Aktuálně: 4 788 inzerátů176 438 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Výběh pro slepice

Blenkie (neregistrovaný) 05.08.2023, 09:26:45 xxx.xxx.251.71

Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Budu se stěhovat k prarodičům, kteří dřív "hospodařili". Dnes je jim přes 80 a zvířectvo už nechovají. Vím jak jim to chybí a ráda bych je překvapila. Zároveň s nastěhováním jim (nám) hodlám pořídit tak 8-10 slepic. Co si pamatuju, chovali stařečci 10-15 slepic na několika metrech "bláta" - jinak se to nedá nazvat. Slepice byly navíc oškubané (vypelichané?). A s tím bych právě potřebovala poradit. Je takové držení slepic normální a vyhovuje jim to? Možná jsem strašně naivní , ale mám představu hejna (nejlépe různobarevných) slepic, volně se pohybujících na trávníku. A neoškubaných. Jde to? Všude nakukuju za ploty, ale obrázek je vždy stejný. Slepice se (většinou) mačkají na malém místě, "po kolena" v blátě. Většinou jsou žluto-hnědé, ale peří nic moc - jsou jakési "doškubané". A pěkně na konci zahrady nebo dvora, asi aby nedělaly ostudu ... Děkuju moc.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 05.08.2023, 09:31:01 xxx.xxx.36.223

jo jo, to je bohužel “běžné” a nejlepší na tom je, že lidé budou vyprávět o hrůzách klecových chovů a kupovat domácí vajíčka od “šťastných”, které jsou na tom z hlediska životní pohody, zoohygieny i krmení mnohem mnohem hůř.

slepicím to samozřejmě nevyhovuje, proto se navzájem žerou a jsou “oškubané”.

jakýkoliv jiný způsob držení je možný. větší výběh a méně slepic (1 slepici na 15m2 zvládne i ten travní porost), různé druhy posuvných výběhů, výběhy zastřešené, kde je na dně písek nebo štěpka, co se pravidelně vyváží a mění a tak podobně.

megi-the-pes
megi-the-pes (2267 příspěvků) 05.08.2023, 10:55:34 xxx.xxx.61.107

To je děs tohleto. Viděla jsem slepici, jak přišla k druhé a vyzobla jí pírko a sežrala ho. Celé dlouhé pírko. 

Měla jsem 7 slepic, nezničily trávník, ani keře, dokonce rajčatovým keříkům se vyhýbají. Teď přibylo pár, ale nevěřím, že to rozdupou, on taky hybrid neváží skoro nic, ale na dvaceti m2 by to opravdu dobře nedopadlo.

Bodlinka má pravdu.

Lidé to zavřou na malý prostor, přece si nenechají slepičince na trávníčku, hlavně že mají vejce skoro zdarma, cpou to akorát tak zbytky a šlupkami od brambor, mini hrstka pšenice… Ostuda? Tak tady ve vsi se teda lidé vůbec nestydí! Je to týrání.
Když jdu se psem, tak se zastavíme a koukám na ty chudáky a říkám - Megy, to jsou chudáci, viď, žerou se navzájem a podívej, ty nožičky v bahně… A mluvím nahlas a jednou dokonce slepicím výběh zvětšily. 
Slepicím asi nikdo kampaň “netýrejte psy a kočky” v tv dělat nebude. :-/

acher
acher (670 příspěvků) 05.08.2023, 11:22:31 xxx.xxx.222.196

Máme 8 slepic a 2 kohouty mají k dispozici velký dvůr a výběh na zahradu,pole,hnojník.Kohouti, leghornky,sedávají na dříví a budí pozornost dlouhými ,bílými ocasy.

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 05.08.2023, 11:31:37 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 05.08.2023, 11:22:31

Víc barevných plemen slepic nedělá moc dobrotu, nakonec si nějakou odlišnou vyberou a tu šikanují. Nám se nejlíp osvědčily hnědé Isabraun nebo Lohmanky. Vlastní výběh, který skutečně totálně zplundrují, doplňujeme mobilním ohradníkem, kterým jim vymezíme kus zahrady, kde mohou hrabat a pást se. Když už je ohrazená část dostatečně poničená, přesuneme ohrádku jinam. S trochou šikovnosti jim jde udělat sítí krytý mobilní “tunel”, který vede od kurníku k aktuální ohrádce, takže není problém s přesunem slepic. 

acher
acher (670 příspěvků) 05.08.2023, 11:47:28 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Cvrk z 05.08.2023, 11:31:37

My máme všechno leghornky.A jelikož zahrada má víc jak ha ,normálně ji sekáme a sušíme.Slepice ji nevypasou nikdy.Nejvíce času stejně tráví hrabáním na hnoji.

Doron
Doron (1866 příspěvků) 05.08.2023, 13:01:39 xxx.xxx.162.36

Taky mám slepice volně na velké zahradě.

