Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Jaké plemeno se ke mně hodí

Viktorie (neregistrovaný) 04.06.2023, 12:25:36 xxx.xxx.205.35

Chtěla bych si už delší dobu pořídit pejska. Stále ale nevím, co za plemeno, aby se mi líbilo vzhledem, ale především povahou a nároky. Jsem poměrně akční, chodím dost často ven do přírody, občas i na hory, dovolené travim v Tatrách nebo poblíž ČR (i ČR) a chtěla bych ho brát s sebou. Nicméně obcas i rada lenošim, takže rozhodne nechci akční plemena jako australak a bordelka, kteří vyžadují opravdu 100% zabavení. Bydlím v bytě, každopádně je to velký byt a jsme tu jen dva. Mám ale kralicka. Co se tyče peněz počítám s vet. Péči, kvalitním krmivem a péči o srst. Rozhodne nechci malé plemeno typu jorksir, maltezak, jack rusell.. chtěla bych s nim chodit i na cvicak, ale chci plemeno, co se lehce učí, hlavně jako stěně. Občas by se mnou byl i ve škole (studuji veterinu).  Neporadil by někdo nějaké plemeno? Chci mu nabídnout opravdu vše co mohu

Xerxova
Xerxova (936 příspěvků) 04.06.2023, 12:31:36 xxx.xxx.227.193

jen poznámka k Tatrám - od července má platit vyhláška, že pes v TANAPu smí chodit pouze po asfaltových cestách. Do přírody ani na vodítku!!

Xerxova
Xerxova (936 příspěvků) 04.06.2023, 12:46:56 xxx.xxx.227.193

musíte to vzít vylučovací metodou. Ke králíkovi bych domů nedoporučovala lovce typu teriérů. Pokud cestujete i do zahraničí, je potřeba zvážit psy typu bull a dneska i extrémně krátkolebá plemena (taky už jsou někde zakázána). Chodit po výletech i horách zvládne skoro každé psí plemeno - od krysaříka až po dogu... tam problém nevidím. Kvůli cvičitelnosti a ovladatelnosti zvažte malé ovčáky nebo bývalé lovečáky dnes již v "převleku" za společenská plemena. Kolie (krátko i dlouhosrstá), šeltie, pudlíci všech velikostí i barev, lze i český strakatý pes... a nebo různé špice - od těch klasických, až po třeba lapinkoiry...

Vezměte seznam plemen, jako budoucí veterinářka taky asi tušíte, co byste preferovala a jak jsou na tom se zdravím... a hledejte srdcem, ale i rozumem 😜

Viktorie (neregistrovaný) 04.06.2023, 12:54:08 xxx.xxx.205.35

Bull plemena se mi upřímně ani moc nelíbí, takže ty jsem vyloučila rovnou, ale mate pravdu, že nad kolií docela přemýšlím. Šeltie hodně štěká už, myslíte, že i FCR by šel? 

Xerxova
Xerxova (936 příspěvků) 04.06.2023, 14:25:30 xxx.xxx.227.193

Fleta jsem pomáhala vybrat kolegyni - černý Bond zvládá doma kočky, venku slepice (umí je i zahnat z obří zahrady do zastřešeného výběhu). Chodí víkendové přechody hor (a nosí si své jídlo v brašnách na plecích), je tažný běžkový pes (zapřažený páník je třeťák - spolu umí jezdit i docela dlouhé trasy). Umí spát pod stanem i pod šírákem, stejně jako doma na koberci. Byl u moře, zvládá chodit za dědou do domova důchodců... prostě parádní rodinný pes, co se ani chvilku v akční rodině nezastaví.

Štěně mi pomáhala vybrat dlouholetá chovatelka fletů - svá štěňata zrovna neměla, ale doporučila štěně po svém odchovu. Povaha i zdraví zatím vychází na jedničku, majitelé jsou spokojení. Oni věděli, že chtějí retrívra, a když jsem jim vymluvila "ty hezký rezavý - raději ty velký"...) , tak jsme to pak vyřešili rychle a snad dobře. Je to jejich první pes a válčí už spolu třetí rok

Anonymní (neregistrovaný) 04.06.2023, 14:36:32 xxx.xxx.0.1

Anglický bull se Vám nelíbí jo? Kamarád měl a jsou to ti nejúžasnější psi!🥰 

U nich platí nesuďte knihu podle obalu. ❤️

Viktorie (neregistrovaný) 04.06.2023, 14:44:37 xxx.xxx.25.175
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.06.2023, 14:36:32

To já se jich nebojím nebo tak, jsou to zlatí psi, ale není to můj šálek úplně

Lily
Lily (163 příspěvků) 04.06.2023, 17:54:50 xxx.xxx.0.1

Dlouhosrstá kolie splňuje všechny vaše požadavky. :) Je méně uštěkaná než krátkosrstá. Celkově k vašemu stylu života by byla skvělá. Jo a bonus je, že až jednou budete chtít děti, tak jsou to skvělí psi i k dětem. :) 

Viktorie (neregistrovaný) 04.06.2023, 22:30:02 xxx.xxx.205.35

Co jsem četla, tak se mi povaha zamlouvá a ta trikolóra s černou, ti jsou krásní. Akorát bohužel neznám někoho, kdo by ji měl a mohla bych se doptat na další info a zkušenosti ( především těch, co ji mají v bytě), ale líbí se mi ta jejich elegance. 

