Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Politika...

orionka-2
orionka-2 (865 příspěvků) 17.05.2024, 14:14:02 xxx.xxx.64.54
balu:

Proto dostal od Kodeta holí. 

Ve slušné společnosti si neznámí lidé vykají. (ano, komunisti si tykají a oslovují se soudruhu a soudružko)

K Vietnamcům nakupovat nechodím, ale když jsem dřív občas zašla, to jejich tykání mi dost vadilo. Protože jako slušně vychovaná bych cizímu člověku netykala, ale co s člověkem, který mi tyká? Není to tím pádem vyrovnaný vztah prodávající - kupující. Vietnamci tu žijí několik desetiletí, za tu dobu by už měli mít jazyk zvládnutý aspoň tak, aby takové faux pas nedělali. 


Na to platí moje - nesuďme cizince tak přísně. Jestli se nepletu - v Brně ? Tam k nim přece nemusíte chodit.

N (neregistrovaný) 17.05.2024, 14:21:09 xxx.xxx.242.38
orionka-2:

Ještě na IF se řešilo : tykat si v diskuzi, či nikoliv ? Někomu to vadilo, někdo propagoval, že na internetu se tyká - mladší ročníky ?

Jak vidíte, já žiju ve slušné společnosti a všem vykám ! 😀


Vlastně já můžu tykat všem? 😄 My si nevykáme doma a v angličtině obecně a protože jsem u vás menšina,tak mě musíte tolerovat abych z toho nebyl nešťastný.😄 

balu
balu (1879 příspěvků) 17.05.2024, 14:29:06 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 17.05.2024, 14:14:02

Tak soudit můžu jak chci…

Cizinec, který zde podniká, žije zde - je tedy rezidentem, pravděpodobně několik desetiletí, by měl umět český jazyk. Nevím to jistě, protože se nemám proč o tuto problematiku zajímat, ale neskládá tak náhodou před získáním živnostenského listu jazykovou zkoušku? 

assil
assil (1895 příspěvků) 17.05.2024, 14:47:57 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 17.05.2024, 14:29:06

Myslím, že jazyková zkouška se skládá až při žádosti o občanství.

Však tady žijou a pracujou v Praze mraky anglicky mluvích celá léta a česky neumí nic.

Když i tak mají práci, tak co je komu do toho.

Nakupovat k Vietnamcům chodím ve městě a tam jim teda tyká každou chvíli někdo, hlavně mládež a i těm postrarším a známí to fakt nejsou.

Že by Vietnamci někomu nebo mě tykali, to jsem nikdy nezažila.

A ono jim to vadí, těm co umí česky samozřejmě, protože moc dobře znají rozdíl mezi tykáním a vykáním, jen to neřeší, protože nechtějí problémy.

balu
balu (1879 příspěvků) 17.05.2024, 15:03:51 xxx.xxx.152.98

Úspěšná jazyková zkouška je podmínkou k získání trvalého pobytu v ČR a také k získání občanství. Krom jiných podmínek.

Jinak je mi to jedno. Když s cizincem nemusím komunikovat…

assil
assil (1895 příspěvků) 17.05.2024, 15:33:52 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 17.05.2024, 15:03:51

A ani trvalý pobyt ani občanství nejsou potřeba k práci nebo k podnikání.

Možná je to chyba, že s cizinci nekomunikujete. 🙂

balu
balu (1879 příspěvků) 17.05.2024, 15:44:06 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 17.05.2024, 15:33:52

Můj názor je, že když chce člověk žít v cizí zemi, měl by se naučit jazyk té země. Tedy měl by se on  přizpůsobit a ne aby se mu  přizpůsobovala ta zem. 

Orionka (neregistrovaný) 17.05.2024, 16:41:44 xxx.xxx.157.219

Právě jsem se vrátila…..z nákupu u Vietnamců. Obchodník mi výkal, na muže, který mu týkal, volal před tím “ahoj”. V takovém malém městysu - Osečná se jmenuje. Mají tu kostel, úřad, doktora a 2 vietnamské obchody. S obchodníky se kamarádí. Jo a taky hezkou školu….

kometa
kometa (5005 příspěvků) 17.05.2024, 16:50:57 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 17.05.2024, 13:09:42

K Vietnamcům nakupovat nechodím

A to já občas jo - zrovna dneska jsem tam narazila na letní něco jako capri - lehké, vzdušné, v neutrální béžové barvě a hlavně elastické! A tykání se nekonalo. Vlastně si nevybavuji, jestli vůbec někdy.

Orionka (neregistrovaný) 17.05.2024, 19:40:46 xxx.xxx.64.54
kometa:

K Vietnamcům nakupovat nechodím

A to já občas jo - zrovna dneska jsem tam narazila na letní něco jako capri - lehké, vzdušné, v neutrální béžové barvě a hlavně elastické! A tykání se nekonalo. Vlastně si nevybavuji, jestli vůbec někdy.


