Aktuálně: 4 870 inzerátů174 735 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Kastrace nebo oddělování

kometa
kometa (4216 příspěvků) 21.11.2023, 08:31:32 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 08:05:25

Trochu nerozumím. Bulka velikosti hrášku a hned odběr celé lišty? Biopsie proběhla?

Počkala bych na RTG plic a SONO - pokud jsou metastázy, je operace stejně zbytečná. A jestli je nádor nezhoubný, tak vlastně taky. To bych spíš nechala provést tu kastraci, když už.

Můj názor.

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 21.11.2023, 08:34:59 xxx:xxx.4c5c:1303

Díky za názor. Už jsme jednu hovawartku měli, bez PP, kastrovali jsme po prvním hárání, inkontineci měla cca od deseti let, brala tabletky, ale srst cca od čtyř let příšernou. Jakoby jen hustou delší podsadu. Nic se s tím nedalo dělat, nakonec jsme ji na jaře stříhali cca na dva cm. Pak jakoby se styděla, láska moje. Museli jsme jí nechat odejít za duhu v jedenácti a půl, měla rakovinu plic, zřejmě i hlasivek či hrtanu, ke konci štěkala tenkým hláskem. 

Je to pro mne těžké rozhodování. 

Ph (neregistrovaný) 21.11.2023, 08:47:56 xxx.xxx.89.169
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 08:34:59

tak ja to mam podobne - kdyz mam rozhodovat “preventivne” o nejake operaci. Ale me vadi i treba jen uspani na RTG - i to vzdycky oddaluju 😏

Zatim jsem mela tri velke feny, vsechny kastrovane pozdeji ( 5, 8 a 8 let ) a nezmenilo se s nimi nic. Zato mala fena nam odesla na rakovinu, co zacala prave na mlecne liste. Tak i podle techto zkusennosti to ma kazdy nastavene - ceho se boji…

Jestli hned celou listu? Tak ja treba mela potvrzene, ze konkretne ta cysta, ktera to cele zacala - je nezhoubna - a presto se lista brala cela - kvuli tem dalsim utvarum. Netestovalo se vsechno. 

hmn
hmn (1029 příspěvků) 21.11.2023, 09:01:02 xxx.xxx.48.155

“Inkontinence - jo, ta sice hrozi, ale pravdepodobnost je mnohem mensi nez pri kastraci velmi mladych fen. U starsich fen jsem to zatim nezazila.”

dá se říci, u velkého plemene, ta hranice je 5 let, 6, 7, 8….? 
inkontinence je pro mě velký strašák 😔

kometa
kometa (4216 příspěvků) 21.11.2023, 09:57:24 xxx.xxx.224.101
Agnes1:

Prosím o názory. Mám osmiletou fenu hovawart. Cca rok má pod bradavkou na třetím hrudním cecíku na pravé mléčné liště bulku cca velikosti čočky.Nyní po hárání cca malý hrášek. Je naplánované vyšetření rtg plic, sono břicha, odběr krve a odběr mléčné lišty. Stále váhám, zda i nechat provést kastraci. Obávám se intkontinence a špatné srsti. Fena váží cca 35 kilo. Jeví se zdravá. Netrpí na falešky. Měla jednou štěnata, je chovná s PP. V osmi letech chovnost končí o to nejde. Vím, že na inkontinenci jsou tablety,ale ty mají také vedlejší účinky. Zatím se kloním k možnosti odběru lišty bez dalšího,histologie, sledovat druhou lištu,při jakémkoliv výskytu odebrat druhou lištu i kastrace. Díky za náměty, rady, zkušenosti. 


Jaké vedlejší účinky?

Ph (neregistrovaný) 21.11.2023, 11:12:43 xxx.xxx.89.169
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 21.11.2023, 09:01:02

Riziko inkontinence má svoje statistiky a neni to jen uplne o veku. Nejvyssi je u kastrace pred prvnim haranim a klesa to s kazdym dalsim. Ale když se kastruje pozdeji nez po druhém - pada zase ochrana pred rakovinou mlecne zlazy.  Kastrace pred prvnim haranim zase zvysuje riziko osteosarkomu atd. atd. Kdysi jsem to dohledavala.

Sama v sobe uz to mam rozhodnute davno - nekastruju preventivne. Kastruji kdyz se neco deje- jako je to u tohoto dotazu.  Zatim mi to vzdycky vyslo. 

Feny kolem osmeho roku jsou naprosto v cajku, operace pro ne neni velke riziko. 

Jediny fakt, ktery me nahlodal a premyslela bych o drivejsi kastraci  - je zmena povahy u me feny. K lepsimu. Ona mivala obcas falesku ( coz zase nebylo tak omezujici) - ale bezne mela celorocne, celozivotne - vykyvy nalad. Po kastraci je vylozene spokojenejsi. Ty hormony ji nedelaly dobre. 

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 21.11.2023, 11:48:30 xxx:xxx.4c5c:1303

Incurin Účinky typicky přisuzované estrogenům, jako zduření vulvy, zduření mléčných žláz a / nebo atraktivita pro samce a zvracení, byly zaznamenány při nejvyšší doporučované dávce na fenu, tj. při 2 mg. Vyskytují se s četností přibližně 5–9 %. Tyto účinky odezní po snížení dávky. Ve vzácných případech se objevilo vaginální krvácení. Ve velmi vzácných případech byl také pozorován rozvoj alopecie (ztráta srsti). 

