Aktuálně: 4 581 inzerátů178 011 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Jak na vysezený klus?

HP (neregistrovaný) 18.06.2023, 18:23:56 xxx.xxx.26.89

Ahoj,

chtěla bych poprosit o nějaký tip, jak jste se naučili vysezený klus. Zatím se mi nepovedlo dobrat k tomu "aha" pocitu, kterého bych se potom snažila dosáhnout. Ideálně něco, co bych si mohla vyzkoušet mezi lekcemi s trenérem (klubová trenérka je skokan a tohle úplně není její priorita).

Mám dobré drezurní sedlo a kůň chodí na otěži a uvolněný, ale je hodně nepohodlný. 

Děkuji, Hanka

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 18.06.2023, 21:56:58 xxx.xxx.60.135

Lépe se tento pohyb učí při opravdu pomalém loudavém klusu. Doporučuji nechat se vzít na lonž abyste nemusela řešit nic jiného. Pomůže taky vyhodit nohy ze třmenů, ale pouze pokud kůň nebude pospíchat abyste netuhla. Dbejte na to, abyste neměla příliš krátké třmeny.

Základ je prostě maximální uvolnění v briše jezdce, v břiše a v kyčlích. Pokud půjde kůň pomalu, představte si, že ho tím svým pohybem šťoucháte před sebe k pohybu. Nebo si představte, že jde kůň krokem a vy ho tím zadečkem potřebujete rozhýbat do klusu. Jakmile docílíte toho, že se vám zadek nebude zvedat ze sedla, přijdete na ten pohyb, který břicho a kyčle jezdce dělají, pruží a vyrovnávají to nadhození v sedle. Poté zvládnete postupně i vyšší rychlost klusu. Základ je maximální uvolnění a netuhnout.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 19.06.2023, 07:24:37 xxx.xxx.198.226

A nezkoušejte vysedět hned celé kolečko na té lonži nebo celou stěnu na jízdárně. Vyseďte tolik kroků, kolik to pohodlně půjde, a pak zase vysedávejte. Ani kůň nemusí vydržet to pomalé tempo delší dobu, a vaše svaly se také rychle unaví, on je to dost náročný pohyb, pokud na něj zatím nemáte nasvaleno.

Srdečně mohu doporučit jezdit s nohama vytaženýma ze třmenů, zatím třeba v kroku, ono po deseti minutách (pokud je kůň nepohodlný v klusu, v kroku to nebude o moc lepší) už ty břišní svaly klidně můžete cítit (a samozřejmě s unavenými svaly se nepokoušejte vysedět klus, to je zbytečná námaha) - v kroku pro začátek skvělý trénink příslušných svalů.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 19.06.2023, 08:12:26 xxx.xxx.149.42

Pomalé tempo a zostaňte sedieť hneď po naklusaní. Lonž je fajn, pretože nebudete musieť riešiť čo s rukami. Začnite postupne s pár krokmi. ale, ak je kôň fakt nepohodlný, nie je to žiadna hitparáda ani pre jazdca, ani pre koňa. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 19.06.2023, 08:46:11 xxx.xxx.27.178

Já ještě z teorie doporučím Centered riding, dělá to dělá třeba Lucka Mikšíková, tam je také spoustu tipů na uvolněný příjemný sed. Třeba byste tam našla i nějaká "ahaů rady :D 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 19.06.2023, 09:25:50 xxx.xxx.224.101
HP:

Ahoj,

chtěla bych poprosit o nějaký tip, jak jste se naučili vysezený klus. Zatím se mi nepovedlo dobrat k tomu "aha" pocitu, kterého bych se potom snažila dosáhnout. Ideálně něco, co bych si mohla vyzkoušet mezi lekcemi s trenérem (klubová trenérka je skokan a tohle úplně není její priorita).

Mám dobré drezurní sedlo a kůň chodí na otěži a uvolněný, ale je hodně nepohodlný. 

Děkuji, Hanka


Viz výše - ideální je kůň s pohodlným a pomalým klusem na lonži, prostě profesor. Po chvilkách bez třmenů. Zkuste i zavřít oči a soustředit se jenom na pohyb. Vaše pánev by měla jít nejen dopředu a dozadu, ale i do stran. V podstatě takové "věčko".

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 19.06.2023, 10:56:54 xxx.xxx.12.179

Velmi, velmi záleží na koni. Kór pro začátky. Pokud nebude pomalé tempo koně, tak to je jak hlavou proti zdi.

