Aktuálně: 5 002 inzerátů173 752 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Hmyzáci - poštípaní koně

Jesie (neregistrovaný) 06.06.2023, 09:59:53 xxx.xxx.224.171

Ahoj,jelikož se na ifaunu už nedostaneme :) tak zakládám aktuální téma.

Nevím,co se aktuálně vyskytuje,ale drbajících koní nám přibývá. Jak řešíte? Máte vychytané nějaké kombinace? Deky? Popřípadě doplňky stravy? Režim?

efe
efe (1052 příspěvků) 06.06.2023, 10:25:16 xxx.xxx.199.5

Minulý týden jsme koním změnili režim a ven chodí na noc. V nejhorší sezóně pak dávám na procházky ven síťovky. Žádný repelent se mi zatím nikdy neosvědčil, bohužel. Zadky a břicha mažu - buď vazelínou nebo něčím mastným odpuzujícím hmyz (teď Protection Plusem). 

Anonymní (neregistrovaný) 06.06.2023, 10:28:06 xxx.xxx.43.226

Přemýšlím od loňska nad lapačem ovádů z kyblíku a lepidla.

"Tato metoda byla objevena v Belgii v roce 2014 a nyní jsou lepové pasti na ovády rozšířeny v mnoha stájích, zoologických zahradách, na farmách, útulcích pro koně, ale také v okolí bazénů, v kempech i sportovních hřištích. Zkrátka všude tam, kde se vyskytuje velké množství ovádů. Účinné, ekologicky šetrné a cenově dostupné pasti Sticky-Trap pomáhají v boji proti bodavému hmyzu. Lep "STICKY-TRAP na ovády je používán k výrobě nejlevnějších pastí na ovády. Pouze za pomoci zavěšeného plastového kbelíku je napodobeno ovádům zvíře a to jak teplotou, tak i pohybem. Tmavý kbelík ohřátý slunečními paprsky vyzařuje pohlcené teplo, které samička ováda svými infračervenými receptory vyhledává a považuje za kořist. Je velmi důležité, aby byl kbelík zavěšen; ve vánku a slabém větru se mírně pohybuje a ovád na rozdíl od lidí i malý pohyb registruje. Přiletí, sedne si na kbelík, který je natřený a přilepí se. Lep na ovády Sticky-Trap, který byl speciálně zdokonalen za účelem odchytu ovádů, je šetrný k životnímu prostředí a nepředstavuje žádné riziko pro zvířata. Včely, motýli a jiní důležití opylovači vyhledávají sladký nektar a nejsou tak lepem Sticky-Trap vábeni. To znamená, že Sticky-Trap nemá žádné nežádoucí a nechtěné účinky."

A pak o něco dražší zařízení, také zajímavé řešení.

Lapač ovádů https://www.ketris.cz/lapac-ovadu-taonx?gclid=EAIaIQobChMIgenth-mP-gIV1OFRCh2uyQLZEAkYASABEgIbQvD_BwE

zofre
zofre (25 příspěvků) 06.06.2023, 14:37:22 xxx.xxx.42.222

Časovala jsem "práci" s koňmi, za svítání a večer v některých měsících nalétávaly muchničky, ty malé strašně kousající věci,  ovádi naopak za plného slunce.Tak to jsme  byli nedostupní:-).

Měli jsme hodně hluboký členitý větraný přístřešek, v oknech sítě, u stropu klasické mucholapky a  rehky, vlaštovky bohužel neobydlely.V mizerných místech bych  přemýšlela o "korálcích" do vchodu. Ovád je exofág, v přístřešku dosti hlubokém nesaje /obvykle/.

Na pastvině jsme likvidovali "bordel", nedopasky, jejich ležící zbytky,  nádobky s vodou/ krom vany a napaječky/, ale s vědomím marnosti, v okolí byl rybník a zarostlá mokrá místa.Zvažovala jsem plachtu přes valník s hnojem, nedošlo na to.

 

Snižovala jsem atraktivitu koní, časté mytí , teplou vodou ze sluncem nahřáté vany, občas i šampon, I ocasy a prciny.Repelenty na umyté koně. Po zapocení opláchnout/ plavit nebylo kde/.. Oči jsme chránili maskami,a ty často prali. Na hruď a břicho a vemínko a pytlík jsme dávali olej-řepkový:-).A pokud bylo úplně zle, udělali jsme kaši  z dermatolu a vody a to na horké okousané vemínko  napatlali, chladilo, hojilo, sosáky neměly šanci.Asi by stačil i jíl.