Nežádoucí účinky Propalin Sirupu

V průběhu polních klinických studií, řídká stolice, průjem kapaliny, snížení chuti k jídlu, arytmie a kolaps byly hlášeny v některých psů. Léčba pokračovala v závislosti na závažnosti nežádoucího účinku pozorovaného.
Sympatomimetika mohou produkovat široké spektrum účinků, z nichž většina napodobuje výsledky nadměrné stimulace sympatického nervového systému (např účinek na srdeční frekvenci a krevní tlak).
Závratě a neklid byly také občas hlášeny. Přecitlivělost se může objevit ve velmi vzácných případech



 

kometa
kometa (4216 příspěvků) 21.11.2023, 13:01:50 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 11:48:30

Konzultovala jsem s praktikující kolegyní. Běžně přípravky předepisovali a problémy nebyly. Že ty dávky hormonů jdou nízké.

Tak nevím.

orionka
orionka (531 příspěvků) 21.11.2023, 14:24:13 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 08:05:25

Když je bulka maličká a navíc není zřejmé, co to je…..Možná by byla lepší kastrace a s odebráním mléčné lišty počkat. 

orionka
orionka (531 příspěvků) 21.11.2023, 14:26:30 xxx.xxx.82.160

Otázka na místní veterináře : Když se jedná o jednu malou bulku, není možné odebrat jen tu bulku a teprve, když by se prokázala její zhoubnost, odebírat celou lištu. Přece jen, je to obrovská operace, zásah.

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 21.11.2023, 15:03:32 xxx.xxx.112.73
Odpověď na příspěvek uživatele orionka z 21.11.2023, 14:26:30

Pročítala jsem internet, jen bulka odebrat je pro jistotu málo. Čekat se nevyplatí,mohou se vytvořit rychle metastázy. Kloním se pomalu k tomu vzít jen část lišty a provést kastraci.

To Kometa, ano píše se to, že malé dávky to jsou a tak. Ale jsou to estrogeny. Co nejméně léků je nejlepší. 

Jistě tu všichni chápete, jak miluji svou fenu. Je to člen naší rodiny a chci pro ni to nejlepší řešení. 

Proto prosím o vaše zkušenosti. Děkuji. 

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 21.11.2023, 15:16:15 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 15:03:32

Nemám jaksi přímou zkušenost, před nějakým tim pátkem jsem poslouchala toto, přesně si to nepamatuju, ale myslím, že tam odebírání lišt atd. zmíněno bylo. Tak třeba…

https://www.pejskarium.cz/?s=Kastrace

Konzultace na jiné veterině?

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 21.11.2023, 15:28:38 xxx.xxx.119.6

Myslím, že Terven tohle  ještě na fauně řešila. Byla teď ve vlákně “průjem”. Možná když jí pozvete, poptáte se?

impact
impact (409 příspěvků) 21.11.2023, 15:45:55 xxx.xxx.18.231

Nám se teda vždycky vyplatilo odebrat jen bulku plus kastrace. A to byl nejeden případ, včetně třeba moji nebožky thajky.

Jen v jednom případě se nádory vrátily, ale to k nám fena došla ve stavu, kdy měla nádory přes celý břicho. Tam to nespasilo ani odebrání obou lišt. 

Jinak moje vetka není zastáncem toho, aby se kvůli malé kuličce brala celá lišta. A jsem docela ráda. Zatím nám to vychází u spousty fen, tak nemám důvod měnit názor.

Co se týče kastrace te hovice, tak pro mě by bylo obrovský dilema to, jestli nekastrovat teď v osmi letech, kde je fena relativně happy a free a nebo čekat a kastrovat třeba až v deseti jedenácti, až bude babka a operace pro ni bude mnohem větší riziko. Protože za mě prostě kde tolik nepracuje mléčná lišta (není hárání a falešky), tak tam ty nádorky tolik nejedou. Asi by to pro mě byl větší strašák, než inkontinence a zhoršení srsti. Ale zase je to třeba u mě daný tím, že nemám absolutně zkušenost s inkontinencí. Díky bohu. 

Nezávidím Vám to rozhodování a držím palce, ať je fena happy a free ještě hodně dlouho, ať se rozhodnete jakkoliv. 

janaa
janaa (383 příspěvků) 21.11.2023, 16:28:06 xxx.xxx.174.187

A proč se nevezme vzorek z té bulky před operací? A na základě toho se rozhodnout,do jak velké operace jít. Vždyť to nemusí být zhoubný nádor.

orionka
orionka (531 příspěvků) 21.11.2023, 16:44:27 xxx.xxx.82.160
janaa:

A proč se nevezme vzorek z té bulky před operací? A na základě toho se rozhodnout,do jak velké operace jít. Vždyť to nemusí být zhoubný nádor.


Přesně tak jsem to myslela. Vzít bouličku, vyšetřit a rozhodnout. 

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 21.11.2023, 19:41:05 xxx:xxx.3d40:f379

Impact vím, že jste zkušená chovatelka asi navrhnu vaše řešení, přistoupíme ke kastraci a nechám odebrat jen část lišty. 
Brát vzorek a když bude negativní nic s tím nedělat mi bylo řeceno, že u fen se může lehce zvrhnout i nezhoubný nádor. 4.12. Jdeme na rtg sono krev tak navrhnu toto řešení a uvidím co doktor 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.