Aktuálně: 4 772 inzerátů176 286 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Přibývá chovatelů drůbeže?

Kadlčík (neregistrovaný) 25.06.2023, 09:27:07 xxx.xxx.297.243

To by byla super zpráva, jestli je to tak pravda. Ještě aby lidi drželi slípky v odpovídajících podmínkách protože když naposled podražila hodně vejce, měli je lidi i na panelákových balkónech a to teda nic moc životní prostředi:

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-na-zahrady-se-vraceji-nejen-zahony-a-skleniky-ale-take-kurniky-40434600#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 25.06.2023, 09:29:30 xxx.xxx.25.233

soudě podle prodejů kuřic do malochovů, ano, ale. není to tak, že v posledním roce, ale nějaký dlouhodobý trend, který navazuje na období, kdy naopak byly v módě bazény a slepic ubývalo.

Buggyra
Buggyra (3266 příspěvků) 28.06.2023, 12:18:39 xxx.xxx.198.226

Proč je na balkoně nedobré životní prostředí? Já měla kdysi plán mít slepice doma v pokoji ve voliéře. Někdo má velké papoušky, já bych měla dvě tři slepice :-) Vlastně by to mohly být i liliputky. Když se jim voliéra dobře vybaví, nevidím chybu ani na balkoně (ostatně ochrana před predátory dokonalá) ani v bytě (tam by si s nimi chodil hrát kocour). Jediné, co, tak že balkon je mám dojem coby součást vnější stavby ve správě společenství vlastníků, a ti by mohli vznášet námitky, že.

Ale pravda, já si představuji svůj balkon otočený na sever-severozápad. Jižní mikrovlnka by nemusela být zrovna ukázkové bydélko.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 30.06.2023, 20:44:28 xxx.xxx.0.1

Kvantita bohužel neznamená kvalitu. Standard zvířat zná minimum lidí. Naprostá většina "přece nebude dávat tisícovku za Vzorník".  Je fakt, že Svaz je retro karikatura.

Velký boom takového toho domácího žvýkání, pardon, chovu, podle mě způsobily ty levné líhně. Makro svého času prodávalo Puisor IO 103 za nějakých 1400 bez DPH (nedávno jsem našel fakturu z roku 2013). Ne každý měl Makro kartu, tak se toho chytil vykuk Jakub a postavil na levné Puisor svůj web lihneme.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 30.06.2023, 22:13:09 xxx.xxx.0.1

Jistě, že kvantita je dobře. Ale nově nejde ruku v ruce s tou kvalitou. Důležitější jsou dnes barevná vejce a jako infozdroj dominuje Facebook. Tak to přesně bylo myšleno. Dřív prostě byla kvantita (slépky měl skoro každý) a ta kvalita přece jen byla pro někoho cílem, důležitá. Dnes vysvětlíte dámě, která si s dcerou přijede pro (drahá) vejce, vše odkýve, ale po vylíhnutí prodává kohoutky jako úplně něco jiného. Není tam to poučení se, vyslechnutí, zapamatování nebo zeptání se (před prodejem). Prostě je tam takové to vlastní přesvědčení o neomylnosti, míchání páté přes deváté a tak.

Ale kdo by se dnes zajímal o rozdíly mezi krkou a zbarvenou, natož jejich názvoslovím, že. Je to na denním pořádku. 

Příklad - paní na FCB nabízí "Kohouty Vlašky koroptví". Napíšu jí slušně a kultivovaně, že to není čistokrevná Koroptví, že to je mix se Zlatě zbarvenou. Paní to vůbec nepobrala a vyjela na mě, že je to kupováno jako VLAŠKA, takže je to Vlaška (myslela si, že Zlatě zbarvená - ráz Vlašek - znamená Česká slepice zlatě kropenatá). Není tam to podhoubí, víte? Ta důvěra, chuť naslouchat a uložit si. Není tam to pokračování, Vlaška ok, ale jaká? Vlaška má mnoho rázů. Takže vesele do světa vysláni kříženci, kteří mohou zmrvit další chovy. To pak ta Vlaška koroptví už brzy bude na seznamu vymizelých rázů. 

Nahrávají tomu i mobily - lidi tu nekvalitu na fotkách jednoduše nevidí a kupují - chovají přes Face.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 22:41:32 xxx.xxx.25.103
JardaPecival:

Podle mě je ta kvantita dobře.. Ta kvalita nevznikne z mála.. To je jako s kuřatama, z 20ti kousků se nevybere nic pořádnýho, ze sta už je to lepší..


A pak to spojit tak, aby to nedopadlo jak s šlechtickými rody - křivá čelist, tiky, slabá imunita:)

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 01.07.2023, 11:25:46 xxx.xxx.148.13
Buggyra:

Proč je na balkoně nedobré životní prostředí? Já měla kdysi plán mít slepice doma v pokoji ve voliéře. Někdo má velké papoušky, já bych měla dvě tři slepice :-) Vlastně by to mohly být i liliputky. Když se jim voliéra dobře vybaví, nevidím chybu ani na balkoně (ostatně ochrana před predátory dokonalá) ani v bytě (tam by si s nimi chodil hrát kocour). Jediné, co, tak že balkon je mám dojem coby součást vnější stavby ve správě společenství vlastníků, a ti by mohli vznášet námitky, že.

