já tak rozely a alexandři malý se chovají běžně ve voliérách 200 x 80 x 180 cm (výška).
radek (neregistrovaný) 20.03.2008, 06:36:42 xxx.xxx.55.33
no tak se zepřičkami bych dal jenom zpěváky sice nevím kolik máte párů zebřiček ale bylo by lepší dat zepřičky do nějaká klece stačí 100x50x50 a do voliéry byste si mohla dat co ccete s vašeho výběru záleží na vás co se vám líbí ale v takovém skleníku bych kakariky nechoval bude tam na ně moc teplo kakarikům vyhovuje spíš studenější podnebý něž se někde pařit ve skleníku ale jinak rozely bych tam klidně dal nebo ty spěváky ale záleži taky na tom jesly to chcete jeno na okrasu nebo něo odchovávat jinak by tak mohly být kakarici i ve skupině
cone
cone (1412 příspěvků) 20.03.2008, 08:50:56 xxx.xxx.176.221
Mi se také dvoumetrové voliéry pro alex. malé a rozely na chov zdají malé a nikdy bych je nikomu nedoporučil. Jejich krása vynikne spíše ve větších voliérach, o létání ani nemluvím. Víte, pokud nebudou stanoveny "rozumné" rozměry, skončí to tak, že se někomu podaří odchov v metrové kleci a začne to propagovat za optimální pro chov. Pokud "chovatelé" začnou chov s tím, že ušetří pár metrů trubek a pár metrů pletiva a nabouchají ptáky v minimálních nákladech,pak se dostaneme znovu k žehrání nad kvalitou a velikostí nabízených rozel.
Nabízí se mi otázka, lze si v obýváku dobře zaběhat?
Lussie (neregistrovaný) 20.03.2008, 08:58:00 xxx.xxx.44.46
já bych chtěla odchovávat, vždycky je to nádhera vidět ty mladé v budce a pak jak se snaží létat.. zebřičky bych sice do klece dát mohla (mám ještě malou voliérku napojenou na boxové klece), ale tam už jsou andulky.. a vzhledem k tomu že andule vyhazovaly zebrám hnízda, tak je k sobě dávat nebudu... bohužel bych ty kakariki zkusila, ale taťka chce abych tam nechala jen zebřičky a ty andule, ale já se ho pokusim ukecat abych tam mohla mít aspoň něco... rozely bych tam asi nedávala, když potřebují ten let... tak nevim jestli kakariki bo ty zpěváky..
anonymní (neregistrovaný) 20.03.2008, 13:10:22 xxx.xxx.183.35
Literatura: M. Vašíček. Papoušci afriky a Asie
Alexandr malý
Jeho chov i odchov není nikterak náročný, mnohokrát byl odchován i v kleci. L. Keidel uvádí rozměry 75x50x220cm. Lepší podmínky a samozřejmě větší naději na odchov máme, chováme-li ho ve voliéře. Ta by měla mít výšku 2 m, šířku 1 m a délku 2-3 m……..
V ČR jej poprvé odchoval pravděpodobně J. Kasanda v roce 1962. Pár zahnízdil v bytě v kleci rozměrů 1x1x0,60 m.

Literatura: M. Vašíček. Papoušci Austrálie 1
Rozela pestrá
Chov rozel je poměrně snadný, neboť hnízdí spolehlivě i v menších prostorách. Voigt (1931) uvádí úspěšný odchov v kleci o rozměru 0,5m krychlového………
Pro rozely pestré doporučujeme voliéry těchto rozměrů: délka 3 až 4 m (minimálně 2,5m), šířka 1m. minimálně 0,80m, výška 2 až 2,5m, minimálně 1,80m………..
Straka k rozelám přidával v pokojové voliéře (180x180x80 cm) vždy dva až tři páry andulek s kterými žily v naprosté shodě a ani při hnízdění se navzájem nerušili.

Dva metry dlouhá voliéra plně dostačuje. Všichni ptáci jsou letci od toho mají křídla.
cone (neregistrovaný) 20.03.2008, 14:28:10 xxx.xxx.176.221
Pro neregistrovaného - a je to tu! Stačí i metr.Smrdí to demagogií. Pokud nehledíte v první řadě na podmínky pro život svých chovanců, ale na citace dávno překonaných poznatků a nevhodných extrémů, tak mi je z vašeho přístupu smutno. Cone
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 20.03.2008, 14:43:25 xxx.xxx.183.35
Pane Šiška proč ho napadáte? Napsal svůj názor a taky velice věrohodný, který přepsal z odborné literatury. Osobně si myslím, že starší literatura striktněji doporučovala spíše větší rozměry a v dnešní době je tato záležitost dávno překonaná a používají se běžněji menší rozměry. Například pro Alexandry velké se doporučovali 5 - 6 metrů dlouhé voliéry a já u dvou chovatelů viděl chov ani ne ve 3 metrových voliérách. Jeden z těch chovatelů mi potvrdil, že alexandry v této voliéře chová 12 let a 9 let je úspěšně odchovává. Odchovy nádherné což mohu prokázat i fotografiemi.

