Aktuálně: 4 806 inzerátů175 981 diskuzních příspěvků17 777 uživatelů

Odhad hmotnosti prasete pomocí metru

Přešťák (neregistrovaný) 08.06.2023, 09:37:33 xxx.xxx.250.120

Ahoj, jsem bývalý chovatel čuníků, dnes se bohužel tato činnost vůbec nevyplácí. Zavzpomínali jsme se sousedem, jak jsme spolu měřili (odhadovali) hmotnost prasete před porážkou pomocí metru. Měřil se obvod hrudníku krejčovským metrem a nějak se přepočetl na hmotnost. Zná někdo takovou metodu a ověřoval někdo přesnost měření? Pokud se situace na trhu trochu znormální klidně bych se k chovu prasat vrátil, chlíveček je připravený.

bambule
bambule (420 příspěvků) 08.06.2023, 09:43:16 xxx.xxx.234.116

Kdysi dávno jsem se to učila ve škole, ale v praxi nikdy nevyužila. Na halách jsme měli váhy a časem měl člověk odhad v oku takže k rychlému posouzení stačilo kouknout. Kamarádka jsi před nedávnem pořídila dva malé přeštíky, tak jsem sama zvědavá jak ji porostou.

Přešťák (neregistrovaný) 08.06.2023, 09:58:10 xxx.xxx.250.120
bambule:

Kdysi dávno jsem se to učila ve škole, ale v praxi nikdy nevyužila. Na halách jsme měli váhy a časem měl člověk odhad v oku takže k rychlému posouzení stačilo kouknout. Kamarádka jsi před nedávnem pořídila dva malé přeštíky, tak jsem sama zvědavá jak ji porostou.


No myslím si že dnešní mladí vůbec nemají šajnu o čem mluvím. Ale jak jinak chcete zvážit v domácích podmínkách 150 kg vepře že ano. A aspoň orientační hmotnost znát je dobré.

Bobca
Bobca (972 příspěvků) 08.06.2023, 12:25:26 xxx.xxx.20.192

Pamatuju měření,ale nepamatuju,jak se to propočítávalo...ale praxe nás naučila časem "odhadnout" jateční váhu prasete,když se vybírali na jatka..

. (neregistrovaný) 08.06.2023, 12:30:41 xxx.xxx.169.279

na ten prepocet existovali tabulky. Takze chovatel se podival na centimetr a  k nim byla dle tabulek dana hmotnost v kilogramech. Jak moc to sedi nebo ne to nevim ale pro cistou orientaci to tenkrat bylo dostacujici. Jeslti se to vyuziva nekde jeste dodnes to netusim.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.