Občas jsme zkoušeli mátu na zvíře nebo do prostoru, nebo  aromatické trávy, nemohu vyhodnotit.

A každé zvíře bylo jinak "chutné".

Jj.hmyzáci...

zofre
zofre (25 příspěvků) 06.06.2023, 14:39:34 xxx.xxx.42.222

U toho lepu bych se  přes proklamace bála o další hmyz. Asi zkusit  nějaké samodomo a dle výsledku? Vzpomínám na jeden příspěvek  Horsany, když ve a u stáje  dali lepící pásy:-D...a pak ze svých slepených vlasů tahali slepené vlašťovky, které odtrhli z těch pásů...:-D

kometa
kometa (4162 příspěvků) 06.06.2023, 17:56:27 xxx.xxx.147.163
zofre:

U toho lepu bych se  přes proklamace bála o další hmyz. Asi zkusit  nějaké samodomo a dle výsledku? Vzpomínám na jeden příspěvek  Horsany, když ve a u stáje  dali lepící pásy:-D...a pak ze svých slepených vlasů tahali slepené vlašťovky, které odtrhli z těch pásů...:-D


Kamarádka černé lepivé kýble používá. Nic jiného než protivní hmyzáci se na ně nepřilepí. Bodaví vyhledávají hlavně to, co je tmavé a teplé. Včely,motýli apod. hledají něco jiného.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 06.06.2023, 18:44:03 xxx.xxx.40.140

Jj, chytali sme vtáčky na lep, hehehe.

Také tie kýble, to má kamoška čo má našich dôchodcov u seba doma a áno, ovady tam sú a všade naokolo tiež, čo si pamätám, kone  majú už iný prístrešok s boxami, takže neviem posúdiť, ale má to tam a  teda bolo tam vtedy ovadov celkom dosť, kone mali repelenty a masky, ale prístrešky dva a veľmi sa im do nich nechcelo, iba sa tam nažrali a možno tam spali...

Na masky bacha, ak máte seno v takých tých zvonoch, celkom dlho nám trvalo, než sme prišli na to, že sa do toho Lini s Rambo maskou bojí strčiť hlavu...

Anonymní (neregistrovaný) 07.06.2023, 18:54:10 xxx.xxx.0.1

Musíme spojit síly v eliminaci ovádů. V některých zemích instalují u koní hnízda sršňů, kteří aktivně loví mouchy i bodavý hmyz. Jedno sršní hnízdo naloví kila takového hmyzu. Bohužel žerou i včely.

kometa
kometa (4162 příspěvků) 07.06.2023, 20:06:49 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Musíme spojit síly v eliminaci ovádů. V některých zemích instalují u koní hnízda sršňů, kteří aktivně loví mouchy i bodavý hmyz. Jedno sršní hnízdo naloví kila takového hmyzu. Bohužel žerou i včely.


Instalují hnízda sršňí... Jak? Já měla za to, že si ho postaví sami. Jako u mě v komoře.

Anonymní (neregistrovaný) 07.06.2023, 20:44:46 xxx.xxx.0.1
kometa:

Instalují hnízda sršňí... Jak? Já měla za to, že si ho postaví sami. Jako u mě v komoře.


Pravda, instalují se speciální budky ve kterých si sršni hnízda založí.

Buggyra
Buggyra (3209 příspěvků) 08.06.2023, 07:56:31 xxx.xxx.198.226

Vosy také zdatně loví hmyz. Vosy mají u nás hnízd, že to není pěkné, ale většinu jsem vykynožila, páč vážně nestojím o to, aby se se mnou kámošily, když otevřu bednu na krmení, na jejímž víku si založily předsíňku.

Také mají hnízdo v bedně, ze které lezu na koně, tam přemýšlím, že bych jim ho nechala, a založila si novou bednu. Nebo dostavím překážku, která se jmenuje "stůl", z té se pak bude dát také nalézat.