Ale pravda, já si představuji svůj balkon otočený na sever-severozápad. Jižní mikrovlnka by nemusela být zrovna ukázkové bydélko.


Inak, je to originálna úvaha. 

Treba mať odvahu porovnávať a myslieť za hranicu zvyčajného. V istom zmysle sa mi táto myšlienka celkom páči. Papagáj na balkóne byť môže (ten zvyčajne tiež lžije v oveľa väčšom životnom priestore), aj s jeho výnimočnými hlasovými prejavmi, liliputky teda prečo nie? Záleží aj od veľkosti balkóna a životného priestoru liliputiek. Porovnávať môžem aj s podmienkami sliepok vo veľkochovoch. 

Ale viem si predstaviť odmietavú reakciu, ak by to nebolo na balkóne rodinného domu, ale bytového domu s viacerými obyvateľmi. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2262 příspěvků) 01.07.2023, 12:19:57 xxx.xxx.61.175

A kde budou hrabat? Esi teda některé to nepotřebují, to nevím. A pak větrání. Moje slépky chodí po zahradě se mnou, když vyrábím nový záhon, hrabou se mnou. Mohou klidně přijít do kuchyně, ale tady není co hrabat.Vzorník jsem si k nim nepořídila, jsou to slepice obecné hnědé. Myslím, že tady je trochu větší problém v tom, od koho ta zvířata kupuji. Co za dobytky podporuji. A co slyším po vsi, je to docela hnus, nečekala jsem, že ten i ten a tamten taky jsou schopní tohle podpořit, neva, že polovina koupených umře, nakoupí tam znovu, avšak dosud jsem je měla za vcelku normální, sympatické lidi.

L-Kv (neregistrovaný) 01.07.2023, 12:27:13 xxx.xxx.11.241
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 01.07.2023, 11:25:46

Súhlasím - v tomto kontexte v tom nie je rozdiel . 

Ono je chov - vlastníctvo papagája/ papoušek  vo verejnosti chápané skôr ako módny výstrelok - exot, prípadne niečo"luxusné" 🙂 … Kdežto chov sliepok je chápaný ako “sedlácka” záleťitosť . Je to len vec pohľadu a kto sa na to pozerá . Sliepka ? Pfff - Papoušek? Wau … Asi takto …

Legislatívne to asi ošetrené nie je…

Je rozdiel mať na balkóne pestrobareného vtáka co budí zájem okolí-kde 90% lidi netuší co je to za druh - jako slépku kterú zná každí…

A sme pri “výnimočnosti ” - zákon vzácnosti - ktorý je jedným zo základov na trhu … 

Inými slovami - henten má neco co ja nemám / neznám, nebo nevim co s tim , ale rád jse na to podívam ..

Henten ma slépku na balkóne ! To je ostuda- taková bežná věc 

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 01.07.2023, 14:13:07 xxx.xxx.148.13
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.07.2023, 12:19:57

Otázka, kde budú hrabať je namieste. Sliepka je hrabavec a šťastná sliepka hrabať potrebuje. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 01.07.2023, 14:28:56 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 01.07.2023, 14:13:07

Tak na balkoně můžou hrabat v muškátech 😜

Ne, popravdě se mi to zdá taky trochu prastene, ale zase pokud přežijí v klecich ve velkochovu, tak ten balkon je podobný, a navíc tam mají aspoň sluníčko.

Buggyra (neregistrovaný) 01.07.2023, 14:43:14 xxx.xxx.83.42

Samozřejmě by hrabaly v podestýlce. Kocour si doma taky má kde zahrabat. Není problém mít voliéru postavenou tak, aby v ní slípky mohly mít normální substrát. Klidně bych mohla mít i pár truhlíků s trávou (osením, Zelencem - dělily by se s Kocourem…), které bych jim dávala dovnitř ozobávat 🙂 Náhodou, by se měly královsky 🙂 A mohly by mít několik pater v té voliéře, ony na rozdíl od papagáje nepotřebují ten objem, nemusejí lítat, takže by mohly mít klidně co půl metru patérko a v rámci enrichmentu by měly třeba ovoce v nejvyšším patře, vodu v mezipatře, zrní na zemi… A vůbec, když může mít strom v bytě kočka, tak můžou mít strom v bytě i slepice. Tak.

Buggyra (neregistrovaný) 01.07.2023, 14:50:20 xxx.xxx.83.42

Liliputky nebo nějaké zdrobnělé atraktivní slepice umějí být velice vzhledné, jediné, co, tak že by to dělalo kravál. Na druhou stranu, když nevadí křápot papoušků, tak kvoklání slepic by vadit taky nemuselo (přirozený projev zvířete)…

Anonymní (neregistrovaný) 01.07.2023, 15:45:41 xxx.xxx.161.108

Dát jim do prostoru bedýnku s hrabankou a sypat jim do ní moučňáky. V přírodě se taky nedá hrabat všude na udusaném a tak. A pořád by se na balkóně měly ve třech, čtyřech líp než andulka v malé kleci.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.