Aktuálně: 5 003 inzerátů173 736 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Prevence a léčba hotspotů

PumaCZ
PumaCZ (78 příspěvků) 26.05.2023, 11:29:19 xxx.xxx.0.1

Ahoj, 

vzhledem k tomu, co se deje na iFaune, bych sem rada zkopirovala svuj prispevek ohledne mych zkusenosti s prevenci a lecbou hotspotu u psu, protoze si myslim, ze je to pomerne casty problem a byla by podle me skoda, kdyby se tento muj souhr vytratil v propadlisti dejin spolu s dalsimi fajn informacemi z diskuze na iFaune.     

 

Jelikoz me kontaktoval pan ohledne tohoto tematu, rada bych se zde podelila o sve dosavadni zkusenosti, aby byly pro ostatni snadno dohledatelne.

Jen dodam, ze nejsem veterinar, ale hotspoty jsem s nim skoro vzdy resila. Text a doporuceni nize je ciste z me zkusenosti a doporucuji tohle konzultovat see svym vetem.

____________________________________________________________________________________________

Nejdulezitejsi je prevence a to ve dvou bodech:

posileni imunity (betaglukan, kurkuma, pupalkovy olej, biotin, ruzne doplnky na psi srst, ..)

prevence tvorby hotspotu pote, co je pes mokry  

 

U bodu cislo dve se mi krome vytreni psa co nejvice do sucha a nasledne aplikace psiho zupanu (doma nebo do auta, ne behem prochazky) osvedcilo tez psa po koupani prelit vodou s trochou jablecneho octa (kvasinky ani bakterie nemaji rady kysele prostredi, chce to ale udelat co nejdrive po koupani, poridila jsem si na to malinkou konvicku, ktera se ukazala byt velmi prakticka).

Dulezite je tez psa pravidelne vycesavat (v lete klidne i denne), protoze cim mene materialu tam pes ma, tim lepe proschne a tim padem se nestaci zaparit. U chlupatych psu se doporucuje i psa protrimovat efilacnimi nuzkami, ale na to jsem nakonec odvahu nenasla.

 

Pokud k hotspotu uz dojde, mame primo specialni masticku na hotspoty od veterinare. Dale mohu doporucit jeste VIRBAC Allerderm Spot-on ci Clorexyderm. Masticka od veta je ale nejucinnejsi.

A urcite bych zminila, ze je opravdu velmi dulezite okoli hotspotu vystrihat, ale uplne nejlepe vyholit, a to ve vetsi mire, nez si clovek mysli. Vzhledem k tomu, ze je to infekcni onemocneni, maji hotspoty tendence se rozsirovat do sveho okoli, tzn. vylecite jeden hotspot a hned vedle se udela dalsi, a to klidne i nekolikrat po sobe. Takze opravdu vyholit klidne i 5 cm kolem hranice hotspotu, ikdyz to vypada nesteticky. A pokud ma pes delsi chlupy, tak zkratit i ty, ktere se postizeneho mista, byt jen trochu, dotykaji. Opet totiz hrozi to, ze se mu hotspot roznese dal.

A jeste dalsi a velmi opomijeny bod, OCHRANNY LIMEC! At uz ma clovek pocit, ze to uhlida, nebo ze si o to pes sam nepecuje, jakmile se toho pes jednou dotkne, bude to 10x horsi a navic si to zase muze roznest.

 

Akorat jsem ted objevila tento vyrobek viz odkaz, ktery se da pouzit nejen jako podpurny doplnek pri lecbe, ale take i preventivne. Zatim ho vyzkouseny nemam, ale urcite jej pred letem koupim a nasadim preventivne. Minimalne se tim nic nezkazi.

https://www.happyzoo.cz/virbac-megaderm-28x8ml/

 

Posledni bych zminila Wobenzym, ktery se da davat jak preventivne na posileni imunity, tak jako podpora lecby, pokud uz se treba s opakujicimi hotspoty trapite. Davala jsem ho loni a opravdu byl videt velky rozdil v delce leceni opakujicich se hotspotu. A mam pocit, ze pote uz zadny nemel, ale samozrejme to muze byt jen shoda okolnosti.

Snad alespon neco z toho bude pro nekoho uzitecne :)

 

Jeste info z clanku MetropoleVET. Cely clanek -> https://www.metropolevet.cz/hot-spot/

"CO JE TO HOT SPOT?

Psí hot spoty jsou červené, zapálené kožní léze také známé jako pyotraumatická dermatitida nebo akutní mokvavá dermatitida. Tyto názvy přesně popisují zánětlivé kožní změny vyvolané škrábáním, které se objevují rychle, jsou potaženy slizem a mohou obsahovat hnis. Hot spoty lze nalézt kdekoli na těle psa, ale nejčastějšími místy jsou hlava, nohy a boky. Tyto bolestivé, páchnoucí vředy mohou být velmi zjevné nebo mohou být skryty pod matnou srstí."

 

"CO ZPŮSOBUJE HOT SPOTY?