Mortisak
Mortisak (16 příspěvků) 08.06.2023, 11:11:54 xxx.xxx.173.140
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 06.06.2023, 09:59:53

Už mne nebavilo neustále řešit, co koupit a jak ulevit a domnívat se. Letos jsem nechala udělat rozbor krve na různé alergeny. Výsledky mi už přišly. Na podzim udělám imunoterapii (máme jak na pyl, tak i na hmyz - nedá se to zkombinovat do jedné imunoterapie) a budu doufat, že se sníží citlivost na alergeny. 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 08.06.2023, 11:13:01 xxx.xxx.40.140
Anonymní:

Musíme spojit síly v eliminaci ovádů. V některých zemích instalují u koní hnízda sršňů, kteří aktivně loví mouchy i bodavý hmyz. Jedno sršní hnízdo naloví kila takového hmyzu. Bohužel žerou i včely.


Už iba pri tej predstave ma chytá panický záchvat.

Tam by ma nikto nedostal, ako, strašné niečo. Brr. Fuj. NIE!

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 08.06.2023, 11:14:15 xxx.xxx.40.140
Mortisak:

Už mne nebavilo neustále řešit, co koupit a jak ulevit a domnívat se. Letos jsem nechala udělat rozbor krve na různé alergeny. Výsledky mi už přišly. Na podzim udělám imunoterapii (máme jak na pyl, tak i na hmyz - nedá se to zkombinovat do jedné imunoterapie) a budu doufat, že se sníží citlivost na alergeny. 


Super, robili ste to v Genomii?

Hmyz aký, Cullicoides? A peľ? 

Ak to nie je tajné, samozrejme.

Jesie
Jesie (94 příspěvků) 08.06.2023, 11:16:19 xxx.xxx.224.171
Mortisak:

Už mne nebavilo neustále řešit, co koupit a jak ulevit a domnívat se. Letos jsem nechala udělat rozbor krve na různé alergeny. Výsledky mi už přišly. Na podzim udělám imunoterapii (máme jak na pyl, tak i na hmyz - nedá se to zkombinovat do jedné imunoterapie) a budu doufat, že se sníží citlivost na alergeny. 


To mě zaujalo....tyto odběry dokáže standartní terénní vet? Cena? Předem děkuji

Mortisak
Mortisak (16 příspěvků) 08.06.2023, 14:51:09 xxx.xxx.173.140
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 11:14:15

Ano, využila jsem Genomii. Jsou tam 4 druhy výsledků - negativní, hraniční, pozitivní (pakomárec, řepka - a zrovna tento rok ji má hned vedle výběhu ☹️) a vysoce pozitivní (tam nám vyšel drnavec). 

Mortisak
Mortisak (16 příspěvků) 08.06.2023, 14:56:14 xxx.xxx.173.140
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 08.06.2023, 11:16:19

Tak odběry zvládne každý veterinář, který je schopný odebrat krev (zvlášť u koní, kteří jsou na zemi pouze jedním kopytem :D). Cena veta a pak je za vyšetření u Genomie (6100 Kč). A potom záleží co vám vyjde. Pokud máte smůlu jako my, tak budete dělat dvě imunoterapie.

Imunoterapie ARTUVETRIN: cena je 6600 Kč včetně DPH na 37 týdnů. Imunoterapie ALLERVET: cena je 7400 Kč včetně DPH na 10 měsíců.

Co jsem si zjišťovala, tak aplikace je do podkoží a chtějí rovnou vědět jméno veta, který to bude dělat.

Jesie
Jesie (94 příspěvků) 10.06.2023, 08:07:51 xxx.xxx.18.138
Mortisak:

Tak odběry zvládne každý veterinář, který je schopný odebrat krev (zvlášť u koní, kteří jsou na zemi pouze jedním kopytem :D). Cena veta a pak je za vyšetření u Genomie (6100 Kč). A potom záleží co vám vyjde. Pokud máte smůlu jako my, tak budete dělat dvě imunoterapie.

Imunoterapie ARTUVETRIN: cena je 6600 Kč včetně DPH na 37 týdnů. Imunoterapie ALLERVET: cena je 7400 Kč včetně DPH na 10 měsíců.

Co jsem si zjišťovala, tak aplikace je do podkoží a chtějí rovnou vědět jméno veta, který to bude dělat.


Děkuji! Dobře vědět...

Budete tedy teď na imunoterapii a předpoklad je,že se priznaky utlumi nebi vymizí?  S tímhle nemám zkusenosti 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.