Aktuálně: 4 958 inzerátů174 155 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Štěně - výcvik a výchova

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2023, 15:02:38 xxx.xxx.68.271

Dobrý den, mám doma tří měsíční fenečku kokršpaněla. Na jméno slyší perfektně, přiběhne i na hvizd. Na lidi neskáče a povel nesmíš chápe.Na vodítku taky bez problému. Teď k problému. Tchýně mi neustále nadává, že ji týrám. Prý je ještě malá na to, abych ji učila tyto povely a nebo jí říkala, že něco nesmí. Fenka je přes den sama doma. Jelikož ví, že NESMÍ, tak nic nerozkouše. Denně s ní trávím cca 3 hodiny venku. Ven chodíme i v noci. Přes den spává ve svém pelíšku, v noci s náma v posteli (u nohou). Mylíte si, že je opravdu na výchovu ještě moc brzy??? Ještě nikdy jsem svého psa neuhodila. Samozdřejmě, že ji jen necvičím, máme spoustu hraček, takže si i hrajeme. Děkuji ta vaše názory.

keriton
keriton (468 příspěvků) 17.07.2023, 15:38:30 xxx.xxx.60.245

No tak to máte se štěnětem krásně začnuto, až pohádkově… 😛 

Pes se musí vychovávat a cvičit, jinak bude nevychovaný a nevycvičený. Co se štěně naučí a zafixuje teď, to zužitkujete později, až přijde puberta. 

Já to rovnou lidem říkám, že psa týrám, aby se nedivili a prostě s tím už počítali. Jednou mi někdo vyprávěl, jakýho by chtěl psa, a končilo to slovy “… a aby byl vychovanej, ale nemusí být tolik, jako tvůj”.  Tak jsem radši mlčela, že to by už znamenalo, že by nemohl ani chodit na volno.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 17.07.2023, 16:02:49 xxx.xxx.114.252

štěně se vychovává/cvičí od samého začátku

otázka není zda, ale JAK

“Fenka je přes den sama doma. Jelikož ví, že NESMÍ, tak nic nerozkouše”

neví, že nesmí, neví……

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 17.07.2023, 17:12:58 xxx.xxx.247.47

Ve vztahu pes-člověk platí NESMÍŠ pouze pro člověka, nikoli pro psa. 
A to: NESMÍŠ psa bít. 

Zaráží mě věta “ještě nikdy jsem psa neuhodila”… jako by to snad někdy vůbec mohla být při výchově varianta 😳😳😳

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 17.07.2023, 17:20:34 xxx.xxx.162.253

Aktuálně mají štěně sousedi a mě teda čerti berou, když to slyším….nech toho, nekousej mě, buď ticho. 🤦 Přitom štěně mně přijde v pohodě. Nejhorší je, když všem dojde trpělivost a štěně je zavřeno na celý den do kotce. Celý opravdu celý den vyvádí, jak kdyby ho na nože brali, v sobotu už jsem byla fakt zralá na blázinec.

kometa
kometa (4195 příspěvků) 17.07.2023, 17:31:05 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, mám doma tří měsíční fenečku kokršpaněla. Na jméno slyší perfektně, přiběhne i na hvizd. Na lidi neskáče a povel nesmíš chápe.Na vodítku taky bez problému. Teď k problému. Tchýně mi neustále nadává, že ji týrám. Prý je ještě malá na to, abych ji učila tyto povely a nebo jí říkala, že něco nesmí. Fenka je přes den sama doma. Jelikož ví, že NESMÍ, tak nic nerozkouše. Denně s ní trávím cca 3 hodiny venku. Ven chodíme i v noci. Přes den spává ve svém pelíšku, v noci s náma v posteli (u nohou). Mylíte si, že je opravdu na výchovu ještě moc brzy??? Ještě nikdy jsem svého psa neuhodila. Samozdřejmě, že ji jen necvičím, máme spoustu hraček, takže si i hrajeme. Děkuji ta vaše názory.


Jenom podotek. Štěně fakt NEVÍ, že nesmí. To, že nic nerozkousala, je jenom náhoda nebo štěstí.  Abyste se nedivila, až začne přezubovat.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.07.2023, 17:39:30 xxx.xxx.113.99

Děláte to dobře, ve třech měsících se štěně učí rádo a co se v mládí naučí… 

Na tchýni se vykaslete, psa cvičte jak píšete, ve třech měsících je dobrý čas, aby si zafixovalo základní povely. Akorát pokud to časově zvládnete, cvičte štěně často (několikrát denně) a krátce (třeba jen 10 minut pokaždé). Mé třeba hodinu v kuse, to je myslím na štěňátko moc

Doron (neregistrovaný) 17.07.2023, 17:42:17 xxx.xxx.70.153

Se štěníkem se Vám daří a myslím, že ho vedete výborně.

