Aktuálně: 4 660 inzerátů177 623 diskuzních příspěvků17 794 uživatelů

Kdy poprvé koťata

Alegrie (neregistrovaný) 10.08.2023, 14:28:53 xxx.xxx.255.228

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Mám skoro roční britskou kočičku ( v říjnu jí bude rok ). Před ní jsme měli doma kocoura, takže řešení mrouskání a krytí šlo mimo nás. Samozřejmě že chceme koťata, moc se na ně těším a nemůžu se dočkat. Takže, kdy je nejlepší nechat kočičce poprvé koťata? Nechtěla bych to uspěchat, ale ani ji nechci dlouho trápit. Mrouská už pravidelně a je doma, chce ven a někdy nás nenechá ani vyspat. Fakt je, že když má ty dny, vůbec ji nepoznávám. Váží už přes tři kila. Mělo by se nějak dohlédnout na váhu a sílu kočky před nakrytím? Ženicha už máme, slyšela jsem, že kolem prvního roku už může. Proto se těším na vaše rady a zkušenosti.

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 10.08.2023, 14:46:33 xxx.xxx.213.168

Má vaše kočka i “ženich” testy na HCM, PKD, FIV a FeLV? Rozumíte genetice, máte chovatelský plán?

Předpokládám, že ne. Předpokládám, že nejspíš nejsou s PP, tudíž se nejedná o plemeno britská kočka, ale nejspíš o křížence. Nejspíš ani nepoznáte, že vámi vybraný ženich není nějakým způsobem příbuzný.

Ideálně kočičku vykastrovat a pokud chcete doma koťátka, určitě bude nějaký spolek nadšený, když se ujmete jako dočaska vyhozených a nechtěných koťat, kterých jsou všude mraky.

Víte, že vám vaše kočka může u porodu i zemřít? Víte, že koťata bez matky budou potřebovat neustálou péči a dohled? 

kocoura219
kocoura219 (135 příspěvků) 10.08.2023, 20:52:32 xxx:xxx.e8d4:bfc1
Tenurri:

Má vaše kočka i “ženich” testy na HCM, PKD, FIV a FeLV? Rozumíte genetice, máte chovatelský plán?

Předpokládám, že ne. Předpokládám, že nejspíš nejsou s PP, tudíž se nejedná o plemeno britská kočka, ale nejspíš o křížence. Nejspíš ani nepoznáte, že vámi vybraný ženich není nějakým způsobem příbuzný.

Ideálně kočičku vykastrovat a pokud chcete doma koťátka, určitě bude nějaký spolek nadšený, když se ujmete jako dočaska vyhozených a nechtěných koťat, kterých jsou všude mraky.

Víte, že vám vaše kočka může u porodu i zemřít? Víte, že koťata bez matky budou potřebovat neustálou péči a dohled? 


Mám z toho příspěvku úplně stejný pocit….. ach jo, ach jo 😕

Alegrie (neregistrovaný) 10.08.2023, 20:58:06 xxx.xxx.255.228

Proč by měla u porodu zemřít? Proč vlastně pohrdáte kočkami bez papírů, je jich pořád většina a určitě jsou stejně životaschopné jako s papíry.

Arziska
Arziska (88 příspěvků) 10.08.2023, 21:11:32 xxx.xxx.201.243

Chovatel se snaží danou rasu šlechtit, podporovat charakter a vzhled daného plemene a předcházet zdravotním problémům výběrem vhodného chovneho  páru a zdravotnimy testy atd atd. Mnozitel nechá sve zvíře připustit jen proto, ze má dvě díry a kapkou z toho penízky, už neřeší, ze dane zvire může do par v novém domově umírat např na HCM, pokud tedy v te době ještě nějaký domov mít bude. Je toto opravdu nutne???

kocoura219
kocoura219 (135 příspěvků) 10.08.2023, 21:17:35 xxx:xxx.e8d4:bfc1
Alegrie:

Proč by měla u porodu zemřít? Proč vlastně pohrdáte kočkami bez papírů, je jich pořád většina a určitě jsou stejně životaschopné jako s papíry.


Kočkami nepohrdáme, ale množení tady nepodporujeme. 