Řeknite nám, když je vám smutno z takového přístupu v jak velkých voliérách chováte papoušky Konžské, senegalce, žaky?? Mě osobně je smutno nad tím, že neustále zde někdo poukazuje na takzvané VELKÉ LETCE. Pokud chcete, aby se ptáci dobře proletěli, tak by měli mít voliéry alespoň 10 metrů dlouhé a ne li více. Už to, že je chováme ve voliérách jim ubíráme jejich přirozený dlouhý let.

Z vašeho příspěvku jsem pochopil, že ne já vnucuji někomu své názory, ale právě naopak někdo vnucuje své názory a nenechá nikoho slušně napsat svůj názor.
Právě z takového přístupu je mi spíše smutno. Nic špatného neudělal. Jak jsem psal v rozměrech 200 x 80 x180 cm se běžně chovají a odchovávají a ptáci nikterak netrpí.
cone (neregistrovaný) 20.03.2008, 17:06:26 xxx.xxx.176.221
Nenapadám, jen konstatuji. Nemůžete popřít, že některé "poznatky" se po léta v literatuře pouze přepisují bez jakékoliv aktualizace novinek.Napadání vypadá jinak.
Afriku mám ve voliérách v délkách od 1,6 do 2,2m. Mám prozatím hotové jen jedno zimoviště / odchovnu /, řeším teď dilema jestli se dle finančních možností věnovat vytvoření další připravené místnosti 6x4m - kachlíky, vnitřní ubikace....., nebo udělat nekolik neprovizorních výletů , ke kterým by se v budoucnu přistavěly další, nebo dopárovat několik lichých kusů, které jsem se rozhodl neprodat.A že to jde ne najednou, víte jistě sám.
Myslím, že když už situace pokročila tak daleko, že jsou stanoveny minimální rozměry pro chov třeba klokanů, mohly by se stanovit i min. rozměry pro jednotlivé kategorie papoušků. Jednou se pan Vašíček po návštěvě u p.Antonína v Německu ve své reportáži zmínil o stanovených rozměrech výletů např. pro papoušky královské- 6m.Co k tomu dodat?
Takže z mého pohledu propagace menších chovatelských zařízení vede v budoucnu jen ještě ke zmenšování daných rozměrů.Jinak ještě i kapacita v chovu papoušků paní Lowová doporučuje v plánování voliér stanovit rozměry a pro jistotu ještě metr na délku přidat. Víte, celkem jsem prožíval návrh § 24a, snažil jsem se pochopit i ty tlaky z druhé strany, ze strany nechovatelů proti chovatelům, a rozhodl jsem se , že budu dělat vše pro to, aby chovatelé nebyli nazýváni trapiči chovaných zvířat, aby pokud možno vymizel termín / už zaveden / týrání chovem.Takže budu reagovat na všechny náměty k diskusi, které směřují ke stísněným podmínkám ať už v chovu ptactva, terarijních zvířat nebo čehokoli jiného.Striktně tedy budu reagovat, nikoliv napadat, i když z vašeho pohledu je to asi stejné.
anonymní (neregistrovaný) 20.03.2008, 21:34:19 xxx.xxx.224.196
Nemáte někdo kontakt na pána který stavěl na EXOTE tu velkou volierů pro ary?
sunflowersman (neregistrovaný) 20.03.2008, 21:51:38 xxx.xxx.175.196
Já sem se dokonce jednou dočetl že alexandr velký! se dá chovat v kleci o straně jednoho metru.Tohle může napsat opravdu s prominutím nějaký psychopat. Rozměry jsou věčné témata. Každý by si měl především uvědomit co chce, a jaké má možnosti. Já sám mám jen málo prostoru k provozování mého koníčku, ale raději udělám pár odpovídajících voliér, než nabouchat co nejvíc. Také mým možnostem přizpůsobuji druhy. Řekl bych , že například 1,5 na pár chladných zimních měsíců stačí pro alexe malé, tedy pokud bude na jaro vypuštěn alespon do tří metrů. U rosel a alexandrů by mělo být alespoŇ třímerový výlet. Do budoucna se chystám na červenokřídlé. Ikdyž mě spousta lidí tvrdí že naprosto stačí i 2,5 či tři raději budu volit čtyři metry.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 20.03.2008, 23:30:52 xxx.xxx.183.35
Nebudu se k tomu více vyjadřovat. Dle mého zde kážete víno, ale přitom sám pijete vodu. V kleci co má rozměry 1,6 se ptáci taky neproletí. Takže si dál prosazujte tu svoji, ale neberte mě a dalším své názory. Já tvrdím, že 2 metry délka pro rozely a pro alexandry malé je dostačující. Vy tvrdíte opak a u toho, taky skončeme.