S tím, že psi nerozumí “ nesmíš” teda nevím, já to používám úplně běžně, a rozumí tomu výborně.

Třeba nejmladší Framík ví, že si nesmí brát boty z botníku, protože jsou naše a jenom naše a navíc jich máme málo 🙂). Takže i když je sám doma, botník je tabu.

Psy bych v tomhle nepodceňovala, mají porozumění tónu hlasu a gestům vrozený.

Fram to respektuje úplně stejně, jako třeba Gučákovu postel, tam mu zase řekl důrazné a klidné" ne" on. A nechodí tam, ani když tam Gučák není.

Jasně, že nerozumí sami od sebe významu slov, to je musíme naučit, ale chápou tón hlasu, gesta a postavení těla zcela intuitivně.

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 17.07.2023, 17:49:59 xxx.xxx.162.253
Doron:

Se štěníkem se Vám daří a myslím, že ho vedete výborně.

S tím, že psi nerozumí “ nesmíš” teda nevím, já to používám úplně běžně, a rozumí tomu výborně.

Třeba nejmladší Framík ví, že si nesmí brát boty z botníku, protože jsou naše a jenom naše a navíc jich máme málo 🙂). Takže i když je sám doma, botník je tabu.

Psy bych v tomhle nepodceňovala, mají porozumění tónu hlasu a gestům vrozený.

Fram to respektuje úplně stejně, jako třeba Gučákovu postel, tam mu zase řekl důrazné a klidné" ne" on. A nechodí tam, ani když tam Gučák není.

Jasně, že nerozumí sami od sebe významu slov, to je musíme naučit, ale chápou tón hlasu, gesta a postavení těla zcela intuitivně.


Asi jak který štěně, některý určitě rozumí, jiný vůbec, můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Někdo by snad i řekl, že ta svině to dělala naschvál. 😂 Ale dost pochybuju o tom, že si štěně pamatuje, když nikdo není doma, že něco nesmí udělat.

Anonymní (neregistrovaný) 18.07.2023, 09:04:34 xxx.xxx.68.271

Děkuji za povzbuzující reakce, moc mi pomohly.

keriton
keriton (468 příspěvků) 18.07.2023, 09:10:41 xxx.xxx.0.1
Doron:

Se štěníkem se Vám daří a myslím, že ho vedete výborně.

S tím, že psi nerozumí “ nesmíš” teda nevím, já to používám úplně běžně, a rozumí tomu výborně.

Třeba nejmladší Framík ví, že si nesmí brát boty z botníku, protože jsou naše a jenom naše a navíc jich máme málo 🙂). Takže i když je sám doma, botník je tabu.

Psy bych v tomhle nepodceňovala, mají porozumění tónu hlasu a gestům vrozený.

Fram to respektuje úplně stejně, jako třeba Gučákovu postel, tam mu zase řekl důrazné a klidné" ne" on. A nechodí tam, ani když tam Gučák není.

Jasně, že nerozumí sami od sebe významu slov, to je musíme naučit, ale chápou tón hlasu, gesta a postavení těla zcela intuitivně.


Taky považuju za užitečný, když pes rozumí zákazovýmu povelu. Náš pes zná obecně “ne”. A jelikož je to bufeťák, neobešla bych se bez dobře naučenýho “fuj”, ale to už vlastně není vyloženě zákaz, to je “zvedni čumák od země a pokračuj v chůzi”. 

Ale rozhodně to nefunguje tak, že by díky těmto dovednostem doma něco nezničil, jakože ví, že nesmí. Nebo že by se před ním nemusel schovávat odpakdkový koš, když odcházíme 🙂 

kometa
kometa (4195 příspěvků) 18.07.2023, 11:37:16 xxx.xxx.147.163
keriton:

Taky považuju za užitečný, když pes rozumí zákazovýmu povelu. Náš pes zná obecně “ne”. A jelikož je to bufeťák, neobešla bych se bez dobře naučenýho “fuj”, ale to už vlastně není vyloženě zákaz, to je “zvedni čumák od země a pokračuj v chůzi”. 

Ale rozhodně to nefunguje tak, že by díky těmto dovednostem doma něco nezničil, jakože ví, že nesmí. Nebo že by se před ním nemusel schovávat odpakdkový koš, když odcházíme 🙂 


Funguje i u kocourů - “na to zapomeň!”, když chtějí udělat něco, co si nepřeji (třeba vyskočit na linku s MÝM jídlem). Ale jenom v mé přítomnosti.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 18.07.2023, 12:29:43 xxx.xxx.114.252
kometa:

Funguje i u kocourů - “na to zapomeň!”, když chtějí udělat něco, co si nepřeji (třeba vyskočit na linku s MÝM jídlem). Ale jenom v mé přítomnosti.


ale jistěže tresty fungují

ale ne vždy tak, jak si člověk představuje

a ono to jde i jinak, i lépe, pro zvířata určitě

eena
eena (176 příspěvků) 18.07.2023, 12:52:16 xxx.xxx.231.241

Každého psa som "cvičila" od začiatku - s láskou, dôsledne, jednoznačne. Šteniatka sa radi učia - formou hry, bez nátlaku s pamlskami. V podstate som vždy bežnú prevádzkovú obslužnosť dosiahla u psov do cca pol roka veku - potom sa ľahšie zvládala puberta ☺A cvičenie ako také prebiehalo v etapách cca 5-10 minút párkrát za deň. Ja osobne sa nehrám na to, že netráp ho ešte je malý - samozrejme, že netrénujem so šteniatkom preskok cez 2m prekážku, ale bežná poslušnosť sa dá zvládnuť raz dva práve v tomto období. A ešte taká mini rada z mojich skúseností - práve vo veku do tých 6 -7 mesiacov som sa vždy hrávala so šteniatkami hru na skrývačku - proste som sa im skrývala na prechádzke práve vo chvíli keď si ma nevšímali - spoza stromu som potom pozorovala čo stvárajú - podľa potreby privolala alebo ich nechala ma nájsť - odmenila, urobila indiánske tance radosti, keď ma našli- možno sa mýlim, ale asi toto potom vytvorilo na celý život v psoch potrebu si ma strážiť - naozaj som nemala nikdy problém, že by mi psiská odbiehali - skôr naopak postupne bol pre mňa problém vystihnúť moment na skrytie sa ☺

Doron
Doron (1783 příspěvků) 18.07.2023, 19:20:09 xxx.xxx.70.153
keriton:

Taky považuju za užitečný, když pes rozumí zákazovýmu povelu. Náš pes zná obecně “ne”. A jelikož je to bufeťák, neobešla bych se bez dobře naučenýho “fuj”, ale to už vlastně není vyloženě zákaz, to je “zvedni čumák od země a pokračuj v chůzi”. 

Ale rozhodně to nefunguje tak, že by díky těmto dovednostem doma něco nezničil, jakože ví, že nesmí. Nebo že by se před ním nemusel schovávat odpakdkový koš, když odcházíme 🙂 


Jako že i před dospělým musíte schovávat odpadkový koš, nebo je ještě stěník?

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 18.07.2023, 20:04:53 xxx.xxx.221.216

Tak asi se shodneme na tom, že štěňátko nenecháme růst jako dříví v lese, ale že na něj defakto výchovně působíme hned, jak si ho přineseme domů. A není to jen o učení nějakých povelů…za mě je třeba naprosto nejjednodušší naučit štěně povel SEDNI. Povely samozřejmě učíme, takové učení by štěně mělo bavit, mělo by trvat přiměřeně dlouhou resp. krátkou dobu…prostě tak, abychom to učení ukončili ještě ve chvíli, kdy štěndo spolupracuje, kdy ho to ještě baví a ne až ve chvíli, kdy už ztratí zájem. Za mě snad ještě důležitější je, navyknout štěně na běžný režim…protože spousta věcí je dost o opakování určité situace…třeba..vyrážíme na prochajdu, tak mi nebudeš skákat po hlavě, ale hezky si hačneš, abych ti mohla nasadit oboječek…přijdeme z prochajdy, tak nikam nepoletíš, ale hačneš si, abych ti utřela paciny….prostě takové ty věci, které následně pes dělá automaticky bezpovelově…nemusím mu říkat sedni, když mu chci dát obojek…pes už letí na chodbu a tam si u věšáku dřepne a čeká.

Jelikož ví, že NESMÍ, tak nic nerozkouše.

Tak tady musím říct, že z mého pohledu to je asi štěně od štěněte…protože jsou prostě štěňata, která nejsou ničitelé a jsou štěňata, která když zůstanou bez dozoru a začnou se nudit, tak prostě klidně botu rozkoušou. Jako možná jsem prostě jen kynologickej hotentot, ale po sedmi štěňatech mi prostě přijde, že to není mým výchovným působením, když mám “hodné” štěňátko", co v mé nepřítomnosti nic nerozkouše, ale prostě jsem si koupila hodné štěňátko. V tomhle se teda shodnu se Sarah.

Třeba nejmladší Framík ví, že si nesmí brát boty z botníku, protože jsou naše a jenom naše a navíc jich máme málo 🙂). Takže i když je sám doma, botník je tabu.

Třeba náš Mates nevezme botu z botníku..a to je botník otevřenej policovej systém, ale běda mi, když si nechám pantofle ze zahrady před botníkem…

Matesovi budou v listopadu dva roky a myslím, že to není žádnej ničitel, ale třeba minule mi sebral a rozškubal knížku z nočního stolku a to přestože celou dobu, co ho máme, mám na nočním stolku knihu a nikdy si jí nevšimnul. Ovladače na televizi…v obýváku máme na konferenčním stolku 3 a nikdy si jich ani nevšimnul…v ložnici už mi rozkousal asi 4, prostě je musím uklízet, když z ložnice odcházím. V mojí přítomnosti si ale ovladače nevšimne.

Tchýně mi neustále nadává, že ji týrám. Prý je ještě malá na to, abych ji učila tyto povely a nebo jí říkala, že něco nesmí.

Myslím, že jsem nejvíc rozmazlovací panička na světě nebo minimálně patřím do TOP desítky a doma máme hodně volnej režim. Ale tcháni vzkazuji, že štěňátka prostě potřebují laskavou a láskyplnou výchovu hned, jak se nám doma po příjezdu od chovatele trošinku rozkoukají. Kdyby pro nic jiného, tak může přijít velmi “veselá” puberta a když člověk nemá nějakej základ, nenaučí pejska spolupracovat, nenastaví nějaká pravidla a mantinely, tak to může být ještě větší legranda, než bez té výchovy. A jako vidím to i v praxi u pyrenejky…jako štěně naprosto nespolupracující samostatná jednotka ve stylu “já tu ženskou na druhý straně vodítka vůbec neznám”, mohla jsem se stavět na hlavu, ale venku jsem z ní žádnou komunikaci nevykřesala, takže jsme opravdu začaly až někdy v osmi měsících, kdy ze strany pastevecké madam přišel vzdor, umíněnost, tvrdohlavost, trucovitost…byl to děs, ale s tím už se dalo pracovat. Už to byla z její strany nějaká komunikace.

keriton
keriton (468 příspěvků) 18.07.2023, 20:22:21 xxx.xxx.60.191
Doron:

Jako že i před dospělým musíte schovávat odpadkový koš, nebo je ještě stěník?


Dospělý útulkáč, máme ho 4-5 měsíců. Ale myslím, že zrovna on s tím košem nebude moct zůstat osamotě nikdy, ten tah na žrádlo je fakt silnej 🙂 

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 18.07.2023, 20:28:41 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 18.07.2023, 20:22:21

Na druhou stranu…naše Sára byla zlodějka a hledačka pokladů v odpadkových koších…a kurňa si dávala pozor, aby jí při tom nikdo nenačapal…..nó, tak to nás naučilo opravdu uklízet…dneska bych ten odpaďák mohla nechat otevřenej, na lince kilo kuřecích řízků a nikdo si toho nevšimne…

Doron
Doron (1783 příspěvků) 18.07.2023, 23:14:27 xxx.xxx.70.153
keriton:

Dospělý útulkáč, máme ho 4-5 měsíců. Ale myslím, že zrovna on s tím košem nebude moct zůstat osamotě nikdy, ten tah na žrádlo je fakt silnej 🙂 


Tak to jó.. My měli jednou takovýho staršího nalezence, sám k nám přišel a lehnul si před bránu, docela vyhublej a měl podivný stravovací návyky, třeba chtěl nevařený těstoviny nebo rýži.

A museli jsme kvůli němu místo koše pořídit takovou plechovou popelničku s otočným zavíráním. Takže máte pravdu, každej se to  nenaučí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.