Kilian
Kilian (1032 příspěvků) 10.08.2023, 23:00:51 xxx:xxx.d681:7748
Odpověď na příspěvek uživatele Alegrie z 10.08.2023, 20:58:06

….my jimi nepohrdáme, většinou je i máme doma, ale adoptované z utulků anebo nalezené….jenom prostě nechápeme vyrábění dalších bezpapírových koťat, které povětšinou dopadnou stejně….

hmn
hmn (1053 příspěvků) 11.08.2023, 07:10:39 xxx.xxx.106.106
Alegrie:

Proč by měla u porodu zemřít? Proč vlastně pohrdáte kočkami bez papírů, je jich pořád většina a určitě jsou stejně životaschopné jako s papíry.


Alergie, nelze směšovat dva rozdílné světy - tzv. “obyčejné” kočky, tedy žádné plemeno, žijící si svým životem včetně rozmnožování (většinou) a organizovaný chov plemen (bez ohledu na to, že některá plemena vznikla přirozeně a v zemi původu tak třeba i dosud žijí), kde plemeno = standard, chov řídí člověk, viz příspěvek od Arzisky (zde si prosím dovolím poznámku, že chovatelé řeší zdraví, protože člověkem řízený chov to nezdraví vytvořil)

Anonymní (neregistrovaný) 11.08.2023, 07:16:18 xxx.xxx.168.147

Nevím, nechci se vrtat v tom slavném papír x nepapír, ale šlechtitelé také nejsou žádní svatoušci viz. zbabraná plemena psů, které už jenom díky šlechtění člověka trpí. Osobně se ale nedivím, že je zájem o kočky/psy bez PP. Ono kdyby se chovatelské stanice, které se pořád tím svým PP ohánějí, zamyslely, tak by jim došlo, že kdyby kázdé koťe/šťeně, které není určeno k dalšímu množení a je prodáno zákazníkovi pro radost, sterilizovali/kastrovali, tak by se nemuseli pohoršovat nad lidmi, kteří dál jejich výtvory množí, protože prostě můžou.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 11.08.2023, 07:27:23 xxx.xxx.106.106

k dotazu :

kdyby to byla kočka “obyč” venku běhající, tak už by ta koťata měla

co se týká chovu řízeného lidmi, tak platí vyhláška, která říká, že kočka může být kryta od dosažení věku  12 měsíců.

Zde odkaz, ne na tu vyhlášku (ta je tam zmíněna), ale na Sdružení chovatelů koček a metodický list k chovatelskému řádu, týkající se otázky :

https://www.schk.cz/ml-chovnost-kryti-volny-a-rizeny-chov.html

hmn
hmn (1053 příspěvků) 11.08.2023, 07:28:42 xxx.xxx.106.106

“že kdyby kázdé koťe/šťeně, které není určeno k dalšímu množení a je prodáno zákazníkovi pro radost, sterilizovali/kastrovali

….tak jsou prasata non plus ultra a možná i nelegální

Anonymní (neregistrovaný) 11.08.2023, 07:42:25 xxx.xxx.168.147

Jenom poukazuji na to, co chovatelům vadí. Vadí jim, že lidé dál množí jejich kočky/psy bez uvážení, ale aby tomu třeba tímhle způsobem zamezily, to ne. A přitom pokud by dávali koťe/štěně dál, stačilo by do smlouvy dopsat: kastrace/starilizace do x měsíců, pokud k tomu nedojde dochází k porušení smlouvy. Stejně jako to mají útulky. Mají tam podmínku kastrace u koček, tak proč ne i u psů a začít rovnou i u chovatelů. U těch, kteří prodávají drahé šlechtěné mazlíky. A prasata? Pokud chovatel prodá někomu nesterilizované/nekastrované prase, tak se nemůže na daného člověka zlobit, že si ho namnoží. Stejně tak u koček a psů. Je to jejich vlastní chyba. 

Neberte to jako útok na chovatele. Dělají náročnou práci. Jenom poukazuji na tento paradox. 

