slepice nemoci

Zdravím neví někdo,mají 4 slepice leghorn stáří půl roku,ostatní isa braun -ok.Co je to za nemoc?

 • Obrázek
neregistrovaný Libuše neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Libuše z 16.06.2018, 10:27:14

 1. Název: Zhnisané abscesy nášlapných ploch běháků.
 2. Příčina: Poranění běháků od ostrých předmětů v půdě a následné zhnisání ran.
 3. Léčení: Veterinář může abscesy  rozříznout, od hnisu vyčistit, vydesinfikovat, sterilně opět uzavřít a zavázat. Pak je nutné operované slepici podávat dle veterináře předepsaná antibiotika a džet ji v absolutním suchu někde v kotci nejméně 14 dní, než se jí rána zahojí. Napájet nejlépe kapkovou napáječkou, aby slepice nemohla šlapat do vody. Krmit kompletní krmnou směsí. 
 4. Prevence: Ve výběhu vysbírat ostré předměty. Výběh oplotit na novém místě na trávníku. Do výběhu neházet žádné ostré odpadky jako dráty, staré žiletky, střepy, trny aj. SLEPICE NESMÍ HRABAT NA SMETIŠTI V ODPADCÍCH.

Chovu zdar. 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den prosím o rádu koupila jsem mladé slepičky ze začátku snašelý normalní vajíčka ted některé snašejí vajíčka s uplně bílým žloutkem Po uvaření nejde rozeznát co je bílek a co žloutek . moc prosím o radu Děkuji Dana

neregistrovaný Dana neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Dana z 15.07.2018, 20:16:41

Dobrý den Dano. Chov slepic není pro každého. Je k tomu potřeba základních zkušeností, oplocenou zahradu, dodržování hygienických podmínek a hlavně krmit nosnice správným krmivem. Kupte slípkám "Kompletní krmnou směs pro drobnochovatele (N2)" a zkrmujte ji dle návodu pouze samotnou. K tomu čistou pitnou vodu z vodovodu. Můžete jim občas hodit salát nebo nadrobno nasekanou mladou travičku ze zahrady nebo nadrobno nasekané mladé kopřivové listy. Pokud by nosnice jevily známky nemoci (např. skleslost, zastavení snášky, nechuť k žrádlu, průjem) tak požádejte o pomoc veterináře. Chovu zdar. 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobry den,

trapi nas nemoc u kuratek. Neni to pravidlem, ale sem tam se jim okolo 3 tydne vyskytnou jakesi strupy/nadory okolo ousek, na hlavickach, postupne to pokracuje na cele telo. Bohuzel je to pro ne vetsinou fatalni. Vice, mene je musime vzdy utratit, bojime se prenosu na druhe mlade. Zaroven dost casto otviraji zobacky, jakoby lapali po vzduchu. Zrejme ten samy problem maji v krku. Zijeme v Asii, ale zjistili jsme, ze je tato nemoc celosvetova. Prosime o radu. Mohla by to byt nemoc zvana Marek's disease? dekuji za odpoved

neregistrovaný Nika neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Nika z 21.08.2018, 05:51:08

Když žijete v Asii, tak se neptejte v Čechách. Přestože nejsem veterinář, tak se domnívám, že tak zvaná "Marek´s disease" to asi není, ta má jiné příznaky. "Lapání po dechu a otvírání zobáků možná způsobuje nemoc, jejíž bakteriální původce je podobný původci lidského záškrtu; tuto nemoc je možné vyléčit lékem proti záškrtu. 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.08.2018, 23:50:47

Vazeny pane anonymni,

vetsina nemoci u drubeze, je rozsirena po celem svete, takze me vubec nepripada divne, optat se v jakekoliv jine zemi, kde maji lide spolecne zkusenosti, jak jsem se mohla docist v desitkach komentarich. I presto, ze nejste veterinar, vam dekuji za vasi anonymni odpoved. 

neregistrovaný Nika neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Nika z 25.08.2018, 07:42:22

 1. Vážená paní Niko, Vaše otázka není "divná" obsahem, ale cílenou zemí (Českem), protože reálná, účinná a rychlá pomoc Vašim kuřátkům připadá v úvahu (ve Vašem případě s bydlištěm v Asii) pouze ve Vašem nejbližším okolí t.j. v Asii, což samo o sobě je velmi široký a nepřesný pojem. 
 2. Na dálku přesně určit diagnózu nemoci a následného způsobu léčení je velmi těžké, téměř nemožné. Stejné příznaky nemoci mohou mít různé příčiny, různé původce. Proto  ani veterináři, ani doktoři lidské mediciny na dálku určení diagnózy neposkytují.  Dokonce se může stát, že drůbež trpí dvěmi nebo více infekčními nemocemi současně.  
 3. Aby veterinář mohl přesně určit diagnózu a následný postup léčení, musí nemocnou nebo uhynulou drůbež osobně vidět, pitvat, udělat laboratorní posouzení jejích orgánů, trusu, a tělních tekutin atd.
 4. Takže moje odpověď Vám je pouze DOMNĚNKOU, ničím odborně a exaktně nepotvrzenou. S "lapáním po dechu" u drůbeže totiž mám určitou zkušenost z mé dlouholeté práce s drůbeží, a proto vím, že někdy tuto nemoc lze vyléčit.
 5. V každém případě Vám radím, abyste nemocnou drůbež ( ihned po zjištění prvních příznaků nemoci) ustájila zvlášť, pokud možno co nejdále od drůbeže zdravé. Převlékejte si také pracovní oblečení a obuv a používejte různé pracovní pomůcky při přechodu od zdravých k nemocným kuřátkům. Můžete i výběh zakrýt hustší textilní sítí, aby k Vašim kuřátkům neměli přístup divocí ptáci, kteří jsou také přenašeči nemocí. Vyhubte hlodavce !
 6. Přečtěte si nějakou literaturu nebo internetové stránky na téma "Nemoci a prevence chorob drůbeže", může to být i v angličtině. 
 7. Úspěšný chov drůbeže vyžaduje zkušenosti.  Pokud by zamoření Vaší drůbeže bylo vysoké, tak by možná stálo za to, přerušit chov na 1 až 2 roky, a pak začít znova na novém pozemku s novým (nebo pečlivě vydesinfikovaným) chovným zařízením a se zdravou drůbeží nakoupenou od solidního chovatele, který má mladou drůbež proočkovanou proti nejzávažnějším infekčním nemocem.
 8. Nebudu Vás přesvědčovat "o své pravdě". Ale vím, že důležitější je OBSAH sdělení (který dostáváte), než jeho FORMA. 
 9. Přestože jste na mou odpověď (zdarma obratem poskytnutou) reagovala poněkud "dotčeně"  smiley, přesto Vám přeji "Chovu zdar".
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Dobrý den,

