Aktuálně: 4 886 inzerátů174 997 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Zvládneme labradora ?

Alča (neregistrovaný) 08.08.2023, 08:51:25 xxx.xxx.237.269

Dobrý den, s manželem vážně uvažujeme, že bychom si pořídili štěně labradora. Máme domek se zahradou, což si myslím, že je plus. Problém je v naší práci. Oba dva pracujeme 8-9 hodin denně. Před odchodem do práce či po příchodu by pejsek měl společnost, vycházky, prostě vše co potřebuje. Jenom nevíme, zda těch 8-9 hodin není moc dlouhá doba kdy by pejsek byl prakticky o samotě. Mockrát děkuji za případnou odpověďi či radu.

hmn
hmn (1040 příspěvků) 08.08.2023, 09:08:28 xxx.xxx.106.106

8-9 hodin bez člověka dospělý pes zvládne, většina majitelů bude pracujících. A přirozený režim psa hlásá hlavní spánek na dobu plus mínus 8-16 hod.

u štěněte to bude jinak

“prostě vše co potřebuje”

já jenom - máte představu, co by taky mohl labrador, pes lovecký, potřebovat?

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 08.08.2023, 09:23:24 xxx.xxx.198.226

A jestli bude mít na zahradu přístup i bez vašeho bdělého dohledu, když už ji zmiňujete, musíte vzít v potaz, že buď mu vyhradíte místo, kde na ní může svobodně hospodařit (tedy že to místo oplotíte) a nebo vám ji zhospodaří celou 🙂 

(výkopové práce, orba, zastřihování květeny a korekční řez dřevin, vysazování z truhlíků, avantgardní výstavka domácích předmětů v zahradních expozicích…)

assil
assil (1525 příspěvků) 08.08.2023, 09:38:04 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.08.2023, 09:23:24

Hezky napsáno. Když měl soused labradora, vždycky jsem říkala, že konečně na vlastní oči vidím měsíční krajinu. 😀 A taky ten pes uměl moc hezky a moc rychle rozplejtat plot. No taky to byl labrador jen k domku a na procházky.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 08.08.2023, 09:40:39 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

A jestli bude mít na zahradu přístup i bez vašeho bdělého dohledu, když už ji zmiňujete, musíte vzít v potaz, že buď mu vyhradíte místo, kde na ní může svobodně hospodařit (tedy že to místo oplotíte) a nebo vám ji zhospodaří celou 🙂 

(výkopové práce, orba, zastřihování květeny a korekční řez dřevin, vysazování z truhlíků, avantgardní výstavka domácích předmětů v zahradních expozicích…)


Taky to štěně může někdo ukrást. Nebo mu hodit něco závadného.

Proč si lidi pořád myslí, že samotný pes na zahradě je ten nejšťastnější pes?

assil
assil (1525 příspěvků) 08.08.2023, 09:46:00 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.08.2023, 09:40:39

Tak když jsou lidi pryč, tak je snad fuk jeslti ten pes je na zahradě nebo v domě?

Vždyť zadavatelka nepíše nic o tom, že ten pes by byl odstrčený na zahradě.

Jenom prostě mám dojem, že chtějí rodinného psa a to zrovna labrador není až tak vhodná volba. To už je lepší zlaťák.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 08.08.2023, 09:49:23 xxx.xxx.147.163
assil:

Tak když jsou lidi pryč, tak je snad fuk jeslti ten pes je na zahradě nebo v domě?

Vždyť zadavatelka nepíše nic o tom, že ten pes by byl odstrčený na zahradě.

Jenom prostě mám dojem, že chtějí rodinného psa a to zrovna labrador není až tak vhodná volba. To už je lepší zlaťák.


Myslím, že i ten zlaťák potřebuje výchovu a zaměstnání.

assil
assil (1525 příspěvků) 08.08.2023, 10:07:49 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.08.2023, 09:49:23

Tak výchovu potřebuje každý pes, ale ta potřeba zaměstnání je u některých zlaťáků už minimální, co tak vidím kolem, dost jich funguje jako rodinný pes bez problémů. Ale chce to asi dobře vybrat nějaký nelovecký linie. Labradorů jsem taky znala x a torpéda to byli všichni.

hmn
hmn (1040 příspěvků) 08.08.2023, 10:08:43 xxx.xxx.106.106

“Tak když jsou lidi pryč, tak je snad fuk jeslti ten pes je na zahradě nebo v domě?”

ani ne. Jak píše kometa, štěně venku někdo čorkne, otráví. Štěně venku je prostě samo venku mimo “doupě smečky”, s jejími pachy. Štěně venku se učí samo různé věci, které třeba člověk úplně nechce - jako honit kočky, štěkat na vše, co se kde pohne, zahradničit, sežrat kde co nepoživatelného….