Ono to tykání je spíš mužskou záležitostí. A u pokladny dnes byla žena, poměrně mladší a ta mluvila česky tak dobře, že bych ji ani do vietnamské komunity nezařadila. Možná druhá generace těch prvních.

Doron
Doron (2200 příspěvků) 17.05.2024, 20:23:48 xxx.xxx.162.116

Máme naproti domu velké zahradnictví , které teď obhospodařují Vietnamci a pracují na něm v těch jejich kloboucích, což se mi líbí, protože to dodává našemu domu takový koloniální charakter.🤣

Potřebovala jsem koriandr a tak jsem tam zašla, i když vím, že z ulice neprodávají, asi to mají do svých restaurací nebo do Sapy.

A vietnamský pán v kloboku  moc dobře česky neuměl..

“ Sedni babi!” vyšteknul na mě a ukázal na plastovou židli.

“ Ceká tady!”, dodal ještě přísně.

Pak se vrátil s obrovským svazkem koriandru, se sepjatýma rukama se mi buddhisticky ukláněl a nevzal si ode mne ani korunu.🤣

Orionka (neregistrovaný) 17.05.2024, 21:00:20 xxx.xxx.64.54

Fakt vám tykal? No to si dovolil dost 😄

Všimla jsem si, že okruh podnikání rozšířili a sadbu a vůbec květinářství. U nás toho mají dost dovezeného z Polska. A teď se dočítám, že i provozují zahradnictví.

Jak tu někdo psal, že už jsou tu dost dlouho, aby uměli česky - možná to byla posila, která přiletěla “předevčírem”. I ta úcta k zákazníkovi by tomu odpovídala. Ještě ho české prostředí nestačilo zkazit.

N (neregistrovaný) 17.05.2024, 21:24:18 xxx.xxx.242.38

Bez Vietnamců by vlastně na vesnicích už nefungoval asi žádný obchůdek se smíšeným zbožím. Když si vzpomenu, tak jen v jedné ze sousedních vesnic byl obchůdek “český”. Zbytek, asi deset vše “žlutočeši”.😄 Jinak neporovnatelná pracovitost. Denně od 7:00 až do 19:00. Rohlíky a chléb ještě ve dvě odpoledne.Český obchůdek otevřen jen v určité dny a ještě jen pár hodin. Chleba jen na obědnání a o rohlíky tvrdý boj nebo taky objednání.🙂 

Daja
Daja (462 příspěvků) 18.05.2024, 05:57:41 xxx.xxx.121.100

Dobré ránko,

u nás na vesnici máme radnici, úřad města, krásny kostel, hřbitov, devíti letku, mateřskou školku, fotbalové a střelecké mužstvo, zámek a k tomu nádherný park, tři hospody, tři české obchody  , kamennou poštu a na závěr jednoho super Vietnamce s rodinou. Koupil dva baráky společně, pak je propojil a má super market, dokonce tady funguje jako bankomat který tady není. 

Dája

Doron
Doron (2200 příspěvků) 18.05.2024, 08:04:56 xxx.xxx.162.116

Oni u nás všichni zahradníci zestárli a pro mladé je to těžká práce , tak si toho tady Vietnamci pronajali hodně , teď zrovna mezi domy vyklučili další políčko. Pěkný to mají.A zvádají  to ve dvou ,ve třech.   Přiložím foto.

Oni nerozlišují práci a volný čas, volný čas pro ně není žádná hodnota, tedy alespoň pro starší generaci.

Děti chodili s vietnamským kamarádem do školy ( nebudu ho jmenovat) , jeho rodina tady měla taky večerku. On tady vyrostl a cítil se Čechem, byl tady doma. Ale pak nějak vietnamská rodina zavelela a všichni se museli vrátit.

Pozval děti na svatbu . Ta prý trvá snad tři týdny, ale oficiální část se odehrávala v takové obrovské budově, něco jako třeba Palác kultury , bylo tam několik tisíc hostů, mezi nimi i prezident a ministerský předseda a všichni pohlaváři a ukázalo se, že jeho rodina je neuvěřitelně bohatá a významná. To jsme teda čuměli na Vietnamce z večerky! 

Děti myslely, že budou sedět někde na dvorku pod lampiony.🤣

A kluk byl strašně smutnej, šel s dětma před svatbou na pivo a skoro plakal, protože chtěl zůstat v Čechách a mít úplně jinej život.

Obrázek
N (neregistrovaný) 18.05.2024, 11:29:48 xxx.xxx.231.71

Na druhou stranu mám s Vietnamcema zkušenost i ohledně munice a zbraní a pyrotechniky třetího stupně.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.