Je fajn 3 kroky vysedět, 10 lehký klus, a postupne si přidávat vysezeneho klusu a jednoho dne se z toho stane celé kolečko. Pokud máte možnost lonzovani, klidně zacnete tu, abyste si zažila pohyb bez nutnosti řízení koně.

Nemít očekávání, že je to přes noc. není, mozek a svaly se tomu potřebují naučit ;)

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 19.06.2023, 11:18:44 xxx.xxx.224.171

No,zrovna o víkendu jsem totéž řešila s trenérkou....Ze 4 koní co mám a jezdím,tak už jsem se naučila vysedět ,ale....náš mladík,to je peklo,to nejsem schopna se uvolnit,poskakuji jako začátečník. Myslím,že právě hodně záleží na stupni výcviku koně,kdy je schopný pomoci klusem přes hřbet,pomalejším tempem....

Každopádně aktuálně je i lonž pro mě těžká a jen se těším,až si to postupně sedne.. :D 

HP (neregistrovaný) 19.06.2023, 13:57:29 xxx.xxx.26.89

Moc děkuji všem, postupně to vyzkouším. Speciálně děkuji i Janě za odkaz na teorii, to někdy dost pomůže. 

Lonžování chápu, ale víte jak to s lonžováním běžně chodí. Navíc jsem dřevo, takže by  jednou nejspíš nestačilo a také si nejsem úplně jistá, jestli by trenérka vůbec dokázala koně vyvázat tak, aby mi šel tak dobře jako pod sedlem. A tenhle kůň se rozpadlý usedět nedá. Zatím zkusím hlavně ten hodně pomalý klus a případně si vyhodit třmeny. 

A ještě promyslím pohodlnějšího koně - mohla bych poprosit o lekci na místním "křesle", ale abych nedopadla jako Jesie. Do budoucna je pro mě stejně primární ten nepohodlný kůň, to je můj parťák.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 19.06.2023, 15:23:27 xxx.xxx.198.226

No a pak samozřejmě obligátní záležitosti jako - daleko lépe to bude fungovat, pokud budete mít sedlo, které vám sedí, kůň může být pohodlnější, pokud bude mít sedlo, které mu sedí, také je dobré zrevidovat práci kováře a pozvat fyzio, třeba zjistíte, že je kůň někde zbytečně zablokovaný, ono i to nepadnoucí sedlo umí udělat strašně moc (Equiservis kdysi zveřejnil video, kde lonžují jednu kobylu s různými sedly a snímají ji ze stejných úhlů, a ty rozdíly, to bych nevěřila, že budou tak vidět na tom pohybu).

kometa
kometa (4408 příspěvků) 19.06.2023, 17:05:18 xxx.xxx.147.163
HP:

Moc děkuji všem, postupně to vyzkouším. Speciálně děkuji i Janě za odkaz na teorii, to někdy dost pomůže. 

Lonžování chápu, ale víte jak to s lonžováním běžně chodí. Navíc jsem dřevo, takže by  jednou nejspíš nestačilo a také si nejsem úplně jistá, jestli by trenérka vůbec dokázala koně vyvázat tak, aby mi šel tak dobře jako pod sedlem. A tenhle kůň se rozpadlý usedět nedá. Zatím zkusím hlavně ten hodně pomalý klus a případně si vyhodit třmeny. 

A ještě promyslím pohodlnějšího koně - mohla bych poprosit o lekci na místním "křesle", ale abych nedopadla jako Jesie. Do budoucna je pro mě stejně primární ten nepohodlný kůň, to je můj parťák.


Tak je jasné, že jedna lonž to nespasí. Ale třeba opakovaně, před každou hodinou na 10, 15 minut? Nebo v průběhu hodiny si nohy občas vyhodit ze třmenů. V dřevných dobách to po nás v JK chtěli každou hodinu - klus i cval bez třmenů.

Trenérka by přece měla umět koně vyvázat. Ale v ideálním případě to kůň nepotřebuje, protože se už umí nést správným způsobem. A i nepohodlný kůň se dá přijezdit do přijatelných chodů.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 19.06.2023, 17:05:39 xxx.xxx.147.163

Tak je jasné, že jedna lonž to nespasí. Ale třeba opakovaně, před každou hodinou na 10, 15 minut? Nebo v průběhu hodiny si nohy občas vyhodit ze třmenů. V dřevných dobách to po nás v JK chtěli každou hodinu - klus i cval bez třmenů.

Trenérka by přece měla umět koně vyvázat. Ale v ideálním případě to kůň nepotřebuje, protože se už umí nést správným způsobem. A i nepohodlný kůň se dá přijezdit do přijatelných chodů. Jenom to není hned, no. A potřebujete někoho, kdo na vás bude dohlížet.

