Aktuálně: 4 871 inzerátů174 745 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

husa česká

Buggyra
Buggyra (3228 příspěvků) 03.08.2023, 13:05:40 xxx.xxx.198.226

Já mám pocit, že pískovec ani není kyselý, nebo aspoň ne tolik jako ta žula. Takže pro mě osobně i lepší startovací čára. No a o rozdílu ve zpracovatelnosti těch dvou půd se nemusím zmiňovat.

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 30.08.2023, 15:35:14 xxx.xxx.186.2

Tak, aktualizace…už hejno zredukováno na 2.2 plánované na další chov, většina slušně vypadajících odchovanců už udána po celé republice. 

Osvědčená tříletá Filamína (nejvíce vpravo na foto), vlevo dvouletá, letos pořizovaná Amanita z chovu v nedaleké hájence, uprostřed dva letošní kluci ("Leonardo a Dráček"). Mohutnější Leonardo s modrým kroužkem je nejsilnější housírek z mého odchovu, koukám křídla se u něj tolik nevyvedly - no, uvidím ještě časem. Dráček je nejpěknější housírek z chovu souseda (cca 15 km vzdáleného), obdivoval jsem ho u něj už když byl ještě žluté house. Hlavně podbřišky když kluci časem nenahodí, na to už jsem pes…

V listopadu k nim asi přijde ještě třetí houser na chov😀, a na pár podzimních dní se možná ještě u mě ohřeje navíc několik “tranzitních" jedinců.

Dneska trochu potěšilo trochu “uznání”, že se těm češkám opravdu věnuju…resp. cizí člověk použil do svého inzerátu na své husy mojí fotku z netu 😏 - po tel. upozornění prý změní alespoň na popisek “ilustrační foto” a za mě OK.

Obrázek Obrázek Obrázek
Markyza (neregistrovaný) 31.08.2023, 07:27:50 xxx.xxx.209.18
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 30.08.2023, 15:35:14

Jsou to krásné husy a smím se zeptat, určitě máte více zkušeností. Vejce budou husy snášet hned na jaře nebo ještě letos na podzim? A houseři jsou schopny odplodnit v roce života nebo až ve dvou? Děkuji.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 31.08.2023, 09:43:27 xxx.xxx.224.101
Markyza:

Jsou to krásné husy a smím se zeptat, určitě máte více zkušeností. Vejce budou husy snášet hned na jaře nebo ještě letos na podzim? A houseři jsou schopny odplodnit v roce života nebo až ve dvou? Děkuji.


Já teda nejsem odborník, ale z logiky věci mi podzimní snáška přijde jaksi nepraktická. Co s housaty v zimě?

ančovička
ančovička (859 příspěvků) 31.08.2023, 12:10:08 xxx.xxx.122.106
kometa:

Já teda nejsem odborník, ale z logiky věci mi podzimní snáška přijde jaksi nepraktická. Co s housaty v zimě?


Touhle dobou uz mi nikdy žádné husy nesnášely.. momentálně jsou všechny po přepeřeni a cpou se na zimu😀..začnou snášet tak únor, březen..

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 31.08.2023, 14:00:26 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele Markyza z 31.08.2023, 07:27:50

Zdravím, co se týče plemene česká husa ohledně snášení: 

- snáší téměř výhradně zjara. První snáška klasicky únor/březen. Obzvláště rané mohou snášet již po Vánocích. Druhá, ať už uměle násilným odběrem vyvolaná náhradní snáška, či přirozené podnášení některých husiček, přichází o něco později z jara, řekněme cca květen. Loni jsem evidoval případ, kdy mladičká 8mi měsiční holka snesla první a jediné vajíčko už v listopadu (a následnou klasickou snášku druhý rok v březnu). Byl ovšem netypický rok a ten listopad vypadal počasím spíše jako konec dubna.

Kvalitní český houser by měl být normálně plodný již koncem zimy roku poté, co se vylíhnul. Tj. např. vylíhnul se 4/2022 - už snůšky z 2/2023 by měl mít oplozené. Pokud se úspěšně s husičkou páří ("pojímá"). Pozná se, že po aktu uspokojením zakřičí nejen kluk, ale i holka (pokud jen on, tak se trefil vedle do peří). Pokud by mi loňský houser pojímal, k úspěšnému propojení došlo, a vejce přesto neoplozená, u mě by další šanci nedostal; někteří kolegové nechávají takové raději třebas i dalším rokem. Ovšem, nevím do jaké míry sledují, zda a jak k pojímání vůbec došlo.

Houseři těžších,  pomaleji vyspívajích plemen jsou naproti tomu standardně plodní teprve jako víceletí.

Markyza (neregistrovaný) 01.09.2023, 11:36:04 xxx.xxx.209.18

No nejsou to husy české, ale husy landeské ale to asi bude s tím věkem pohlavní dospělosti hodně stejny? Pro kometu: já je nechci na podzim množit spíš mě zajímalo jestli mužu čekat snůšku nebo ne.

A ještě dotaz, když se husám odebírají vejce, snesou jich za rok hodně nebo nanesou nějakej počet a končí?

ančovička
ančovička (859 příspěvků) 01.09.2023, 12:13:18 xxx.xxx.243.242
Markyza:

No nejsou to husy české, ale husy landeské ale to asi bude s tím věkem pohlavní dospělosti hodně stejny? Pro kometu: já je nechci na podzim množit spíš mě zajímalo jestli mužu čekat snůšku nebo ne.

A ještě dotaz, když se husám odebírají vejce, snesou jich za rok hodně nebo nanesou nějakej počet a končí?


Ne,husy landeske nejsou hybridi na snášku vajec..co takhle strýček gugl?..