opět si nevím rady. V červnu slepičky začaly ztrácet peří na zádech. V té době jsme měli velkého a výkonného kohouta a tak jsme si mysleli, že je to jeho dílo. Kohouta jsme darovali, ale peří jim nedorůstá a naopak další ho ztrácejí. Koncem července jsme měli čmelíky, ale pomocí křemeliny, vápna a přísné hygieny jsme se jich zbavili. Dosud máme jemný písek s křemelinou pod kurníkem, kde se slepice popelí. Krmíme N2, tráva, pšenice a pouštíme je ven na zahradu. Snáší dobře ( z 6ti slepiček máme denně 4-6 vajec).

Moc děkuji za radu.

PS.: před rokem jsem psala, že mi jedna kuřice couvá. V momentě kdy začla snášet, couvání ustalo a slepička se chová jako ostatní.

 • Obrázek
 • Obrázek
neregistrovaný Pipinka neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pipinka z 07.10.2018, 16:16:56

Pokud jsou Vaše slepice zdravé, žerou, snáší vejce a nemají průjem, tak to vypadávání peří v letních vedrech neřešte. Můžet zkusit jednou týdně krmit trochu vařeného neslaného nemastného umletého hovězího masa.  Předejte pod kurník popeliště ze suchého čistého křemičitého hrubšího říčního písku.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.10.2018, 19:46:04

Moc děkuji za odpověď. Popeliště pod kurníkem mají, ale s říčním pískem. Přidáme křemičitý. V létě jsme výběh částečně zastřešili, protože nám přišlo, že by se na holých místech mohli spálit. slepice plně využívaly stínu. Nyní už chodí na sluníčko, ale peří stále nedorůstá a zima se blíží. Mám strach, aby se nenastydli nebo neomrzli. Kurník mají izolovaný a je tam teplo, ale přes den tam nejdou.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Prosim potrebuju. Poradit. Jedne slepici otekla hlava, myslela jsem ze ji pichla vosa, ale otok neustupuje. Vyradila jsem ji z hejna k vynesene slepici, azrejme to od ni chytla. Pozoruji u ni otok kolem oci zatim. Nezna nekdo pomoc.?
neregistrovaný mumastenka neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele mumastenka z 06.10.2019, 10:02:43

Příčinou otoku hlavy může být infekční rýma. Mohl by pomoci veterinář, který by absces na hlavě rozřízl, hnis z něho vyčistil, ránu zašil a předepsal a nasadil léčbu antibiotiky.  

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Tak vypada to spis jako opary,
neregistrovaný mumastenka neregistrovaný

Dobrý den. Prosím o radu. Již dlouhá léta (od začátku mého chovu) čas od času navštěvuje mé slepičky tato nemoc: slepici zduří pařát v dolní části (zpravidla jen jeden), začne kulhat až uhyne. Většinou se to děje v delším časovém odstupu, ale někdy takhle skape i více slepic za sebou. Jiné příznaky na nich nevidím (třeba pelichání nebo jiné problémy). Momentálně mám postiženého kohouta - zduřené oba pařáty  ("chodidla"), mezi prsty zčervenaly. Nevíte, o co se jedná a jak tomu předejít? Děkuji moc! 

neregistrovaný Tomáš neregistrovaný

Dobrý den chtěl bych poradit ohledně jedné slepičky. Chovám Aroukany. dva tři měsíce v zimě měla průjem zatím ho pořád má. Zpozoroval jsem že okolo řitního otvoru nemá peří a je lehce načervenalá pokožka. Trus měla jednou slizovitý ale většinou je to světlá kaše. slepička nechce moc jíst a častěji zalézá do kurníku.   staré zhruba rok dostal jsem je jako kuřice.

neregistrovaný Petr Zeman neregistrovaný

Zdravím všechny chovatele s prosbou o pomoc. Dvě z mých pěti slepic chodí, jako by se jim občas "podlomila kolena" a zavrávorají, jakoby byly opilé. Veterinář neví, co by to mohlo být. Snad to někdo z vás bude vědět.Děkuji

neregistrovaný Miroslav neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 17 (celkem 17)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »