Aktuálně: 4 980 inzerátů174 026 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Likvidace vosího hnízda

Radka (neregistrovaný) 18.07.2023, 07:28:25 xxx.xxx.245.1

Dobrý den, poradí mi někdo, jakým způsobem se dá zlikvidovat vosí hnízdo - díra v zemi na relativně dost frekventovaném místě? Díky Radka

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 18.07.2023, 07:42:26 xxx.xxx.0.1

nejlepší je, hnízdo neničit - pokud to jen trochu jde - označit ho, ohradit ho… a nechat vosy bydlet (mimochodem v Německu od letoška nesmíte vosu ani zabít… neb je to užitečný tvor).

Ale chápu, že někdy to nejde. Taky jsem jednou hnízdo ničila (těsně u vchodových dveří dědy a babičky - děda byl alergik a trpěl stařeckou demencí, tam s nějakým preventivním opatřením to nešlo).

Díra v zemi lze zalít horkou vodou (pozdě večer, když jsou vosy doma), případně vystříkat speciálním sprejem…

Anonymní (neregistrovaný) 18.07.2023, 07:52:36 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Radka z 18.07.2023, 07:28:25

U té díry - takový důležitý upozornění - zjistěte si předem, zda a kde je druhý otvor. Až tam nalejete tu vodu, můžete se velmi divit. Jako můj otec. Mohl poté, abych citovala klasika - vystupovat v cirkuse jako muž s obří hlavou. To je ta vtipná část, ta méně vtipná, že ho zeštípaly tak, že mu šlo opravdu o život.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 18.07.2023, 09:20:01 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.07.2023, 07:52:36

Sem byla anonymní, páč jsem si nevšimla, že nejsem přihlášená, nicméně fakt doporučuju si zjistit, zda to má, či nemá druhý vchod a když lít tu vodu, tak s večerem, kdy jsou všechny doma, to je druhá zásada.

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 19.07.2023, 02:22:40 xxx.xxx.244.25

Jednou jsem jim takhle vzal hnízdo v zemi křoviňákem při podsekávání ohrady v kraťasech koupil jsem jich asi 50-60 do lýtek najednou do hodiny jsem se celej osypal pupínkama svědilo to jako prase potom zimnice a bušení srdce zalez jsem do postele a klepal se zimou do druhýho dne vyrážka ráno zmizela ale lejtka jsem měl skoro měsíc jak pepek námořník. Vod tý doby Nemám rád vosy 😈ML. Do díry by možná stačil biolit a je klid.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 05.01.2024, 23:50:11 xxx.xxx.139.252

Každý včelař (i nevčelař) by měl mít ve věcech (vercajku) laciný a volně dostupný lék Calcium. Já nejsem zvyklý inkasovat víc jak několik žihadel za rok (kolem 50 vč). Jako dítě a puberťák jsem byl alergický, poslední záchvat když mi bylo 21 let. Bez kalcia po ruce nedám ránu.

Když mě u včel čeká nějaký riskantnější zákrok (třeba sbírání roje, smetenec a tak podobně), těsně před prací rozkoušu tabletu a zapiju vodou. Lék nemůže ublížit, pomůže vždycky. Doporučuji.

kometa
kometa (4180 příspěvků) 06.01.2024, 07:46:11 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 05.01.2024, 23:50:11

Opravdu to funguje? Takhle perorálně? Zajímá mě to, protože si neumím představit, že by to zabralo i na anafylaktický šok.

kometa
kometa (4180 příspěvků) 06.01.2024, 13:24:24 xxx.xxx.147.163
drvodelkafialova:

Předem funguje, proto ho Tom kouše dopředu. Po píchnutí už je to míň účinný, ale lepší než nic.


Já se ptala na anafylaktický šok. Protože si myslím, že v tomhle případě kalciová tableta nestačí. 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 06.01.2024, 14:40:59 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.01.2024, 13:24:24

Na to se ptejte v Akademii věd, jak tohle může vědět běžný včelař? Ale kdybyste stejně sveřepě googlila, možná byste našla, že existuje (existovala když jsem ještě neměl internet) jakási “vojenská” injekce, snad s adrenalinem, která prostřelí i motérky a byla určerná právě na toto = na kritický stav. Jenže já nedokážu rozpoznat kritický stav a tehdejších 2.800 Kč (asi rok 2000 a tudíž by to bylo nyní mnohem víc) bylo na mě moc. No a jako někdo jede v obci 150, jiný si uváže na kotníky gumu a skočí z padesátimetrového mostu, já chodím ke včelám s (bývalou) alergií. Jak tu kdosi píše, lepší kalcium v kapse než nic. Navíc vy se ptáte nějak autoritativně, jako by tu byl někdo povinen vám odpovědět přesně na to, co vy poručíte! To není způsob, který by nějak ladil s mým naturelem. Věřím ale, že to bude spíš snahou o maximální stručnost naž arogancí.

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 06.01.2024, 15:16:30 xxx.xxx.91.23

Adrenalinové pero má u sebe každý těžký alergik, dostává ho každý, co prodělal anafylaktický šok, nebo měl těžkou reakci na cokoliv. Strejda má na žihadla, bratránkova žena na oříšky. 