Xerxova
Xerxova (799 příspěvků) 11.08.2023, 08:38:55 xxx.xxx.82.28

víte, že kastrace (byť ve smlouvě požadovaná) není právně vymahatelná?? Koupí se stáváte majitelem zvířete vy,  a vy rozhodujete… A prodej extrémně mladičkých kastrátů není zrovna výhra, spíš je to prasá…na  (i když třeba v USA je to běžné)

Xerxova
Xerxova (799 příspěvků) 11.08.2023, 08:40:26 xxx.xxx.82.28

ještě podotknu, že vždy jsem měla kvalitní zvíře s PP, nikdy jsem neměla potřebu uplatnit je v chovu a nikdy jsem psy neposkytla na krytí bezpapírových fen - a že by možnosti byly… O kastraci to není, je to jen o lidech

Arziska
Arziska (88 příspěvků) 11.08.2023, 08:59:19 xxx.xxx.201.243
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.08.2023, 07:42:25

Takhle to ale funguje. Koupíte si kote s PP a buď jde do nového domova již vykastrovane, nebo mate kastraci do jednoho roku narizenou ve smlouvě. Dále viz příspěvek výše. 
Mám Habešku. S ranou kastraci nesouhlasím a dalo mi spoustu práce najít CHS, ze které si poridim nekastrovane kotě. No nedivím se těm chovatelum, je to opravdu jediný způsob, jak znemožnit množení, ovšem na úkor zvířat! Konkrétně Habešsku bez PP téměř nesezenete. Dikybohu🙏 Zatímco jokobritek je plný bazos…

kometa
kometa (4388 příspěvků) 11.08.2023, 09:10:51 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Nevím, nechci se vrtat v tom slavném papír x nepapír, ale šlechtitelé také nejsou žádní svatoušci viz. zbabraná plemena psů, které už jenom díky šlechtění člověka trpí. Osobně se ale nedivím, že je zájem o kočky/psy bez PP. Ono kdyby se chovatelské stanice, které se pořád tím svým PP ohánějí, zamyslely, tak by jim došlo, že kdyby kázdé koťe/šťeně, které není určeno k dalšímu množení a je prodáno zákazníkovi pro radost, sterilizovali/kastrovali, tak by se nemuseli pohoršovat nad lidmi, kteří dál jejich výtvory množí, protože prostě můžou.


Takže navrhujete kastrovat mimina? 

Anonymní (neregistrovaný) 11.08.2023, 09:11:32 xxx.xxx.168.147

Že to není vymahatelné? Tak to poté nerozumím proč to ty útulky tak mají. To by tedy neměli ani nárok mi zvíře odebrat kvůli porušení smlouvy. Smutné, že je to možné. Pak to poté se mohou chovatelé rozčilovat a nadávat pouze sobě, komu to své šlechtěné zvíře prodali. Sami si tak vytvářejí konkurenci na trhu a dovolují, aby se dál jejich výtvory množily. Je to pouze o tom, co dovolili.

Také by mě zajímal prostý názor na toto - nekastrovaný kocour - vadí, nekastrovaný pes - nevadí, nesterilizovaná kočka - vadí, nesterilizovaná fena - nevadí. Přitom vrhnou stejný počet mladých, stejně tak je to váže se zdravotními problémy, stejně tak jim to pudově ovládá chování. Proč by psi neměli vadit, ale kočky ano? Vždyť i pes může utéct a běžet za fenou stejně jako kocour za kočkou. A to nemluvím o škodách, které pes může způsobit, když se chce k feně dostat.

Nejsem chovatel, jenom člověk, který nad tím pouze uvažuje. Já třeba zvíře s PP nikdy neměla a ani po něm neprahnu. Spokojím se s vesnickou mickou a vořechem, které beru jako ty unikátnější.

kometa
kometa (4388 příspěvků) 11.08.2023, 09:12:58 xxx.xxx.147.163
Alegrie:

Proč by měla u porodu zemřít? Proč vlastně pohrdáte kočkami bez papírů, je jich pořád většina a určitě jsou stejně životaschopné jako s papíry.


Tak má ta vaše a budoucí ženich potřebná zdravotní vyšetření? Protože zrovna HCM je docela průšvih.

Anonymní (neregistrovaný) 11.08.2023, 09:16:09 xxx.xxx.168.147

Kometa: pouze nad tímto problemem přemýšlím. Za kastraci mimin nestojím, ale když vám mladičký kocour (4 měsíce) občůrává stěny, tak zvažujete mladičkou kastraci. Není to můj případ. Já kocoura memám.

Takže zde diskutující, můžete se pohoršovat nad dalším množením čehokoli, co není ze stanice nebo s PP, ale původní chovatelé si za to můžou sami. Toť můj názor.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.