Aktuálně: 4 581 inzerátů178 016 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Pro koňáky

Anonymní (neregistrovaný) 02.08.2023, 09:42:31 xxx.xxx.281.146

Dobrý den, mám dotaz jak dlouho mi bude trvat naučit se jezdit na koni tak abych s ním mohla sama do terénu. Předpokládám že koník bude hodný a dobrý učitel. Budu trénovat každý den pod dohledem dobré jezdknině s licencí. Kůň bude vlastní tudíž s ním budu každý den a předpokládám že sním budu mít dobrý a přátelský vztah. V této době jsem skoro úplný začátečník. To znamená, že jsem na koni párkrát jela i sama, ale to je vše.Prosím nepište ti co si myslí, že si začátečníci nemají kupovat koně. Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně. Takže jen rozumní koňáci.

efe
efe (1118 příspěvků) 02.08.2023, 09:46:43 xxx.xxx.199.5

Na to se bohužel nedá odpovědět, je to velmi individuální, záleží jak na tobě, tak na tom koni. To ti nikdo od klávesnice neřekne. Každopádně bych v mezičase s tím koněm hlavně pracovala ze země, právě kvůli budování vztahu, respektu, poslušnosti. Víš třeba, jak koně správně a bezpečně vodit na vodítku, jak koně odvést od stáda, pokud nebude chtít atd. atd.? 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 02.08.2023, 10:08:36 xxx.xxx.198.226

Dříve se říkalo, že základní výcvik trval průměrně 100 hodin. Tedy 100 hodin rozumějte strávených v sedle, intenzivním a spíše individuálním výcvikem (tedy nikoli plácáním dokola po jízdárně na koňském táboře), rozuměl se jedinec se zápalem pro věc (tj. měl zájem se zlepšovat a učit se i souvislosti) a rozuměl se jedinec pohybově zdatný (tedy běžný standard u venku pobíhající, po stromech lezoucí mládeže, která měla zájem o zvířata). A rozumělo se pochopitelně pod kvalifikovaným jezdeckým vedoucím a na provozním koni (terminus technikus).

No a po těch 100 hodinách byl takový člověk schopen složit zkoušky základního výcviku, tj. ovládat koně spolehlivě ve všech chodech, usedět nějaké ty nestandardnosti (uměl skákat) a poradit si s drobnými potížemi při jízdě.

Dneska moc moc záleží na okolnostech. Třeba jestli vaše licentovaná kamarádka umí svoje znalosti také předat a jestli bude umět řešit všechny situace, které nastanou. To a spoustu jiného zjistíte až “za pochodu”.

Rozumný koňák vám poví, že koně by si neměl domů pořizovat začátečník. Že neumíte jezdit, je u koně doma úplně jedno, horší je, že neumíte tu spoustu věcí okolo a nemáte potřebné odborné znalosti. Což vám vaše kamarádka jistě už řekla.

To nejdůležitější teď je, abyste měla co nejčastější dozor zkušené osoby při manipulaci s koněm, při návštěvách veterináře, kováře, jiných odborníků, při učení něčeho nového a řešení všech zádrhelů. A to proto, abyste z hodného koně za půl roku neměla koně nehodného. Protože ta zkušená osoba vás naučí předcházet problémům a má daleko lepší pozorovací schopnosti pro odhadnutí, zda vám kůň rozumí a zda nekoná proto, že nemůže a nebo z jiného důvodu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 02.08.2023, 10:15:26 xxx.xxx.27.178

Já jen ještě dodám obligátní připomínku, že doufám, že si neplánujete koupit koně domů v počtu 1 ks na dvorek, ale že budete mít k dispozici alespoň jednoho dalšího koňského kamaráda.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 02.08.2023, 10:32:36 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 02.08.2023, 10:22:03

Já to napsala pro všechny případy, jelikož právě není uvedeno, kam by kůň šel.