A návyk na pobyt doma je užitečná věc.

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 08.08.2023, 10:11:12 xxx.xxx.198.226
kometa:

Taky to štěně může někdo ukrást. Nebo mu hodit něco závadného.

Proč si lidi pořád myslí, že samotný pes na zahradě je ten nejšťastnější pes?


Tak nepředpokládám, že tazatelka má za to, že se psem nebudou dělat nic jiného. Svobodný přístup na zahradu mi přijde užitečný z toho důvodu, že nemusím přemýšlet panicky, že mám doma psa, který drží silou vůle močák, ale můžu si v klidu počíst ve zpožděném spoji a nebo dojít nakoupit, když potřebuji. Tam je zahrada jasná super záležitost.

No a nechávat psa vyhřívat se na sluníčku nebo se zabávat přes den na zahradě, když tam chce být, zatímco já třeba vařím nebo uklízím (ergo se mi neplete pod nohy) mi také nepřijde jako nic trestuhodného.

Tak s těmito myšlenkami jsem psala svou poznámku 🙂

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 08.08.2023, 10:15:51 xxx.xxx.130.20

No, tak me uz par retrieveru rukama proslo 🙂

Pes (LR i GR) v pohode vydrzi doma sam 8 hodin. Vetsinou je prospi. 

To se ale bavime o DOSPELEM, ZDRAVEM  a UNAVENEM psovi. 

Stene potrebuje curat a krmit, nemocny pes muze byt necistotny i kdyz uz je dospely a pes ktery se nudi je katastrofa napric vsemi plemeny, nejen loveckymi. 

Takze pokud se budu bavit o rezimu pro dospeleho psa - proste rano nekdo vstane tak o hodku, hodku a pul driv a jde se ven. Do lesa, na louku, probehat, pocvicit nejaky ty blbinky, zamestnat hlavicku a vypustit paru. Pak doma nakrmit a hura do prace.  A po prichodu z prace to same v blede modrem.

Plus teda je fajn mit na mysli, ze retrieveri jsou obecne dost vlezly a fixovany na lidi. Takze jo - kdyz jste vy v praci, klidne pocka doma nebo na zahrade, trochu vam to tam mozna upravi, posteka si par sousedu, pozere nejaky ty kytky nebo neco. Samozrejmosti je mit venku zazemi, kam se muze schovat kdyz lije/fici/snezi/pari slunce a doma zabezpecit veci, ktere mohou byt pripadne nebezpecne (kor u stenat, ale nekteri starsi jedinci tez mozeckem nikdy nedorostou). Ale kdyz dorazite domu vy, bude chtit byt s vami. Venku nebo doma, na zahrade nebo na zachode … proste tam kde jste vy. To dela retrievera retrieverem a verte mi, ze ani prochazka, ani vyblbnuti neudela psovi takovou radaost, jako kdyz si muze vecer lehnout vedle panicka a polozit mu u televize cumak na nohu. 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 08.08.2023, 10:39:53 xxx.xxx.65.248

U nás v hnusné Prahe neznám nikoho, kdo by také ráno venčil alespoň hodinu, pokud psa čeká více než 6 hodin o samotě. Většina jde vyčurat kolem domu, zbytek na 20, 30 minut max. 

Osobně považuji tu hodinu za minimum, pokud pes vstane po celé noci, kterou prospal, aby zase dalších osm hodin spal… 

Jinak ti, kteří tu chodí kolem, jsou všichni božani… jen jejich majitelky mají vykloubená ramena 😏 

keriton
keriton (479 příspěvků) 08.08.2023, 10:53:54 xxx.xxx.60.171
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 08.08.2023, 10:39:53

“… neznám nikoho, kdo by také ráno venčil alespoň hodinu, pokud psa čeká více než 6 hodin o samotě. Většina jde vyčurat kolem domu, zbytek na 20, 30 minut max. …”

Podle mě je to dost o zvyku (člověka i psa). Znám lidi, kteří mají psa naučenýho, že ráno se jde fakt jen vykonat potřebu na 10-20 minut, pak pokračuje chrápání až do odpoledne. Pak je odpovídající aktivita. Pokud je tak pes naučený, navyklý, nevidím v tom žádný problém.

