Aktuálně: 4 911 inzerátů174 414 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Politika...

balu
balu (1545 příspěvků) 17.04.2024, 07:00:40 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 17.04.2024, 06:51:23

Tak závodní nic nedělá, podle mých zkušeností. Jen zkoukne zprávu od praktika a posoudí, zda jste práce na dané pozici schopni. A zinkasuje firmu za to, že jí dělá závodního. 

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 07:20:55 xxx.xxx.198.226

Ten závodní tam musí být kvůli nemocem z povolání. Musí podepsat, že nastoupivšího zdravotně prověřil a souhlasí s nálezem praktika, při zhoršení zdravotního stavu se potom od téhle zprávy odpichuje při posuzování zdravotní pojišťovnou. Ne každý zaměstnanec tu má také praktika, někdo není v současnosti registrován u praktika třeba vůbec, pokud mu skončil a jiný ho nevzal, my také zaměstnáváme jiné státní příslušníky, ti tu také lékaře nemají.

hmn
hmn (1028 příspěvků) 17.04.2024, 07:39:04 xxx.xxx.59.65

ten smluvní lékař ("závodní") musí být ze zákona na posuzování pracovníků dle kategorizace prací (ne aby souhlasil s praktikem), rozsah je dán legislativou

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 07:40:46 xxx.xxx.198.226

Tak, je dáno legislativou, ale není to zdvojená funkce, prostě závodní lékař prověřuje zdravotní stav posuzovaného za jiným účelem než praktik.

assil
assil (1502 příspěvků) 17.04.2024, 07:47:48 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.04.2024, 07:40:46

A tak závodní lékař dneska není už co dřív, že byl ve fabrice pořád, dneska se nasmlouvá nějaké zdravotní zařízení a jednou za rok vyšlou jednoho dva doktory do fabriky na dva dny, kde položí lidem dvě otázky a podepíšou papíry.

Teď už to alespoň zrušili pro kancly, to byl úplně totální nesmysl.

Sarah01
Sarah01 (1534 příspěvků) 17.04.2024, 08:02:53 xxx.xxx.11.197
assil:

A tak závodní lékař dneska není už co dřív, že byl ve fabrice pořád, dneska se nasmlouvá nějaké zdravotní zařízení a jednou za rok vyšlou jednoho dva doktory do fabriky na dva dny, kde položí lidem dvě otázky a podepíšou papíry.

Teď už to alespoň zrušili pro kancly, to byl úplně totální nesmysl.


U nás je to tak, že zaměstnanci se k doktorovi 40 km svážejí taxíkem, protože doktor odmítl sem do firmy jezdit. Bohužel jinýho se firmě nedaří sehnat.

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 08:13:24 xxx.xxx.198.226
assil:

A tak závodní lékař dneska není už co dřív, že byl ve fabrice pořád, dneska se nasmlouvá nějaké zdravotní zařízení a jednou za rok vyšlou jednoho dva doktory do fabriky na dva dny, kde položí lidem dvě otázky a podepíšou papíry.

Teď už to alespoň zrušili pro kancly, to byl úplně totální nesmysl.


Nevím, kde chodí závodní lékař do fabriky, já to nikde nezažila. Vždy zamci chodili k němu. Tady byla naše sestra jedinkrát při Covidu, když ještě musel vzorky nabírat zdravotnický personál.

assil
assil (1502 příspěvků) 17.04.2024, 08:31:12 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.04.2024, 08:13:24

Velký fabriky, když máte 1000+ zaměstnanců, tak ty fakt do čekárny nenaženete.

hmn
hmn (1028 příspěvků) 17.04.2024, 09:17:59 xxx.xxx.59.65

“a jednou za rok vyšlou jednoho dva doktory do fabriky na dva dny, kde položí lidem dvě otázky a podepíšou papíry.”

no to by bylo fakt hezký, kdyby to bylo takto….
ale bojím se, že není
že tam, dle kategorie práce, jsou vyšetření různá odborná
a až poté smluvní pracovní lékař podepíše papíry

kometa
kometa (4199 příspěvků) 17.04.2024, 09:26:58 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 16.04.2024, 21:12:47

Tady se neshodneme.

