Aktuálně: 4 818 inzerátů176 080 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Prase na výkrm odčervení

Čenda (neregistrovaný) 07.08.2023, 14:01:17 xxx.xxx.41.247

Dobrý den, obnovujeme chov prasat. Koncem týdne si dovezeme sele 20 kg od chovatele. Máme ho na výkrm. Informace mám nastudované dost, jen nevím jak s odčervením. Řeší se nějak během výkrmu? Tenkrát za mých mladých let jsme to nijak neřešili ale předpokládám že šla doba dopředu. Odčervuje se? Případně jak často? A nebo nějaké očkování? Možná jsem zbytečně starostlivý ale začínáme z toho mít mírný respekt jak se to blíží 🤔

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 12:14:21 xxx.xxx.169.193

Zdravím, také bych se rád dozvěděl nějaké informace k odčervení prasat ve výkrmu. Čím se v jaké dávce odčervuje? Mám teď cca 4 měsíce stará přeštická prasata a bylo mi při koupi doporučeno v tomto věku odčervit. Jaký přípravek použít. Veterináře mám bohužel takového, že mi akorát sežene když něco potřebuju. U ovcí už to zvládám ale prasata jsem zatím neodčervoval. Jinak je lepší subkutánní nebo orální aplikace? Jsou případně nějaké přípravky používané i u ovcí že bych nemusel shánět? Děkuji za každou radu.

Bodlinka (neregistrovaný) 02.01.2024, 14:14:55 xxx:xxx.c435:450

máte problém? pokud ne, tak nemusíte odčervovat. jedno prase v čistém chlívě má celkem malou šanci na nějaké parazity. to byste si je musel přivést se seletem a to je spíš o tom, odkud sele berete.

pokud byste měl flekatá játra, tak holt víte, že příště po nákupu selete ano. nebo si nechte udělat koprologii.

injekční ivomec prasata strašně štípe a je dobrý akorát když má prase ještě k tomu všemu svrab. dělá se miliarda přípravků, namátkou flubenol, solubenol, fenbendazol od biovety se dělá i takové menší balení, není problém vůbec nic. dává se do krmiva.

ale dělat to nějak preventivně u jednoho zvířete v čistém prostředí mi připadá zbytečné.

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 17:28:21 xxx.xxx.169.193
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 02.01.2024, 13:40:53

Prasata jsou dvě. Chlívek mají pěkný, ale nijak zvlášť izolovaný. Vykrmujeme každoročně ve stejném prostoru stejný počet, zatím nikdy nebyl problém. Tentokrát je ale máme po delší době od jiného chovatele. 

Letos ale jedno prase nějak zaostává. Přijde se nažrat ale nerado vstává. Je to už dlouhodoběji. Veterinář doporučil přeléčit antibiotiky. Nasadil amoxicillinum. (prý by to mohly být močové cesty, bylo chladné počasí). Antibiotika před pár dny skončila. Tak jsem si vzpomněl že při nákupu doporučovali ve čtyřech měsících odčervit. 

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 17:30:38 xxx.xxx.169.193

Zatím ale žádná významná změna.

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 02.01.2024, 17:37:52 xxx.xxx.89.69

hele takhle na slepo do prasete něco valit, to je na pytel. pokud by mělo zaostávat kvůli červům, řekne to rozbor trusu
pokud zaostává tak nějak dlouhodobě tak je nejlepší řešení včasná porážka.

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 17:50:59 xxx.xxx.169.193

Také jsem nad porážkou uvažoval ale je zatím trochu malé. Né že by bylo pohublé, neosvalené ale je menší. Požere a jde si hned lehnout. Když ho chci přinutit postavit tak při tom naštvaně kvičí. Trvá to ze 3 týdny.

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 18:42:09 xxx.xxx.169.193

Aktuálně otevřený mám Ivomec Super. Lze použít? Nebo je pro prasata nevhodný a raději otevřít čistý ivermectin Biomec? Nebo mám pak případně Albex. Nevím zda je vhodný. Nebo raději sehnat něco pro orální podání přímo pro prasata jak jste psala flubenol, solubenol, fenbendazol? Injekční podání ale beru jako jistější, že je vše kde má být.

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 18:50:41 xxx.xxx.169.193

Nevím tohle řekl veterinář když ho viděl. Že ho bolí břicho(něco uvnitř).  Proto mě napadli paraziti. Ale je to jak říkám takový trochu veterinář na baterky. Řeší hlavně kočky a psy.

Proč by ho mohly bolet nohy? 

Ke krmení vyskočí samo ale má takový “vyhrbenější” postoj. Nelíbí se mu spíše vstávání pak chůze nebo stání asi není takový problém.

Fiki (neregistrovaný) 02.01.2024, 18:53:33 xxx.xxx.169.193

Krmením by to snad být nemělo jelikož oba dostávají to stejné. Oproti minulým rokům je jediná změna přídavek trochu hrachového šrotu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.