Já si dávám tu hlavní dlouhou procházku někdy ráno, někdy až odpoledne. Takže pokud ji plánuju na odpoledne, dám ráno něco kratšího, klidně jen 30 minut. Dost podle aktuálního stavu unavení psa, počasí, mojí časový kapacity, atd. 

balu
balu (1563 příspěvků) 08.08.2023, 10:54:26 xxx.xxx.72.176

Já jsem snad nikdy nebyla se psem ráno před prací hodinu venku. Vždy stačila max. půlhodina. Doma v bytě nikdy nikdo nic neudělal s výjimkou štěněcího období, ale tak okousané nohy od stolu a tak trochu stržená tapeta byly povolené ztráty. Myslím, že každé štěně něco zničí a musí se s tím počítat.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 08.08.2023, 11:16:36 xxx.xxx.65.248

Keriton, Balu - ale jistě, že se to ti psi naučí. Většina nic neničí a čeká. Protože jim nic jiného nezbývá. Ale moje osobní nastavení je takové, že jim to neudělám. Že se ráno kromě čurání i opravdu unaví, proběhnou, přečtou si noviny nejen lokální dva vchody vedle. Vrací se jako dítka z hřiště, dostanou malou porci v misce a odvalí se na pelech.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 08.08.2023, 13:21:03 xxx.xxx.130.20
Thielli:

U nás v hnusné Prahe neznám nikoho, kdo by také ráno venčil alespoň hodinu, pokud psa čeká více než 6 hodin o samotě. Většina jde vyčurat kolem domu, zbytek na 20, 30 minut max. 

Osobně považuji tu hodinu za minimum, pokud pes vstane po celé noci, kterou prospal, aby zase dalších osm hodin spal… 

Jinak ti, kteří tu chodí kolem, jsou všichni božani… jen jejich majitelky mají vykloubená ramena 😏 


Tak jasne ze neznate, pac ja uz jsem se z hnusne Prahe odstehovala 😀

Ne fakt - rano vstat ve 3:45, hodit na sebe obleceni, ve 4:00 jupi jsme venku a v 5:00-5:10 jsme byli zpet. 

Pak nakrmit, psiska se naskladala do postele, panicka si upravila zevnejsek z psiho na lidsky a v 5:30 hura na bus do prace. 

Muj drahy vstal v pul sedme, pripravil detem snidani a svacu a nez se tito nakrmili, vypustil psiska jeste kolem sedme rano vycurat pred barak. Fakt jen vypustit, pac po ranni dlouhe prochazce a snidani vetsinou pili, tak aby nemeli pres den pretlak. 

No a ja diky prichodu do prace v sest muzu koncit ve dve, tzn. ze v pul na tri jsme byla doma a jupi ven, na hodku a pul, na dve, na tri … jak dovolilo pocasi a zdravi. 

Ted co jsme na vsi mame rezim obdobny, jen o pul hodiny posunuty, pac autobus do Praglu jezdi nejak pomalu nebo co 😀

Zas teda vyhoda ze pres leto maji psiska otevreny barak ven/dovnitr dle libosti, tak i ja muzu po ranni prochajde zaplout jeste do pul sedme do postylky, pac nemusim z prace spechat na curandu 🙂

Trickyvoo
Trickyvoo (397 příspěvků) 08.08.2023, 22:50:41 xxx.xxx.62.63
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.08.2023, 09:23:24

Jo, taky mám doma zahradní architektku 😂. 

Edit: a to jsme na té zahradě s ní. Prostě my pracujeme a ona taky nezahálí 😄.

balu
balu (1563 příspěvků) 09.08.2023, 08:27:39 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 08.08.2023, 11:16:36

Tak on se pes proběhne i za půlhodinku. Máte asi představu, že kdo venčí ráno kratší dobu než vy, tak jen obejde sídliště. Jasně, může to tak být, ale nemusí. Záleží na tom, kde člověk se psy bydlí a jaké jsou možnosti v blízkém okolí. Nelze striktně říct, že venčit ráno půl hodiny je špatně, ale hodinu dobře. Vše vychází z možností člověka, věku a plemena psa, někdy i z ročního období a aktuálního počasí. 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 09.08.2023, 10:23:14 xxx.xxx.65.248
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 09.08.2023, 08:27:39

Psala jsem, že je to mé osobní nastavení, vychází z mé zkušenosti. Psala jsem o Praze a o svém okolí, které člověk vídá. Jsou i venčiči, kteří sice jsou venku 40 minut, ale z toho 30 minut stojí a žvaní a pes sedí vedle nich na chodníku a čeká. Pro mě je například smutný pohled na velké psy (právě třeba ty labradory), kteří ráno obklušou blok a domu… a pak čekají celou plnou pracovní dobu na větší vycházku, devět, deset hodin i s cestou páníčka…

Já nejsem žádný odborník a už vůbec ne diktátor podmínek druhým. Cpu tady občas na světlo své názory a těch pár zkušeností, co mám. Jsou otevřené polemice i kritice 🙂.

PS. zrovna dnes nám čuby svůj ranní hodinový nárok hodily na hlavu. Že v tom dešti děsném ani v pláštěnce NIKAM. Vyčurat rychle a domů zpátky na gauč. 😊    


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.