Hot spoty jsou obvykle způsobeny sebepoškozováním, když si pes škrábe svědivé místo tak energicky, že vytvoří otevřenou ránu. Psi se škrábou z mnoha důvodů, ale bez ohledu na příčinu, hot spoty jsou nepříjemné. Když pes olizuje bolavé místo, dráždí povrchová nervová zakončení v kůži, která stimuluje svědění a následuje další olizování, kousání a škrábání. Tento cyklus lízání-svědění je základem pro vlastní traumu, která způsobuje hot spoty. Hot spot se může dramaticky zvětšit velikost ve velmi krátkém časovém období. Zejména u dlouhosrstých psů mohou počáteční léze uniknout pozornosti majitele. Při horkém počasí se může hot spot během pár hodin zvětšit několikanásobně. Hot spoty větších velikostí často silně páchnou a pes je cítit již na dálku.

 

Hot spoty jsou způsobeny stejným typem bakterií, které normálně žijí v malém počtu na povrchu kůže. Tento typ infekce není obvykle nakažlivý pro člověka nebo ostatní psi. Rozvíjí se, když škrábání a kousání narušují normální bariérovou funkci a umožňují bakteriím přerůstání. Jakmile se bakterie šíří, způsobují ještě větší podráždění a bolest. Dlouhosrsté plemena psů a plemena s hustou podsadou, jako jsou zlatí retrívři, jsou náchylné k vytváření hot spotů, pravděpodobně kvůli špatné ventilaci v jejich srsti.

 

Co způsobuje podráždění, které iniciuje hot spot? Nejčastěji se vyvíjejí hot spoty v místě poštípání blechou. U pacienta nemusí být žádné další důkazy o blechách. Méně běžné příčiny zahrnují alergie, ušní infekce, problémy s análními váčky, rostlinný materiál v srst a další dráždivé látky. Nejčastěji vznikají hot spoty během horkého, vlhkého počasí."

 

Zminuji se pouze o bakteriich, ale mam pocit, ze pricinou mohou byt i kvasinky. Prosim bodlinku, pokud to bude cist, at me pripadne opravi :)

Dle meho: premnozeni kvasinek a bakterii -> svedeni -> pes se skrabe/kouse, lize -> vznik traumatu a nasledny vznik dermatitidy

Sarah01
Sarah01 (1496 příspěvků) 05.06.2023, 08:38:01 xxx.xxx.28.39

Přispěla bych taky svojí troškou do mlýna.

Hotspoty jsem u psa léčila kažoročně. Někdy ho měl už brzo zjara, někdy až v srpnu a vždycky to bylo na dlouho a o nervy. Takže poučená jsem už v zimě začala s prevencí, místa, kde se nejvíc vyskytovaly, jsem se snažila pravidelně vyčesávat hrablem na podsadu, případně pořádně prostříhat efilačkami. Jako vnitřní prevenci jsem začala podávat různé vitamíny na srst. A koupila jsem pořádný psí fén. Takže letos zatím (ťukám) pes hotspot neměl. Ještě to teda chce pořádně prohlížet srst, jestli není někde přisáté klíště, protože jakmile by si to pes rozškrábal, je na hotspot razdva zaděláno.

Jinak loni nám na ty hostspoty nejvíc pomohla obyčejná Betadina a vysušování postiženého místa fénem. Občas pomůže i dračí krev, ale ta rána nesmí být moc velká a hluboká a musí být už suchá nemokvající. Dračí krev totiž vytvoří krustu a pokud je pod ní hnis, tak je to špatně a musí se celý strup strhnout.

hmn
hmn (1022 příspěvků) 05.06.2023, 10:19:53 xxx.xxx.0.224

"Dračí krev totiž vytvoří krustu a pokud je pod ní hnis, tak je to špatně a musí se celý strup strhnout."

některé hotspoty jsem řešila sudokrémem, a to hotspoty aktivní, mokré, který také vytvoří krustu, nic jsem neodstraňovala, ono se to pod krustičkou hezky vyhojilo a krustička sama odpadla z již zdravé kůže

Sarah01
Sarah01 (1496 příspěvků) 05.06.2023, 13:28:44 xxx.xxx.28.39
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 05.06.2023, 10:19:53

Nevím no, můj pes tam toho hnisu měl tolik, že to víceméně trošku prasklo a vytíkalo to ven, tak už jsem mu na to tu dračí krev nedávala, zdálo se mně lepší to vyčistit Betadinou a vysušit. Hojilo se to potom určitě rychleji.

emaemailova
emaemailova (4 příspěvků) 05.06.2023, 19:29:19 xxx.xxx.212.23

Tímto chci poděkovat ifauňákům (teď už bývalým) za rady, které jsem posbírala v diskuzích ohledně ošetřování hotspotů. Byť mám již čtvrtého psa, poprvé v životě jsem se potkala s hotspotem. Díky vám jsme to (já a žížala) zvládly tak, že veterinářka řekla, že tak dobře ošetřovaný hotspot už dlouho neviděla. Byla jsem na sebe pyšná, ale je to vaše zásluha.

