Aktuálně: 4 953 inzerátů174 088 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Boj s vedrem

Take (neregistrovaný) 22.06.2023, 22:28:05 xxx.xxx.184.204

V těchto parných dnech mi drůbež jen hajcuje s otevřenými zobáky, dá se v tomto směru něco dělat, i snáška mi klesla, kurník mám zděný a je v něm take hrozně. Okno kvůli škodné dorana musím zavírat...tyto dny jsou hrozné ☀️...storm

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 22.06.2023, 23:19:20 xxx.xxx.0.1

Do okna si můžete instalovat bytelnou mříž. Já mám kamennou maštal, kde je v i tropech kolem 21 st. max. Většinou méně. Je tam i průduch na seník, ze kterého proudí horko, zatím to kvůli kuřátkům, aby jim nebyla zima, mám otevřené, ale kdyby tropy pokračovaly, průduch uzavřu.

Do výběhu instaluji hadici a zahradní zavlažovač, studená voda ochladí vzduch i povrch. Drůbež má k dispozici dostatek stromů i keřů. Hlavně tři u sebe vysazené vzrostlé pustoryly milují - pod nimi je pořád snesitelně a příjemný chladný průvan. Do výběhu je ideální vysázet živý plot, listnatý. Habr, pustoryl, tavolník, rybíz a jiné husté keře. Drůbež zavírám kolem 16.00 hod, kdy sálání horkého vzduchu kumuluje - do večera už jsou v příjemně chladné kamenné maštali a velmi to oceňují. V zimě tam nemrzne - ideální. 

Listnaté stromy ochlazují své okolí, nejvíc vody odpaří bříza, kolem 600-800 litrů denně. Takové ochlazení okolí je velmi znát, stromy snižují teplotu ve svém okolí zhruba o 8 stupňů. Slepice pochází z pralesa a zeleň je pro ně absolutně přirozená. Jinak různé úkryty, stříšky z palet, vojenská maskovací síť přes výběh i nad kurník, studená voda k pití několikrát denně. krmivo i napáječka zásadně ve stínu, změna režimu - ráno a přes poledne, potom zavřít. Ideální je místo k popelení, zemina ochlazuje. Dostatek zeleného, meloun, salát, trocha namočeného pečiva - to vše v horku ocení. Kurník pod plachtu, rákosovou rohož, pod pergolu, do stodoly, garáže nebo pod ořešák. Výměna oken a dveří za voliérové pletivo. Chov vhodných plemen (jižanská) s listovým hřebenem (mimotělní proudění krve, ochlazení).

Nesekám celý výběh najednou, nechávám pruhy neposekané trávy. Zem je tam chladnější a vlhčí, zlepšuje celkové mikroklima pozemku. Záměrně nechávám i neposekané kopřivy u pustorylů, stíní kyblík s vodou, kladou na ně motýli.

Pokles snášky je v létě ve vašich podmínkách normální. 

Obrázek Obrázek Obrázek
honzapm
honzapm (269 příspěvků) 23.06.2023, 20:01:10 xxx.xxx.0.1

Živý plot nebo jinou řadu-skupinu keřů sázíme tak, aby delší strana vždy směrovala na východ a na západ. Nikdy ne na jih. Jen tak nabídnou keře dokonalý chladivý efekt. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.