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 01.09.2023, 12:19:20 xxx.xxx.186.2
Markyza:

No nejsou to husy české, ale husy landeské ale to asi bude s tím věkem pohlavní dospělosti hodně stejny? Pro kometu: já je nechci na podzim množit spíš mě zajímalo jestli mužu čekat snůšku nebo ne.

A ještě dotaz, když se husám odebírají vejce, snesou jich za rok hodně nebo nanesou nějakej počet a končí?


Osobně se specializuji na čistokrevné české husy. O landéských vím akorát jen právě tolik, abych je nepovažoval za vhodné kandidáty pro svůj vlastní chov. Obecné vlastnosti plemene: https://www.energyshobby.cz/husa-ladenska/ (neručím za kvalitu zdroje).

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 29.09.2023, 13:35:04 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 01.09.2023, 12:19:20

Zdravím, tak na příští sezonu už mám vybrané dva párky. Spolehlivá Filamína, ročník 2020, zůstává, druhá holka, o rok mladší nekroužkovaná Amanita, odchovanec z lesní samoty, koupená letos v létě. Kluci Leonardo z mého letošního odchovu a Dráček, nejpěknější letošní houser od souseda. Tak hlavně aby byli plodní a nespustili podbřišky. Hlavně na ně a Amanitu budu dávat obzvláště pozor, ti budou mít u mě první zkušební sezonu, a dle jejích výsledků se uvidí, zda zůstanou. Naproti tomu Filamína si už vysloužila definitivu😀. 

Přesuny, prodeje a odchyty už jsou letos za námi, a husy opět přechází do klidu…Filamína mi málem při pastvě opět ozobává pantofle. Všechna má zvířata jsou venkovní přirozený odchov pod rodiči, žádná líheň s odchovnou😀.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 29.09.2023, 13:44:18 xxx.xxx.147.163
sharingan:

Zdravím, tak na příští sezonu už mám vybrané dva párky. Spolehlivá Filamína, ročník 2020, zůstává, druhá holka, o rok mladší nekroužkovaná Amanita, odchovanec z lesní samoty, koupená letos v létě. Kluci Leonardo z mého letošního odchovu a Dráček, nejpěknější letošní houser od souseda. Tak hlavně aby byli plodní a nespustili podbřišky. Hlavně na ně a Amanitu budu dávat obzvláště pozor, ti budou mít u mě první zkušební sezonu, a dle jejích výsledků se uvidí, zda zůstanou. Naproti tomu Filamína si už vysloužila definitivu😀. 

Přesuny, prodeje a odchyty už jsou letos za námi, a husy opět přechází do klidu…Filamína mi málem při pastvě opět ozobává pantofle. Všechna má zvířata jsou venkovní přirozený odchov pod rodiči, žádná líheň s odchovnou😀.


Pro husy mám slabost. Bohužel nám ze školního areálu po několika letech zmizely. Odešly, odplavaly, někdo je ulovil? A kolega, který je opatřil, je už v důchodu a tak nové nebudou.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.09.2023, 14:03:57 xxx.xxx.191.80

Proboha, kolik stojí husa? Že na nové nebudou? 
Nebo je to myšleno tak, že už není zázemí, tudíž by se husy celkově prodražily? To bych chápala, ale pokud jde jen o tu pořizovací cenu, tak je to fakt úlet. Husa jako výukový materiál (tj. bez nároků na čistokrevnost a nevykrmené k pořážce) přece musí být položka v řádu stokorun. Jeden kmen za kolik, dva tisíce maximálně.

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 29.09.2023, 14:04:22 xxx.xxx.137.199
kometa:

Pro husy mám slabost. Bohužel nám ze školního areálu po několika letech zmizely. Odešly, odplavaly, někdo je ulovil? A kolega, který je opatřil, je už v důchodu a tak nové nebudou.


Inu, pokud tam v areálu by u Vás měly zázemí a někoho, zajišťujícího péči, zvládnul bych Vám ještě z odchovu kolegy i nějaké přikouzlit…když tak mi dejte vědět. 

kometa
kometa (4216 příspěvků) 29.09.2023, 15:29:29 xxx.xxx.147.163
Varaxi:

Proboha, kolik stojí husa? Že na nové nebudou? 
Nebo je to myšleno tak, že už není zázemí, tudíž by se husy celkově prodražily? To bych chápala, ale pokud jde jen o tu pořizovací cenu, tak je to fakt úlet. Husa jako výukový materiál (tj. bez nároků na čistokrevnost a nevykrmené k pořážce) přece musí být položka v řádu stokorun. Jeden kmen za kolik, dva tisíce maximálně.


No, ony tam za původního kolegy byly v podstatě načerno, pan ředitel více méně předstíral, že je nevidí. Jako jediná zvěř se potulovaly na volno po celém areálu.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 29.09.2023, 15:34:13 xxx.xxx.147.163
sharingan:

Inu, pokud tam v areálu by u Vás měly zázemí a někoho, zajišťujícího péči, zvládnul bych Vám ještě z odchovu kolegy i nějaké přikouzlit…když tak mi dejte vědět. 


Děkuji za nabídku, ale jsem malý pán na prosazování nápadů, byť bohulibých. Snažila jsem se v případě oslíka, že by si ho k nám dala bývalá studentka. Ztroskotalo to na argumentu, že když za ním bude dotyčná chodit a zlomí si třeba ruku, tak bude mít škola problém.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 29.09.2023, 18:30:29 xxx.xxx.147.163
Varaxi:

Jo, tak to chápu. Já myslela, že tam byly jako živá vycpanina určená k rozšiřování vědomostí studentů.


Byly tam hlavně pro potěchu oka. Živé vycpaniny máme jiné. Třeba koza Agáta je výborná učební pomůcka. Nebo naši prakoně. Sámer zvládá bez mrknutí oka i klystýr.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.