Jsou její ozdobou a doufám, že mají dobrej život.

Vždyť klidně stačí pár slepic, kolik vajíček denně člověk sní 😊?

Ale bojím se, že stařečkům by se takový způsob chovu nelíbil, asi to mají zažité jinak…

megi-the-pes
megi-the-pes (2267 příspěvků) 05.08.2023, 14:05:19 xxx.xxx.61.107

Stařečkové by mohli být rádi, sledovat slepičky, sedět na té lavičce…

To o barvách mi teda neříkejte, zrovna jsem pořídila každou jinou. 😀 A jediná bílá je kráva.

ančovička
ančovička (864 příspěvků) 05.08.2023, 17:36:37 xxx.xxx.13.0
Odpověď na příspěvek uživatele list z 05.08.2023, 14:18:05

 Mám pohromadě maransky,vlašky,rodajlendky, forverky a brahmanky,jo a hybridky IsaBrown, žádný problém 😀👍

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 06.08.2023, 08:35:25 xxx.xxx.113.99

Tak ono asi záleží na místě 🤔 

Já se přiznám, že patřím k těm, kdo mají slepice ubytované na zabláceném kousíčku země. Mají tam stříšky, popeliště, prolézačky z větví, kde můžou sedět na vyvýšeném místě a uprostřed kurník. A hlavně je nad tím vším voliera. Přes jaro a léto a podzim je pouštím ven, na trávu. Máme tu sad a velikou pastvinu, hnojník, kompost, kde můžou hrabat… Ale úřaduje tu pan jestřáb a paní liška. Takže pokud jedeme pryč, tak holky zůstávají na svém pod volierou. Pokud je osklivo a nikdo není venku, jsou pod volierou. Je to něco za něco, vždycky je pouštím a říkám si, že dneska se nic nemůže stát a čas od času nějakou zabije jestřáb. Letos odnesl celé kuřátko a ještě ve vzduchu křičelo 😔 A o týden později zabil jeho maminku, mojí nejlepší kvočnu, jednu ze dvou… 

Takže moje představa, jak budu mít slepičky na louce neustále na volno vzala docela rychle za své.

Husy jsou na volno pořád, ale těm nevadí jestřáb. Liška letos vzala zatím jednu. Obecně s liškou docela pomohlo to, že je kolem pastviny pro krávu elektricky ohradnik, takže se k nám dostane už jenom z jedné strany… Ale na jestřába platí u nás je ta voliéra.

Lenka (neregistrovaný) 06.08.2023, 19:34:56 xxx.xxx.55.229
Odpověď na příspěvek uživatele Cvrk z 05.08.2023, 11:31:37

Máme 6 slepic, každou jinou a nešikanují se. 

Obrázek
kometa
kometa (4331 příspěvků) 07.08.2023, 14:34:55 xxx.xxx.147.163
Lenka:

Máme 6 slepic, každou jinou a nešikanují se. 

Obrázek

Třeba proto, že je každá jiná. Kdyby byla jedna bílá mezi pěti černými, kdo ví…

My měli rasismus naruby u koní. Dva bílí se drželi pospolu a ostatní hnědí nebo zrzaví je občas prohnali.

Doron
Doron (1866 příspěvků) 07.08.2023, 17:45:47 xxx.xxx.24.252
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 06.08.2023, 08:35:25

U nás asi pomáhá, že máme zahradu hodně zarostlou, pro útoky že vzduchu nevhodnou.

A kohout je kabrňák, vodí slepice pod keři, pořád sleduje, co se děje na nebi.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.08.2023, 19:11:16 xxx.xxx.134.34
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.08.2023, 17:45:47

Jestřáb neútočí ze vzduchu. Není to sokol. Jestřáb sedí neviditelně hodiny na větvi. Čím zarostlejší, tím pro něj lepší-nenápadnější. Mistrně kličkuje mezi větvemi. Stačí, když si najdete jeho anglický název a videa na youtube, čím vším umí během testů proletět.
Takže u vás je to zatím o štěstí. Zatím.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.08.2023, 19:13:46 xxx.xxx.134.34
Odpověď na příspěvek uživatele Blenkie z 05.08.2023, 09:26:45

Oškubávání zabráníte jednoduše - vhodnou stravou bohatou na bílkovinu a vhodnou zábavou. Terén ve výběhu udržíte snadno takový, jaký budete chtít tím, že slepice budete pouštět tam, kam je to vhodné tehdy, kdy to bude vhodné. Takže dělení výběhu, pouštění na část dne, na část roku, v zimě omezeně, plus upravíte povrch v nejvytíženějších místech. Slepice může být každá jiné barvy. Hybridy z takové haly, která odchovává barvy pohromadě, jsou ideální. Třeba Drůbež Červený Hrádek s rozvozem slepic po západní polovině země. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.