Ale proč to píšu - doporučila mi mj. přidávat nějaké doplňky stravy na zlepšení imunity a podporu kvality kůže a srsti. Krmím syrové i vařené maso, zeleninu, tvaroh, vejce, vločky, dýni, batáty atd. + přílohové granule a přidávám do žrádla olej (teď má lněný) a kelpu. Máte tip na něco, co se vám na kůži a srst vyloženě osvědčilo?

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 05.06.2023, 23:02:09 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele emaemailova z 05.06.2023, 19:29:19

Pupalka dvouletá. Dávala jsem tobolky a hodně pomohly nebožce feně. Jinak ohledně doplňků - všeho moc škodí, tak bych to nepřeháněla, kor když má žížala pestrou stravu. To spíš dávat pozor na zapaření srsti, navlhnutí, viz téma o ručníku. 😉

Sarah01
Sarah01 (1496 příspěvků) 06.06.2023, 07:15:00 xxx.xxx.11.197
Odpověď na příspěvek uživatele emaemailova z 05.06.2023, 19:29:19

Já jsem dávala tyto tabletky do žrádla, ale myslím si, že stačí dávat jakýkoliv doplněk s těmi vitamíny a minerály, který obsahují.

https://www.vetamix.cz/vetamix-vitaminy-srst-a-pokozka-pro-velke-psy

Feně po porodu jsem třeba dávala i toto a na to, jak strašně moc vylínala, byla skoro plešatá, tak se docela rychle dala do kupy

https://www.shop4dog.cz/happy-dog-haar-spezial-forte-700g/

emaemailova
emaemailova (4 příspěvků) 06.06.2023, 11:37:03 xxx.xxx.212.23

Díky, něco vyzkouším. Já bych to taky moc nepřeháněla, ale vet mě upozornila, že hotspoty mají sklon se opakovat, že by to právě chtělo posílit imunitu a kožní bariéru. Udělal se jí v místě, kde měla přisáté klíště.

Zapaření srsti není náš případ, žížala je krátkosrstá kolie, ta srst není zdaleka tak hustá jako u jiných plemen. Mají docela hustou podsadu, ale tu vyčesávám pravidelně. Navíc kraťandy nejsou vůbec koupací, tak max smočit tlapičky, když se jde napít. Tak zkusíme zlehka posílit imunitu.

Martina (neregistrovaný) 11.09.2023, 17:31:24 xxx.xxx.34.242

Dobrý den, prosím, mohla byste upřesnit, jakou mastičku od veterináře máte? Řeším časté hotspoty u labradora..většinou nevydržím s domácím léčením a stejně končíme s antibiotiky. Teď týden používáme šampon clorexyderm, vypadá to lépe…ale je to boj 😢 Děkuji 

PumaCZ
PumaCZ (78 příspěvků) 12.09.2023, 10:02:49 xxx:xxx.4836:efa6
Odpověď na příspěvek uživatele Martina z 11.09.2023, 17:31:24

My pouzivame Isaderm viz foto. Meli jsme i jine masticky, ale tahle na meho pesana funguje nejlepe. Ale bacha, je dost silna a obsahuje kortikoidy.   
 

Obrázek
LadyF (neregistrovaný) 29.10.2023, 13:16:26 xxx.xxx.73.155

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze hotspot u pejska vylecit i bez veterinare doma? Podchytili jsme to hned v zacatku (rano nic nemela, vecer uz slepene chlupy) tak jsem misto hned ostrihala, i v okoli cca 2 cm. Do rana se to nijak nerozsirilo, potirame betadine zredenym roztokem a zatim hermankem, dostala i xyzal proti skrabani (ten nam byl doporucen pani vet pri minulem hotspotu). Samozrejme pokud by se to rozsirilo tak hned jedeme, ale pokud ne, zvladneme to doma? Moc dekuji za rady, ma ho teprve podruhe a to po trech letech.

Sarah01
Sarah01 (1496 příspěvků) 29.10.2023, 13:58:20 xxx.xxx.162.253

Samozřejmě, že to jde vyléčit bez doktora, proto si tady sdělujeme ty zkušenosti. Není třeba pokaždé nasazovat antibiotika. Pokud je hotspot chycený v začátku a není moc rozsáhlý, v pohodě to vyléčíte sami. Hlavně to udržovat suché a zabránit psovi, aby si to škrábal. 

Jája (neregistrovaný) 31.10.2023, 21:40:17 xxx.xxx.40.149

Dobrý den, může se hotspot třeba postříkat koloidnín stříbrem?

Vahine
Vahine (455 příspěvků) 01.11.2023, 12:50:22 xxx.xxx.16.158
Odpověď na příspěvek uživatele Jája z 31.10.2023, 21:40:17

Užívala jsem kůru vysoce kvalitního koloidního stříbra vnitřně, na zlat.stafyla a nezmodrala jsem, tak za mne- ano, můžete.

Kvalitní KS jsem měla od p. P. Švandy


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.