Tyhle neerudované dotazy k tomu svádí - nic proti zakladatelce, to proboha ne, ale plno začátečníků tohle prostě neví a ještě se najdou “staří koňáci” určitého typu, kteří si koně v samotě dokážou celkem přesvědčivě před neznalým obhájit.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 02.08.2023, 10:32:46 xxx.xxx.60.159

Pokud chci vlastnit koně, tak poslední priorita by byla že neumím jezdit. Umíte s koněm manipulovat, ošetřovat, veterinární minimum? Dokud neznáte, radši sekundujte své kamarádce s licencí, pomáhejte ji a učte se co a jak okolo koní.  Souběžně si platte jezdecké lekce. 

jinak to zavání pruserem a poškozením zdravi u obojího. Nečekám, že vám kamarádka bude stát za zadkem 24/7…

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 02.08.2023, 10:45:06 xxx.xxx.217.242

Přidám. 100hodin je pro opravdu nadaného člověka, z vlastní zkušenosti je člověk pokročilý po cca 300 hodinách. Samozřejmě že do terénu se dostane dřív. Nejdřív s vodičem, pak na nenáročné krokovky atd atd.

Jen teda technická. Jako začátečník pokud neumíš téměř nic, a budeš mít opravdu poctivé tréninky, téměř nikdo nezvládne jezdit denně. Začátečníka bolí celé tělo od toho, jak používá nesprávné svaly, drží se, balancuje atd. Po poctivém tréninku je začátečník pár dní rozbitý a je rád, že chodí. Ideál je jezdit 3x týdně. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 02.08.2023, 13:12:11 xxx.xxx.198.226
efe:

(kde jste vyčetly, že si kupuje koně domů?)


Z toho: Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně.

Samozřejmě je to jen můj skromný odhad, proto jsem o koni v samotě nic nedodávala. Ale kdyby byl v nájemní stáji se zkušenými ošetřovateli, tak by mi tam tahle poznámka moc neseděla.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 02.08.2023, 14:12:26 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, mám dotaz jak dlouho mi bude trvat naučit se jezdit na koni tak abych s ním mohla sama do terénu. Předpokládám že koník bude hodný a dobrý učitel. Budu trénovat každý den pod dohledem dobré jezdknině s licencí. Kůň bude vlastní tudíž s ním budu každý den a předpokládám že sním budu mít dobrý a přátelský vztah. V této době jsem skoro úplný začátečník. To znamená, že jsem na koni párkrát jela i sama, ale to je vše.Prosím nepište ti co si myslí, že si začátečníci nemají kupovat koně. Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně. Takže jen rozumní koňáci.


Jezdkyně.

Rozumný koňák píše - vlastního koně jsem si pořídila po 20 letech ježdění na mnoha a různých koních. A i tak jsem byla občas zaskočená.

Ten vlastní kůň nebude sám doma u baráku, že ne? Předpokládat, že kůň bude hodný a dobrý učitel - tak takový dneska začíná na 150 000 Kč.

Kolik je vám let? Co škola? Střední, vysoká.

Netvrdím, že to nejde. V okolí mám příklad - první kůň v 15 letech, absolventka učiliště v Kladrubech. Nyní vlastní stáj, cvičitelka, trenérka, momentálně absolvuje kurz stavitele parkuru.

Ale jedna jediná z mála. Holky se postupně povdávaly, otěhotněly a vlastní kůň ustoupil do pozadí.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 02.08.2023, 15:08:38 xxx.xxx.60.159
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 02.08.2023, 14:12:26

taky je mylné se domnívat, že kůň učitel roky zůstane tím hodným, ochotným, dobře reagujícím koníkem, pokud jej v tomto nebude zkušený člověk semtam udržovat 👍

kometa
kometa (4408 příspěvků) 02.08.2023, 15:17:42 xxx.xxx.147.163
evcusik:

taky je mylné se domnívat, že kůň učitel roky zůstane tím hodným, ochotným, dobře reagujícím koníkem, pokud jej v tomto nebude zkušený člověk semtam udržovat 👍


Však to je jasné. Já si dvakrát týdně platila trenéra, aby koník zůstal tím hodným a spolupracujícím.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 02.08.2023, 15:56:17 xxx.xxx.147.163
evcusik:

Mno, nám to jasné je. V praxi se s tou jasností tak moc nesetkávám 😀 


A tady si to může zadavatelka přečíst, že to není sranda. Třeba jí to pomůže. Nebo někomu jinému.

efe
efe (1118 příspěvků) 02.08.2023, 16:55:47 xxx.xxx.199.5
evcusik:

taky je mylné se domnívat, že kůň učitel roky zůstane tím hodným, ochotným, dobře reagujícím koníkem, pokud jej v tomto nebude zkušený člověk semtam udržovat 👍


A hlavně jen velmi málo koní ustojí denní ježdění pod začátečníkem (i pod pokročilým). 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 02.08.2023, 16:59:31 xxx.xxx.147.163
efe:

A hlavně jen velmi málo koní ustojí denní ježdění pod začátečníkem (i pod pokročilým). 