S likvidací hnízda neporadím, já bych to neudělala. 

kometa
kometa (4180 příspěvků) 06.01.2024, 17:51:09 xxx.xxx.147.163
Tom50:

Na to se ptejte v Akademii věd, jak tohle může vědět běžný včelař? Ale kdybyste stejně sveřepě googlila, možná byste našla, že existuje (existovala když jsem ještě neměl internet) jakási “vojenská” injekce, snad s adrenalinem, která prostřelí i motérky a byla určerná právě na toto = na kritický stav. Jenže já nedokážu rozpoznat kritický stav a tehdejších 2.800 Kč (asi rok 2000 a tudíž by to bylo nyní mnohem víc) bylo na mě moc. No a jako někdo jede v obci 150, jiný si uváže na kotníky gumu a skočí z padesátimetrového mostu, já chodím ke včelám s (bývalou) alergií. Jak tu kdosi píše, lepší kalcium v kapse než nic. Navíc vy se ptáte nějak autoritativně, jako by tu byl někdo povinen vám odpovědět přesně na to, co vy poručíte! To není způsob, který by nějak ladil s mým naturelem. Věřím ale, že to bude spíš snahou o maximální stručnost naž arogancí.


Navíc vy se ptáte nějak autoritativně,

Co je na mé otázce autoritativního? Je to obyčejná věta tázací. Teda dvě věty. A ano, vyjádřila jsem se stručně. Nějak už dlouho nemám ráda vykecávání, okecávání a to, když lidi neumí jít přímo k věci.

Mrzí mě, že se vás můj dotaz takto dotknul.

Jinak gůglit nemusím, o adrenalinových injekcích vím. I jsme už zažili ve škole pár dětí, které ji měli neustále u sebe. A občas se hodila. Právě pro případ těch včeliček.

goro
goro (183 příspěvků) 06.01.2024, 19:30:29 xxx.xxx.46.153
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 06.01.2024, 14:40:59

Manželka a dcéra sú alergičky,   manželka roky uzivala Zyrtec, teraz pravidelne užíva Fixit, dcéra tiež ale len na jar, obe navštevujú alergológa…volakedy lekár manželke predpisoval aj to adrenalinové pero ale nikdy sme nepoužili, pretože vždy nejakú tabletku proti alergii máme na chate aj na včelnici, ale aj ten šumivy vápnik, keď včela bodne manželku zje tabletku, nikdy alyfatický šok z včelieho bodnotia nedostala, hoci šok dostala viackrát, ale z iných dôvodov… naproti tomu syn už bol viackrát bodnutý včelou a len sme preventívne dali kalcium a v pohode…no dvakrát s odstupom 15 rokov dostal triašku, celé telo sa mu vylialo, pálilo a  nemohol dýchať, okrem kalcia dostal aj ten Fixit, šup do auta a do nemocnice…tam dostal dve injekcie a lieky… treba okrem kalcia mať pri včelách aj nejaký liek proti alergií, existuje 5-6 roznych volne predajných liekov proti alregii ale  Fixit je na recept (aj to adrenalínove pero) no napr Zodac sa dá kúpiť voľne. ..treba mať okrem šumáka aj nejaké liečivo, ktoré umožní dojazd záchranky alebo odvoz pri alyfatickom šoku…  😉 ..teda netreba možno ale  ja prevntívne mám, aj pre návštevníka, nikdy neviem ako kto zareaguje na moje včely…

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 06.01.2024, 21:15:01 xxx.xxx.139.252

Původně je vlákno o likvidaci vosího hnízda. Poradím, co mě samotného nenapadlo a co poradil někdo před pár lety mě a velice se mi osvědčuje.

Je lepší vůbec nenechat tuhle havět zahnízdit. Zjara udělám pasti z PETek s trochou piva a kousků jablek, rozmístím na včelnicích i kolem obydlí a pochytám matky jak vos, tak i sršní. Funguje to skvěle. 

Také lze hledající matky zabíjet, jde jí majznout za pomalého letu nebo usednutí plochým prkýnkem, řekněme 40x6x1 cm. Ale pozor, to jí nezabije, většina se vzpamatuje a tak je nutné jedince rozdrtit.

Nejde o nijak ohrožené druhy (a i kdyby šlo!), ale jen lupičskou škodlivou havěť, která může žít kdekoli jinde v lese, na mezích a na množství jalových ploch. Pudově vědí, protože to jsou lupičtí paraziti z podstaty, že si nakradou kolem včel a lidských obydlí a proto otravují a ohrožují lidi, kteří často ani nevědí, že jsou alergičtí. Prostě případnému neštěstí je lepší předcházet a nenechat tu havěť usadit v našem okolí. Taky se mi osvědčilo v časném jaru na vytipovaných místech ničit hnízda když je v nich jen matka a mají velikost vlašáku, max malého citronu.

Mimochodem, stejnou logikou ničím i viry a i VD (co kdyby příčinou úhynů byl, přesněji nevytvářím jim vhodné podmínky pro život) dřív, než jedno či druhé napadne moje včely. Prostě ve všem je vždy lepší prevence.

Čtu to po sobě a ještě dodám. Na rozdíl od vos mám velice rád drobné ptactvo, pomáhám mu budkami, ve sto hektarech lesa nemusí najít jedinou dutinu. Ale rozhodně nedávám budky kolem včelnic! Ptáčkové pak neloví a neozdravují les, ale často chytají včel. A takový rehek, i v dutinách nehnízdící pěnice a červenka dokážou decimovat spousty včel. Doporučuji každému pozorovat přírodu a podle toho se zařídit.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.