Aktuálně: 4 818 inzerátů175 894 diskuzních příspěvků17 772 uživatelů

Jak dlouho kvočna vodí?

Hrbkovamarie (neregistrovaný) 10.07.2023, 22:08:54 xxx.xxx.214.252

Jak dlouho kvočna kuřata vodí? Kdy je opouští, aby byla samostatná? Z 6 slepic mi dvě kvokají. 1. jsem nechala a už mi vyseděla kuřátka, z 12 vajec 7 kuřat. Jak mám 2. kvočnu přimět, aby kvokat přestala? Nemůžu míchat nestejně stará kuřata, kdybych ji dala sedět!

ančovička
ančovička (863 příspěvků) 10.07.2023, 23:43:15 xxx.xxx.97.52
Odpověď na příspěvek uživatele Hrbkovamarie z 10.07.2023, 22:08:54

"míchat kuřata,jedna stará měsíc a druha vylíhnutá, to opravdu nemůžete myslet vážně..to by ta malá kuřata přišla o život..druhou kvočnu, když necháte sedět,musíte ji s kuřaty odchovat úplně stranou,jinou odchovnu(kotec),od starších kuřat s kvočnou.. mně teď odvodila kuřata zd.wyandotka 10 týdnů a začala znovu snášet..

Buggyra
Buggyra (3262 příspěvků) 11.07.2023, 08:48:49 xxx.xxx.198.226

No a koukám, že nikdo neporadil k tomu odkvokání, tedy zamezení, aby slepice seděla:

Co si tak pamatuji z iF, tak je záhodno takovou slepici šoupnout na studený podklad do temného prostoru, aby neměla co zahřívat. Proč temný prostor, to si nejsem jistá, určitě to nějak souvisí s cirkadiálním rytmem kvočny. Takže třeba položit na zem pekáč (kov, kamenina, smalt, něco studeného) a přiklopit maltovníkem. Případně do samostatné tmavší ubikace (dávají je do kotců v králíkárnách) na rošt (zase účel, aby neměla co zahřívat - tj. žádná podestýlka). Samozřejmě zajistit jí pitivo a krmivo v té její ubikaci, no a mám dojem, že to pár dní trvá, než se slépka vzpamatuje (ale lepší týden v kotci než tři týdny bez vajec, že).

Znalejší mě doplní/opraví.

Anonymní (neregistrovaný) 11.07.2023, 10:58:33 xxx.xxx.164.121

Pamatuji si, že tety dávaly kvokající slepice do stodoly pod proutěný koš. Přišlo mi to dost drsné, vzhledem k tomu, že krmily minimálně. Pohublá slepice po pár dnech na kvokání ani nepomyslela a byla ráda, že je venku.

Mi necháme týden v králikárně, normálně s podlážkou o zrní a vodě a taky dá pokoj.

ančovička
ančovička (863 příspěvků) 11.07.2023, 11:15:12 xxx.xxx.97.52
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.07.2023, 10:58:33

Já to dělám stejně ..dám ji do kralikárny,má i trochu podestýlky a ještě žádná tam znovu nezasedla..je v cizím prostředí a to úplně stačí ..žádný teror s plechy,koupáním ve studené vodě 🤦🤦 a podobně 😀..dostane pořádně nažrat  a do týdne je po kvokaní…snášet začne,až se znovu dá do “formy”..

aldamax
aldamax (37 příspěvků) 11.07.2023, 12:06:57 xxx.xxx.83.143
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 11.07.2023, 11:15:12

Dávala jsem kvočnu do nejspodnějšího kotce v králíkárně, aby měla výhled ven. K žrádlu  vodu a pšenici.   Přišlo mi, že když vidí  na ostatní (schválně jsem zbytku hejna sypala  lahůdky před králíkárnu), tak ji dřív přejdou myšlenky na “děti”.  A samozřejmě jsem ji tam dala ihned poté, co jsem kvokání zjistila. Když se slepice rozsedí, trvá odvykání déle. 

frufru
frufru (26 příspěvků) 11.07.2023, 13:31:57 xxx.xxx.198.194

No, pšenice a voda když kvoká a sedí (aby se nepodesrala v hnízdě a zrní déle tráví a vydrží nežrat), když odkvokat, tak pestrou a plnohodnotnou stravu, aby se obnovila funkce vaječníků, které (laicky řečeno, jak jsem kdysi pochopil) se nějak “zvrknou”). A myslím, že je právě ledpší ji dát někam, kde vidí na zbytek hejna a nedávat do temnoty. Naopak do temnoty a klidu se dávají pokvokávající slepice, aby se pořádně rozkvokaly (moje zkušenost a zdroje ze staré iFauny).

kometa
kometa (4300 příspěvků) 11.07.2023, 13:55:43 xxx.xxx.147.163
frufru:

No, pšenice a voda když kvoká a sedí (aby se nepodesrala v hnízdě a zrní déle tráví a vydrží nežrat), když odkvokat, tak pestrou a plnohodnotnou stravu, aby se obnovila funkce vaječníků, které (laicky řečeno, jak jsem kdysi pochopil) se nějak “zvrknou”). A myslím, že je právě ledpší ji dát někam, kde vidí na zbytek hejna a nedávat do temnoty. Naopak do temnoty a klidu se dávají pokvokávající slepice, aby se pořádně rozkvokaly (moje zkušenost a zdroje ze staré iFauny).


Myslím, že to není problém vaječníku, který se “zvrkne”. Teda, aspoň ne přímo (hormony vaječníku v tom jsou).  Je to podobné jako falešná březost u fen. Obojí je v zásadě přirozené. Ale v domestikovaných podmínkách nežádoucí.

ančovička
ančovička (863 příspěvků) 11.07.2023, 15:24:59 xxx.xxx.97.52
Odpověď na příspěvek uživatele aldamax z 11.07.2023, 12:06:57

Ty lahůdky mate dát i kvočně..jak píše frufru, kvalitní a pestrou stravu, dřív se ji “nahodí” funkce vaječníků a dřív začne snášet.. žádná dieta..já dávám i granule a kyselé kozí mléko se zbytky z kuchyně ,co nesu ostatním slepicím.. 😀

Anonymní (neregistrovaný) 11.07.2023, 18:47:46 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.07.2023, 13:55:43

Mělo být scvrkne😀

Hrbkovamarie@seznam. (neregistrovaný) 12.07.2023, 07:28:01 xxx.xxx.96.39

Přátelé, děkuji za rady, ale nevydržela jsem s nervy a nechala druhou kvočnu sedět, protože oddělení od hejna a namáčení nepomohlo(králíkárny nemám). Na oddělení hejn podmínky mám.

Poraďte, prosím, Jak stará kuřátka s kvočnou můžu vypustit do zahrady, abych se nemusela o ně bát predátorů(koček, kun, vran šedivek, dravců)? Zatím je mám v kleci, ale vidím, že by rády ven. Necháváte je očkovat? 

frufru
frufru (26 příspěvků) 12.07.2023, 07:58:03 xxx.xxx.198.194
Odpověď na příspěvek uživatele Hrbkovamarie@seznam. z 12.07.2023, 07:28:01

Záleží na kvočně a její povaze. nejlépe se (dějinami) osvědčily tzv. áčkové posady, ve kterých ke kvočna, která nemůže ven, ale kuřata mohou mezi šprušlemi chodit sem a tam. Kvočna je přivolá v případě nebezpečí, zároveň mají svoje krmení v posadě a nežerou jim je ostatní slepice či volně žijící ptáci. Já jsem kvočnu s kuřaty pouštěl až cca po týdnu - 14 dnech.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.