Jinak chovatel u kterého jsem byl a kupoval mladé alexandry velké, tak je má 12 let ve voliéře. Vnitřní 1,5x1,5 m. Pak ptáci musí prolést okýnkem ven a teprve mají k dispozici dílku 3 metry a šířku 90 cm. Co jsem viděl ptáci nijak netrpěli, mají se k světu a jejich překrásné odchovy to jen dokazují. Druhý chovatel kterého jsem navštívil je měl ve vnitřním prostoru 2x2 metry. Ptáci hnízdili a opět nevypadali, že by jim něco chybělo. Neříkám, že jsou to ideální rozměry. Ale tvrdím, že ptáci nijak netrpěli a byly v perfektní kondici.
Lussie (neregistrovaný) 21.03.2008, 11:34:48 xxx.xxx.44.46
tak děkuji za všechny názory, včera jsem byla za jedním chovatelem ,který se chovem papoušků zabývá a poradil mi ať zkusim ty zpěváky.. takže myslim že je to dobrá volba, uvidime jak budou vycházet se zebrama a jestli jim bude voliéra vyhovovat.. nechci tam cpát větší papoušky, když mají mít větší voliéry... korelám to k proletu docela stačilo.. jestli máte zájem, mohu později napsat jak to dopadlo a jestli i odchovávám...
sunflowersman (neregistrovaný) 21.03.2008, 12:06:00 xxx.xxx.175.196
Ahoj Lussie, nechci znehhodnoťovat rady od tvého známého, ale podle mě zpěváci se zebrama pěkně zatočí až půjdou do toku.Jeden můj kamarád choval andule a korely, a pořád mě přesvědčoval že se nic nestane když k nim dá zpěváky. dal tedy do hejna mladé zpěváky a rok se nic nedělo, vychvaloval se jak má pravdu, ale letos přišli už zpěváci do toku a razantně napadají korely i andule. Včera jsem ho viděl jak rozděluje volieru na více částí.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 21.03.2008, 12:21:11 xxx.xxx.168.20
Dobrý den. Píšete větší papoušky? Jen tak mimochodem
Korela chocholatá měří cca 30 - 32 cm
Rozela pestrá měří cca 30 - 33 cm
Alexandr malý měří cca 39 - 41cm (mají v podstatě delší ocas)

Když píšete, že korelám vaše voliéra stačila, tak si myslím, že by nebyl problém ani u těchto papoušků.
Jinak vám se zpěváky držím palce a přeji zebřičkám, aby co nejdéle prchaly.
Lussie (neregistrovaný) 21.03.2008, 15:54:51 xxx.xxx.44.46
tak ale to je těžký, když mi tady za celou dobu nikdo nenapsal že zpěváci by nešli, že by je pronásledovali... tak nevim teda, nechci aby měli zebry bo zpěváci stres kvůli tomu že by se nesnášeli... já bych brala rozely, ale když píšete že potřebuji k proletu více místa, a ti kakarici by lezli zebrám do hnízd, tak nevim... :-(
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 21.03.2008, 16:23:13 xxx.xxx.168.20
Dobrý den. Ono je těžko radit. Celkově je nejrozumnější chovat ptáky po párech. Dokonce i když chovatelé chovají andulky v kolonii, tak mají později problémy. Je tam velké rivalita. Já vám napsal, že takové rozměry jsou pro rozely dostačující. Někdo vám zde napsal, že potřebují prostornější voliéry. Teď je to na vás, jak se rozhodnete. Já osobně bych vám doporučil se zeptat ještě někoho jiného. Třeba na názor vašeho známého co si o tom myslí a podobně. Já si osobně mslím, že ty dva metry jsou prostě minimum pro ty rozely. Až si budu pořizovat Rubino rozely, tak jim poskytnu pravděpodobně stejnou voliéru. Ale to je hudba budoucnosti.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.