Ne, neshodneme. Já jako učitel za ty děti ručím. A co když se mi některé složí na pitevně nebo mezi krávami a já nebudu vědět o jeho zdravotním stavu? Jestli má hypoglykemický šok nebo epileptický záchvat. Samozřejmě, zavolám záchranku, ale jako informovaný pedagog poskytnu lepší první pomoc.

Konkrétně - na přijímačkách si mě odchytila maminka - víte, dcera má epilepsii a mívá záchvaty. Při kterých třeba 10 minut nekontrolovatelně křičí. Naštěstí se žádný nedostavil, ale neumím si představit, kdyby ano a já to, naprosto netušící, musela řešit. A co ti ostatní ve třídě? Snadno by průběh přijímacích zkoušek mohli napadnout.

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 09:34:26 xxx.xxx.198.226
assil:

Velký fabriky, když máte 1000+ zaměstnanců, tak ty fakt do čekárny nenaženete.


To je pravda, já v takové nepracovala, tak nemám představu. Já nikdá roční prohlídku od doktora nezažila, a to ani na dělnické pozici ani jako laborant v chemickém provozu, tak koukám, že se to asi někde dodržuje.

Orionka (neregistrovaný) 17.04.2024, 09:41:32 xxx.xxx.64.54

Dokud je někdo zdravý honí ho po vyšetřeních, ve chvíli, když má zdravotní problém, tak nejsou odborní lékaři, nejsou pro ně peníze a nejsou léky. K čemu tam funguje závodní lékař ?

( Malá firma, závodního neměla, před 4mi lety se objevil, všichni mu donesli papíry od obvoďáka - cca 300, - až 500,-, každému vypsal papír, že zná jeho zdravotní stav - houby znal. Od té doby ho nikdo neviděl. Za co bere peníze, které jinde chybí? Jít k němu asi nikdo nemůže, kde má ordinaci asi nikdo neví )

Sarah01
Sarah01 (1534 příspěvků) 17.04.2024, 09:50:07 xxx.xxx.11.197
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 17.04.2024, 09:26:58

Píšu výš, pokud Vám to matka sdělila se souhlasem dítěte mezi 4 očima a Vy to nebudete šířit dál, tak je to podle mě v pořádku, bylo to jejich rozhodnutí. Pokud by Vám to nesdělila, tak nenaděláte nic, není to jejich povinnost. Je to úplně stejné jako v zaměstnání…já jako správce docházky taky vím, kam který zaměstnanec chodí k lékaři, ale mám povinnost mlčenlivosti a má ji celé personální oddělení. A zaměstnanec nemá žádnou povinnost hlásit zaměstnavateli, s čím se léčí a jaké bere léky. Koneckonců z článku vyplývá, že se mezi spolužáky vědělo, ale stejně nikdo nic neudělal.

Orionka (neregistrovaný) 17.04.2024, 09:51:54 xxx.xxx.64.54
assil:

Velký fabriky, když máte 1000+ zaměstnanců, tak ty fakt do čekárny nenaženete.


Pracovala jsem ve firmě, která měla takový objem zaměstnanců. Závodní doktor pro nás pracoval zároveň jako obvoďák, jiného praktika jsme neměli. Ve firmě bylo závodní středisko a doktor si zval na prevenci lidi do ordinace, takové kolečko. Jasně, že se tam nervali všichni naráz. Na závod přijel jednou - očkovat proti chřipce. Úspěšně jsme se mu rozutekli.

Sarah01
Sarah01 (1534 příspěvků) 17.04.2024, 09:52:50 xxx.xxx.11.197
Orionka:

Dokud je někdo zdravý honí ho po vyšetřeních, ve chvíli, když má zdravotní problém, tak nejsou odborní lékaři, nejsou pro ně peníze a nejsou léky. K čemu tam funguje závodní lékař ?

