Aktuálně: 5 207 inzerátů171 613 diskuzních příspěvků17 703 uživatelů

Slepice(mládky) ve stejnem vybehu jako kuřata?

L-Kv (neregistrovaný) 01.06.2023, 15:03:18 xxx.xxx.11.241

Dobrý den . Otázka pre skušené chovatele. Je možne dlhodobo držet ve stejnem výbehu mládky s kuřatama ? Mládky jsou tesne před snáškou cca 20-25týdnu  kuřata 11 týdnu. Dal jsem je dohromady, mládky sú nové hejno zloženo z GS+Moravia a kuřata cream legbar+marans. Problém je přes den, moc se nemusí . Nekteré je ignorují, jine krémové a hnede GS je honí. A kedže kuřata jsem odchoval ja od mládi tak umí létat tak zdrhnou na výše umístené bydlo. Mládky sú z veľkochovu tak znají jenom 4 steny a rovinu - moc nelétají. Je to ale jen otázka času ... 

Proto mám dilemu až kuřata povyrostou jestli mohou být spolu natrvalo ...Vím ukáže čas, zajímají mne skušenosti chovatelú . 

Oni síce spí na jednom míste spolu v kurníku  , a nejak to vydrží , dokonce spí nekteré na hromade kuřata s mládkami. Ráno ale drhaj první kuřata ke krmení  z kurníku :) a mládky a nima, pak už  ale musí zdrhnout výš na bydla - nekteré mládky jim nedají žit na zemi... 

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 01.06.2023, 20:32:02 xxx.xxx.183.76

Vzniká tu aj takáto otázka: Mali by sa kŕmiť odlišne. Budete vedieť zabezpečiť vhodné krmivo pre rastúce kuriatka a aj nosnice v jednom výbehu?

L-Kv (neregistrovaný) 01.06.2023, 21:30:42 xxx.xxx.11.241
zvedavec:

Vzniká tu aj takáto otázka: Mali by sa kŕmiť odlišne. Budete vedieť zabezpečiť vhodné krmivo pre rastúce kuriatka a aj nosnice v jednom výbehu?


To áno cez den ich dávam oddelene - kuriatka vo voliere extra aj s krmivom (chutia im"peletky" ) do 20 týždnov. Mládky zacali len teraz znášať 1-2 dni . Este tyzden mládkam plánujem dávat rovnako , a potom krmivo pre nosnice, im zas chutí sypané.  Toho sa neobavam čo sa týka krmenia. Skôr to že nevychádzajú spolu kvôli veku - je tam rozdiel cca 10 ýždnov. Kvočka by si urobila poriadok , ale tu som kvočka ja :) Preto ich na noc dáavam do kurnika spolu aby si na seba zvykli a neskôr sa poznali, aby to nebrali mládky ako cudzie hejno. Ako vravím: niektoré ich ignorujú, a zopar svetlých green sheeliek im doslova ide po krku ... Ked ich tak niekedy sledujem , tak práve tieto GS sú najmladšie z mládok a na konci hiererchie. Ak to inak nepôjde problémové GS pôjdu "na gril" . Ešte ma napadlo či by s tým neurobil poriadok kohút. Mám ho z toho istého hejna od legbariek , ale držím ho separovane od všetkých pokial vyrastie, ešte je malý sliepky ho vyprášia- síce sa nedá a vzdoruje, ale je ešte malý oproti sliepkam , tak zdrhne, ved má len 10 týždnov :) 

Preto sa pýtam tu , ako robiť pokusy , nechám si poradit ak by sa niekto skúseny našiel ... 

L-Kv (neregistrovaný) 01.06.2023, 21:56:17 xxx.xxx.11.241

Najviac ma mrzí tá Maranska - kuře ... Je sama v hejne s legbarkami s nimi je od "vejce" v pohode,  ale jeji povaha ji nedovolí bránit se  nebo byt agresivnejsi voči "útočníkum"-mládkam. Legbarky ti jsou čiperky, zdrhnou,nebo klovnou spät a pak zdrhnou  ale tady ta se postaví vypne hruď jako kohout zježí peří a čeká, nekdy se ji podaři zdrhnout, jen je vätší a težší než legbar, tak ji to nejakou tú dobu trvá dostat se na vrchní místa... 

Není nejaký recept jak ty mrchy GS odnaučit klovat kuřata? 

Buggyra
Buggyra (3094 příspěvků) 02.06.2023, 07:38:22 xxx.xxx.198.226

Pokud je máte společně pouze na noc v kurníku, jak jsem pochopila, tak je zavírejte až opravdu na tmu, kdy slepice sníží aktivitu a nebudou se prohánět. Taktéž ráno hejno rozdělovat hned, jak začne svítat, aby neměly čas se probudit a vyřizovat si. Až kuřata dorostou s mládkami do stejné velikosti, bude to určitě lepší (neříkám, že se to vyřeší, ale u mě se vždy dospělé slepice následně společně srovnaly - jen já mám pouze hybridky (i když jsem měla i mix lehkých a těžších), nikoli směs plemen).

Takže do společného výběhu bych je všechny dávala postupně až budou všechny dospělé.

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 02.06.2023, 07:44:18 xxx.xxx.183.76

11-týždňové kuriatka by s veľkou pravdepodobnosťou ani kvočka nechránila, z mojich skúseností - kvočka kuriatka už oveľa skôr opustila. (A potom práve ona bola tá, čo najviac klovala svoje kuriatka.)

Ak by som mala voľný priestor pre kuriatka (ideálne taký, aby na seba aj obe skupiny videli), tak by som ich nechala oddelene, kým nedorastú do veľkosti mládok, aby sa veľkostne príliš nelíšili pri spájaní. Klovanie úplne neprestane nikdy, pretože sliepky tak prejavujú svoju nadradenosť a vyššie postavenie v kŕdli.

Tiež som sa bála spájania mládok so sliepkami. Cez deň boli už cca 3-mesačné mládky so sliepkami spolu, lebo majú k dispozícii pomerne veľký priestor s možnosťou nájsť si aj vlastný bezpečný úkryt (časť záhrady), ale bála som sa, čo bude v noci, hlavne nadránom, kým ich neotvorím.

Nakoniec som spájanie mládok s ostatnými vyriešila tak, že v kurníku (je to murovaný kurník) mám pletivom oddelený priestor pre sliepky, ktorý som uzavrela, kým boli kuriatka menšie. Kuriatka sa naučili spávať vo svojej časti, sliepky tam, kde spali pôvodne. Neskôr som už dvere nezatvárala, a rastúce mládky sa postupne dobrovoľne presúvali ku sliepkam. Asi to vnímali ako honosnejšie miesto. Teraz už spia spolu.

To sú moje skúsenosti. Možno iní Vám poradia lepšie a majú vyskúšané iné finty.

L-Kv (neregistrovaný) 02.06.2023, 07:55:09 xxx.xxx.11.241

Vdaka za odpovede . Proste musia dorásť do svojej plnej veľkosti , aby boli rovnaké veľké. Velkost (res.malost)  a žádna reakce kuřat popudzuje nekteré GS k příležitosti postoupit v řebříčku hierarchie i když kuřata sou na konci :) ... 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.