HP (neregistrovaný) 19.06.2023, 17:11:24 xxx.xxx.26.89

Tohle je samozřejmě problematický bod (sedlo je mě ok, ale koni úzké), jenže kůň není můj a bohužel to nefunguje tak, že bych to s trenérem na rovinu probrala a třeba i nové sedlo zaplatila (je tam trocha ješitnosti a hrdosti z jeho strany; vyzkoušeno za mnoha různých situací). Stáj měnit nechci, hledala jsem dlouho a kůň i trenér mi jinak velmi vyhovují. Takže občas utrousím nějakou poznámku a dost věcí se hýbe k lepšímu, ale prostě to trvá.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 19.06.2023, 17:25:15 xxx.xxx.27.178
HP:

Tohle je samozřejmě problematický bod (sedlo je mě ok, ale koni úzké), jenže kůň není můj a bohužel to nefunguje tak, že bych to s trenérem na rovinu probrala a třeba i nové sedlo zaplatila (je tam trocha ješitnosti a hrdosti z jeho strany; vyzkoušeno za mnoha různých situací). Stáj měnit nechci, hledala jsem dlouho a kůň i trenér mi jinak velmi vyhovují. Takže občas utrousím nějakou poznámku a dost věcí se hýbe k lepšímu, ale prostě to trvá.


Jenže to úzké sedlo může přiživovat nepohodlný chod koně. To je snad ještě horšípro pohyb koně, než sedlo širší.

Špatně padnoucí sedlo je průšvih v mnoha směrech, především čím větší je zátěž.

 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 19.06.2023, 18:40:00 xxx.xxx.40.140

Po X mesiacoch jazdenia bez sedla ak do neho znovu sadnete, usedíte čokoľvek, lebo vám to bude pripadať extrémne pohodlné a úžasné.

Nič nie je lepšie na rovnohávu a stabilitu čo ja viem, čo všetko, ako jazda bez sedla, ideálne v teréne.

A áno, rozdiely medzi koňmi sú obrovské, žiaľ moje srdcovky boli vždy v kategórii "kostitras", no mala som možnosť jazdiť aj na "kresielkovom" kone a to bolo super :)

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 19.06.2023, 18:40:58 xxx.xxx.0.1

Kde se sejri na koně stran vybavení, tak se sejít i v jiných ohledech - je to opravdu vhodná stáj, na to jak se naučit jak jezdit i pecovat o koně, když sejri na nejzákladnější věci.

 

Bolavý kůň v životě jezdce nevezme hezky na záda a tudíž klus bude převážně nepohodlný a hůře useditelny. 

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 19.06.2023, 19:23:21 xxx.xxx.60.135

Kůň je soukromý nebo nějaký oddílový? Nelze půjčit jiné sedlo? Kvalitní sedlo dneska seženete za pár tisíc, pokud byste byla ochotna investovat. Však by zůstalo vaše, můžete ho kdykoliv zase prodat.

Nechat na koni vědomě nevhodné sedlo je s prominutím prasárna.

Anonymní (neregistrovaný) 19.06.2023, 19:51:42 xxx.xxx.40.140

Ah, to mi uniklo, že úzke sedlo...mno...natíska sa otázka, že prečo človek na koňa s nepadnúcou výstrojou potom lezie, čo od toho teda vlstne čaká...

Ale ako vravím, bez sedla sa dá robiť hocičo...

HP (neregistrovaný) 19.06.2023, 22:48:16 xxx.xxx.26.89

Pokud to napíšu hnusně, tak v dojezdové vzdálenosti mám jen 2 stáje, kde se dá něco naučit (mj. i ten můj obyčejný školní kůň má výkonnost L). A v té první stáji (hodně známá a často doporučovaná) oddíloví koně chodí 4x denně. S tím jako platící klient nic neudělám a vadí se mi to hodně, takže jezdím v té druhé stáji, která je rodinná. Ale reál není ideál a dost věcí bych si dovedla přestavit jinak. 

Jak píšu výš, širší sedlo samozřejmě koupit můžu, ale majitel se na to moc netvářil. Každopádně si mě vyslechl a shodli jsme na tom, že by se to řešit mělo, takže je to (snad!) v pořadí. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 20.06.2023, 07:44:37 xxx.xxx.198.226

Tak to bych do toho pořadí zařadila jako prio číslo jedna.

A až pak volat fyzioterapeuta a nechat si poradit, jak s koněm rehabilitovat, aby dorovnal dosavadní kompenzace.

A až pak se učit vysedět klus.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.