Ono upřímně, už jsem za těch pár desítek let u koní viděla, jak to většinou dopadá. Nejdřív se jezdí každý den, pak dvakrát týdně, pak dvakrát do měsíce a nakonec se kůň prodá. Protože, aby stál za peníze ve výběhu… Když můžu chodit na diskotéky a za klukama…

jbb
jbb (39 příspěvků) 03.08.2023, 01:18:11 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Dobrý den, mám dotaz jak dlouho mi bude trvat naučit se jezdit na koni tak abych s ním mohla sama do terénu. Předpokládám že koník bude hodný a dobrý učitel. Budu trénovat každý den pod dohledem dobré jezdknině s licencí. Kůň bude vlastní tudíž s ním budu každý den a předpokládám že sním budu mít dobrý a přátelský vztah. V této době jsem skoro úplný začátečník. To znamená, že jsem na koni párkrát jela i sama, ale to je vše.Prosím nepište ti co si myslí, že si začátečníci nemají kupovat koně. Starat se o něho mi pomůže jak kamarádka tak táta který měl svého koně. Takže jen rozumní koňáci.


Začátečníci si opravdu nemají kupovat koně. Leda dřevěného, houpacího.

Pokud je vaše kamarádka i váš otec skutečně rozumný koňák, tak už vám sami výše uvedené řekli. Pokud vám toto neřekli, bohužel se nejedná o rozumné koňáky.

Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

A na Vaši otázku… Na základ bezpecneho ježdění možná stačí 100 hodin, ale na vlastnictví koně je i 1000 málo. Prvního koně jsme koupili po šesti letech ježdění a bylo to dost náročné pro nás i pro něj. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 03.08.2023, 07:44:29 xxx.xxx.27.188
jbb:

Začátečníci si opravdu nemají kupovat koně. Leda dřevěného, houpacího.

Pokud je vaše kamarádka i váš otec skutečně rozumný koňák, tak už vám sami výše uvedené řekli. Pokud vám toto neřekli, bohužel se nejedná o rozumné koňáky.

Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

A na Vaši otázku… Na základ bezpecneho ježdění možná stačí 100 hodin, ale na vlastnictví koně je i 1000 málo. Prvního koně jsme koupili po šesti letech ježdění a bylo to dost náročné pro nás i pro něj. 


Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

Tesat do kamene 😀 Já si pořídila koně po 20ti letech u koní a x typů koní pod zadkem a stejně mně nakonec ze začátku ten vlastní dával zabrat nejvíc, až jsem i občas přemítala, jestli to nebyla chyba 😀 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 03.08.2023, 14:13:33 xxx.xxx.147.163
jbb:

Začátečníci si opravdu nemají kupovat koně. Leda dřevěného, houpacího.

Pokud je vaše kamarádka i váš otec skutečně rozumný koňák, tak už vám sami výše uvedené řekli. Pokud vám toto neřekli, bohužel se nejedná o rozumné koňáky.

Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

A na Vaši otázku… Na základ bezpecneho ježdění možná stačí 100 hodin, ale na vlastnictví koně je i 1000 málo. Prvního koně jsme koupili po šesti letech ježdění a bylo to dost náročné pro nás i pro něj. 


To mě taky napadlo. Pokud jsou kamarádka i otec co k čemu (a jestli vůbec existují), tak by tuhle myšlenku rychle rozmluvili.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 03.08.2023, 14:47:13 xxx.xxx.198.226

Třeba je tatíček smířen s tím, že si pořizuje koníčka, na kterém cérečka bude rajtovat. A to “starání se” je myšleno tak, že za tím koníkem musí cérečka každý den do maštale dojít a zavobstarat ty základní věci. A že maštal bude v oddíle a tatíček nad tím vším bude držet stráž, finanční deštník a napřaženou ruku. Pak by to bylo fajn. 

No ale do té rovnice mi nezapadá vůbec pak ten dotaz. Páč to by přece někdo z těch rozumných koňáků okolo cérečce prozradil, jak to dlouho trvá, než se naučí jezdit. Třeba ta její budoucí “trenérka”, která holčinu aspoň třeba zná a má tucha, zda je děvče rozkydlá hromdopolice a nebo naděje pro příští olympiádu v atletice.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.