Xerxova
Xerxova (936 příspěvků) 05.06.2023, 06:10:41 xxx.xxx.227.193
Viktorie:

Co jsem četla, tak se mi povaha zamlouvá a ta trikolóra s černou, ti jsou krásní. Akorát bohužel neznám někoho, kdo by ji měl a mohla bych se doptat na další info a zkušenosti ( především těch, co ji mají v bytě), ale líbí se mi ta jejich elegance. 


při zájmu o konkrétní plemeno se vyplatí navštívit nějakou větší výstavu - a poptat se naživo. A nebo vyhledat stránky (asi FB) specializované na plemeno - neboť tady budete mít menší šanci zjistit info o konkrétních plemenech - krátkosrsté kólie tady v aktivních uživatelích máme... dlouhosrstou myslím nee

assil
assil (1895 příspěvků) 05.06.2023, 07:56:47 xxx.xxx.26.200
Viktorie:

Co jsem četla, tak se mi povaha zamlouvá a ta trikolóra s černou, ti jsou krásní. Akorát bohužel neznám někoho, kdo by ji měl a mohla bych se doptat na další info a zkušenosti ( především těch, co ji mají v bytě), ale líbí se mi ta jejich elegance. 


Na FB má každé plemeno skupinu, někdy i několik, ať už českou nebo zahraniční, tak je ideální se doptat tam.

Jo, lapinkoiry si na tyhle aktivity pořizujou lidi taky.

Lily
Lily (163 příspěvků) 05.06.2023, 18:18:14 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Viktorie z 04.06.2023, 22:30:02

Sestra má už několikátou kolii, takže je dobře znám. Co by vás zajímalo? :) 

Jinak určitě doporučím výstavy a i jejich klubovou výstavu. Dokonce se dá s chovateli při zájmu o štěně od nich i domluvit a hodně z nich vás přivítá i doma. Přijde mi, že tam mají opravdu přátelskou atmosféru. :) 

Lily
Lily (163 příspěvků) 05.06.2023, 18:59:16 xxx.xxx.0.1
assil:

Na FB má každé plemeno skupinu, někdy i několik, ať už českou nebo zahraniční, tak je ideální se doptat tam.

Jo, lapinkoiry si na tyhle aktivity pořizujou lidi taky.


Já mám docela špatnou zkušenost s FB skupinami. Většina píše jen ty pozitivní vlastnosti. Přijde mi, že každý to svoje plemeno vykreslí jen v hezkých barvách, a pak je tam pár výjimek, kteří napíší realitu..  Jedna holčina mi vyprávěla, jak se u jejího plemene vůbec neukazuje realita, ale každý ukazuje jen to pěkné - což mi přijde, že tak dělá většina lidí.  Lepší mi přijde jít na tu výstavu, nebo někam k chovateli. Občas se díky tomu člověk dozví nějaké podpultové informace. :) 

assil
assil (1895 příspěvků) 06.06.2023, 15:31:33 xxx.xxx.234.147
Lily:

Já mám docela špatnou zkušenost s FB skupinami. Většina píše jen ty pozitivní vlastnosti. Přijde mi, že každý to svoje plemeno vykreslí jen v hezkých barvách, a pak je tam pár výjimek, kteří napíší realitu..  Jedna holčina mi vyprávěla, jak se u jejího plemene vůbec neukazuje realita, ale každý ukazuje jen to pěkné - což mi přijde, že tak dělá většina lidí.  Lepší mi přijde jít na tu výstavu, nebo někam k chovateli. Občas se díky tomu člověk dozví nějaké podpultové informace. :) 


Ale ono i v těch skupinách, chce to ne se ptát, ale číst zpětně, lidi se tam ptají na problémy, co mají, takže krásně vidíte, co je v daném plemeni za problémy.

Lily
Lily (163 příspěvků) 06.06.2023, 16:09:12 xxx.xxx.0.1
assil:

Ale ono i v těch skupinách, chce to ne se ptát, ale číst zpětně, lidi se tam ptají na problémy, co mají, takže krásně vidíte, co je v daném plemeni za problémy.


Chápu, co myslíte. Ale třeba v mém plemeni se moc negativní věci nepíšou. Ale když se nějaký začátečník s problémem přizná, tak vypluje na povrch, že s tím mají problémy všichni... 

Nebo ve skupině plemene dávají fotky krásného štěňátka a píšou, jak je vše super a v jiné skupině brečí, že se to nedá zvládat. 

Takže už to beru s nadhledem... Přijde mi, že na živo se člověk dozví víc, protože lidi nechtějí o svých chovných psech psát nic veřejně špatného... nebo aby chovatel nebyl naštvaný třeba...

Fikovnice
Fikovnice (5279 příspěvků) 06.06.2023, 21:09:23 xxx.xxx.61.14
chodec:

Co chodský pes?


No aby také Chodec nedoporučoval chodského psa, že...😄

Ne, je fakt, že choďáci jsou hodně chválení - po všech stránkách...

Cieniawa
Cieniawa (19 příspěvků) 06.06.2023, 21:10:06 xxx.xxx.177.126

Napadl mě k vám švýcarsky ovčák, výborný rodinný pes, kamarádka má fenku v podobném režimu, který si představujete a naprosto si navzájem vyhovují 🙂

Tomek
Tomek (7 příspěvků) 06.06.2023, 21:25:47 xxx.xxx.197.128

Nečtu příspěvky ostatních, ale pokud chcete parťáka na všechny vaše cesty a výlety, který je lehce cvičitelný a hodný... Určitě na seznam napište labradora. Není náhoda, že většina asistenčních psů jsou labradoři. Je schopný běhat, dlouhé procházky a zároveň s vámi nekonečné polehávat. Snáší samotu nebude rušit okolí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.