( Malá firma, závodního neměla, před 4mi lety se objevil, všichni mu donesli papíry od obvoďáka - cca 300, - až 500,-, každému vypsal papír, že zná jeho zdravotní stav - houby znal. Od té doby ho nikdo neviděl. Za co bere peníze, které jinde chybí? Jít k němu asi nikdo nemůže, kde má ordinaci asi nikdo neví )


Bylo tady myslím zmíněno, že kvůli nemocem z povolání. Moje zkušenost je ale taková, že závodní doktor do toho vůbec nemá možnost zasahovat, spíš ani nechce, řeší se to přes firemního právníka a firma se cuká, co to jde, aby nemusela platit.

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 09:56:56 xxx.xxx.198.226

K závodnímu lékaři se nechodí, kdy chce zaměstnanec, ale kdy chce zaměstnavatel. Závodní lékař je smluvně vázán zaměstnavateli, když k němu přijde zaměstnanec a závoďák nemá od zamtele avizo, tak ho předpokládám jednoduše nepřijme, protože kdo by mu tu návštěvu proplatil? A nakonec závodní lékař nemusí vůbec mít ordinaci, nemusí to být obvoďák, klidně to může být nemocniční lékař například. Peníze bere za to, aby umožnil firmě zřejmě plnit zákonnou povinnost. On taky musí držet pro tu firmu “kapacitu”, třeba jak byl ten Covid, tak ta sestra sem prostě musela jít odebrat vzorky v určitém termínu v pracovní době.

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 10:14:11 xxx.xxx.198.226
Sarah01:

Bylo tady myslím zmíněno, že kvůli nemocem z povolání. Moje zkušenost je ale taková, že závodní doktor do toho vůbec nemá možnost zasahovat, spíš ani nechce, řeší se to přes firemního právníka a firma se cuká, co to jde, aby nemusela platit.


Firma nic neplatí, firma je ze zákona pojištěná, cuká se pojišťovna. Firma se cuká možná z toho důvodu, že když pojišťovna má u té firmy pojistnou událost, často zvýší pojistné, jako u povinného ručení u auta.

Nebo teda samozřejmě pokud pojišťovna firmě sdělí, že pojistnou událost neuzná, protože zaměstnanec neměl třeba potřebné školení nebo firma porušila zákoník práce a podobně, tak se i firma určitě cukat může.

Sarah01
Sarah01 (1534 příspěvků) 17.04.2024, 10:18:28 xxx.xxx.11.197
Buggyra:

Firma nic neplatí, firma je ze zákona pojištěná, cuká se pojišťovna. Firma se cuká možná z toho důvodu, že když pojišťovna má u té firmy pojistnou událost, často zvýší pojistné, jako u povinného ručení u auta.

Nebo teda samozřejmě pokud pojišťovna firmě sdělí, že pojistnou událost neuzná, protože zaměstnanec neměl třeba potřebné školení nebo firma porušila zákoník práce a podobně, tak se i firma určitě cukat může.


Moc to teda tady nechci pitvat, už je to cca 5 let, zaměstnanec měl jednoznačně poškození sluchu z hlučnosti ve výrobě, na povinné prohlídky chodil a sluch se mu prokazatelně zhoršoval. Trvalo to hrozně dlouho, nakonec musel odejít do předčasného důchodu, nebyla pro něj práce. Odškodné dostal.

Buggyra
Buggyra (3219 příspěvků) 17.04.2024, 10:19:38 xxx.xxx.198.226

Tak když odškodné dostal, tak vše fungovalo nakonec jak mělo. Firma i pojišťovna se musejí zkusit zacukat, protože spousta lidí mávne rukou, to by byli blbí, chtějí vydělat peníze, je jim jedno, že na lidech.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.