Aktuálně: 4 985 inzerátů174 052 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Hempšírky

Anonymní (neregistrovaný) 19.07.2023, 08:51:40 xxx.xxx.3.281

Ahoj, chovám hempšírky, podařilo se mi vylíhnout 6 slípek a 4 kohouty. Chtěl bych je držet asi až do jara. Může to tak být nebudou se mi kohouti rubat mezi sebou nebo je to blby i ten poměr 4:6 ? Děkuji za zkušenosti.

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 19.07.2023, 14:59:57 xxx.xxx.60.161
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.07.2023, 08:51:40

V žádném případě více, než jednoho kohouta..jsou těžcí, slepice by sedřeli z kůže….v případě vlastniho líhnutí kuřat, musíte koupit kohouta cizího..

Kadel (neregistrovaný) 19.11.2023, 13:12:18 xxx.xxx.4.175

Prosím, napište mi někdo. Jaká je celková roční snáška zdrobnělých hempšírek? Máte s nimi někdo nějaké zkušenosti? Děkuji.

jo012810 (neregistrovaný) 19.11.2023, 13:31:56 xxx.xxx.101.35
Kadel:

Prosím, napište mi někdo. Jaká je celková roční snáška zdrobnělých hempšírek? Máte s nimi někdo nějaké zkušenosti? Děkuji.


Začnu sestavením chvného hejna. pro zdárný odchov je poměr 1:10, ale některý kohout to nestíhá a jiný stihne i více. Silně individuální. Ten kohout by měl být ke slepičkám nepříbuzný. Zcela výjmečně, může zkušený chovatel v jednom roce zařadit i příbuzného kohouta a u odchovů musí provést důslednou selekci. Zdrobnělé hempšírky jsou slepičky, které snášejí (alespoň u mne) celoročně, tedy i v zimně. Podle toho, jakého jsem zařadil do chovu kohouta se roční snáška u mne pohybuje 160 až 180 kusů vajec/nosnici. Vyřazuji kvočny a slepičky s malou hmotností vajec. Nicméně, jsem jednou zařadil do chovu kohouta po importech(opravdu krásný) a snáška prudce klesla na 110 kusů/rok a plno kvočen. Další tři roky trvalo, než jsem se dostal na svá obvyklá čísla. Nasazuji do líhně vajíčka hmotnosti od 38 do 41g. I na výstavách se slepičky líbily a mám celou řadu slušných ocenění. Na fotkách je extrémně velké vejce od zNH a lepší průměr hmotnosti.

Obrázek Obrázek
PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 13.12.2023, 17:27:35 xxx.xxx.216.41

“Nicméně, jsem jednou zařadil do chovu kohouta po importech(opravdu krásný) a snáška prudce klesla na 110 kusů/rok a plno kvočen. Další tři roky trvalo, než jsem se dostal na svá obvyklá čísla.” Právě proto se kohout nekupuje. Ten se musí odchovat doma…

jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 13.12.2023, 17:49:04 xxx.xxx.101.35
PETROSMORAVICUM:

“Nicméně, jsem jednou zařadil do chovu kohouta po importech(opravdu krásný) a snáška prudce klesla na 110 kusů/rok a plno kvočen. Další tři roky trvalo, než jsem se dostal na svá obvyklá čísla.” Právě proto se kohout nekupuje. Ten se musí odchovat doma…


Určitě je ideální odchovávat vše doma z několali nepříbuzných kmenů. Má to však (alespoň pro mne) jeden zádrhel. Málo prostorů pro odchovávání. I když jsem míval 2 nepříbuzné kmeny, vždy nastal rok, kde bylo třeba něco doplnit. Rozhodně ideál je nakoupit např. 5 slepiček, nebo, alespoň 3 a připařit s vlasním kohoutkem a líhnout od dvoletých. To se mi moc nedařilo, neboť slušné slepičky “na trhu” většinou nebývají a stejně do nich člověk “nevleze”, jak na tom jsou geneticky (vyřazování kvočen a zdarvotní selekce), takže kohoutů je v nabídce většinou více, ale je tam větší riziko přenosu nežádoucích vlastností, neboť kohout je 50% hejna, co se týká genetiky. Moje zkušenost a praxe, odchovat cca 50 kuřat, selktovat a do 2. roku zbývá pro násadovky 3-5 slepiček. V 70 létech minulého století, kdy byly drobnochovy na velmi slušné úrovni, v plemenných chovech se jela individuelní snáška, byl cizí kohout lepší volba, než slepice. Ale to je dnes již jedno. Zde mluvím o zdrobnělých hemšírkách.

Obrázek
PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 14.12.2023, 09:43:55 xxx.xxx.216.41

Jj. Vše je omezeno prostorem a časem. Kohout ukáže svou genetiku až u svých dcer…, slepice ihnet. Slepice prodá málokdo... Pak je možnost nákup násadových vajec. 

… připojuji se, jsou parádní…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.