Aktuálně: 4 870 inzerátů174 734 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Kastrace nebo oddělování

janaa
janaa (383 příspěvků) 21.11.2023, 20:07:50 xxx:xxx.7a46:438d

Tak pokud by to byla třeba tukovka,tak není potřeba tak kuchat,může se jen vyříznout to. Pokud to bude nějaký bubák,tak podle typu je vhodné vyříznout s okraji třeba jen bulku a vykastrovat, jindy vzít fakt celou lištu. Co když vám pak přijde rozbor s doporučením na sebrání celé lišty? Další operace? Já bych chtěla vědět předem, o co jde, a na základě toho se rozhodovat. Každopádně,ať se rozhodnete jakkoli,moc moc držím palce

impact
impact (409 příspěvků) 22.11.2023, 06:58:14 xxx.xxx.18.231
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 21.11.2023, 19:41:05

Já bych se na základě svých zkušeností rozhodla asi takto. Jen do toho píchat a dělat biopsii mi přijde zbytečný. Píšete, že se to malinko zvětšilo, takže to tak jako tak půjde ven. Tak bych to prostě nechala vyříznout plus kastrace a pak by se vidělo. Spousta zkušených operatérů i vidí při samotné operaci, co to je za nádor a je schopno se podle toho rovnou zařídit. 😉 

Je blbý to, že je to velký plemeno, kde je ten strašák inkontinence prostě větší. U nás se jedná o prcky, takže kdyby bylo na starý kolena nejhůř, dostane dětskou plínku a nazdar. Starat se o inkontinentního hovíka by moc velká lambáda nebyla. Ach jo.

Ph (neregistrovaný) 22.11.2023, 09:05:49 xxx:xxx.5b3c:b901

Ona se nedela jen biopsie,umi i cytologii a neco to taky rekne

Ale myslela jsem, ze na tu celou listu  uz by mel byt duvod. Me ani nenapadlo, ze neni 

kometa
kometa (4216 příspěvků) 22.11.2023, 15:18:58 xxx.xxx.224.101
impact:

Já bych se na základě svých zkušeností rozhodla asi takto. Jen do toho píchat a dělat biopsii mi přijde zbytečný. Píšete, že se to malinko zvětšilo, takže to tak jako tak půjde ven. Tak bych to prostě nechala vyříznout plus kastrace a pak by se vidělo. Spousta zkušených operatérů i vidí při samotné operaci, co to je za nádor a je schopno se podle toho rovnou zařídit. 😉 

Je blbý to, že je to velký plemeno, kde je ten strašák inkontinence prostě větší. U nás se jedná o prcky, takže kdyby bylo na starý kolena nejhůř, dostane dětskou plínku a nazdar. Starat se o inkontinentního hovíka by moc velká lambáda nebyla. Ach jo.


Rozeznat pouhým pohledem zhoubný a nezhoubný nádor na 100% nelze. Od toho je ta cytologie.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 23.11.2023, 07:30:10 xxx.xxx.224.101
Agnes1:

Pročítala jsem internet, jen bulka odebrat je pro jistotu málo. Čekat se nevyplatí,mohou se vytvořit rychle metastázy. Kloním se pomalu k tomu vzít jen část lišty a provést kastraci.

To Kometa, ano píše se to, že malé dávky to jsou a tak. Ale jsou to estrogeny. Co nejméně léků je nejlepší. 

Jistě tu všichni chápete, jak miluji svou fenu. Je to člen naší rodiny a chci pro ni to nejlepší řešení. 

Proto prosím o vaše zkušenosti. Děkuji. 


Konzultovala jsem s praktikující kolegyní.

Ta je pro cytologii, kastraci a odběr konkrétní bulky. Vzít celou lištu by doporučila jenom v případě vícečetných nádorů. U osmileté feny velkého plemene by do tak radikálního zákroku jinak nešla.

Jenom otázečka, nemusíte odpovídat. Ten veterinář (veterináři) spadá (spadají) do jaké věkové kategorie?

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 24.11.2023, 08:35:57 xxx:xxx.367e:6230
impact:

Já bych se na základě svých zkušeností rozhodla asi takto. Jen do toho píchat a dělat biopsii mi přijde zbytečný. Píšete, že se to malinko zvětšilo, takže to tak jako tak půjde ven. Tak bych to prostě nechala vyříznout plus kastrace a pak by se vidělo. Spousta zkušených operatérů i vidí při samotné operaci, co to je za nádor a je schopno se podle toho rovnou zařídit. 😉 

Je blbý to, že je to velký plemeno, kde je ten strašák inkontinence prostě větší. U nás se jedná o prcky, takže kdyby bylo na starý kolena nejhůř, dostane dětskou plínku a nazdar. Starat se o inkontinentního hovíka by moc velká lambáda nebyla. Ach jo.


Impact Myslím, že tento názor je nejrozumnější, souzním s ním, i Kometa uvádí podobné. Při rtg,sonu,krvi, budu hovořit s mladou veterinářkou, nevím 35, uvidím, jaký názor bude mít. Operaci provede můj dvorní vet, stará se nám o všechnu zvířenu, může mu být maxi 45,nevím. Nakonec se to stejně udělá tak, jak se rozhodnu já sama. Zajímají mne ale názory a zkušenosti ostatních. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 24.11.2023, 09:29:03 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Agnes1 z 24.11.2023, 08:35:57

Agnes - taky jsem dala na Impact a její zkušenosti /ještě jednou díky Impakte/ U nás se tedy nemuselo kastrovat, ale brala se jen část té lišty, kde byl problém - naše útulková babička - min 12 let to zvládla dobře. Domluveno bylo s vetem, že předoperační se udělá v den operace - rtg plic, aby se vědělo, zda tam něco není - kdyby bylo , nedávala by operace smysl, krev, sono. Všek bylo ok, takže se šlo do toho. Bubi měla slušnou hrču, s kterou přišla a my měli za úkol ji sledovat. Nedělo se nic a pak to prasklo -zánět. Takže operace jasná. Vzal se jen ten kus lišty co bylo nutné. DŮLEŽITÉ DOPORUČENÍ  : krom inhalační anestézie chtějte i šití “dovnitř” -používá se v plastické chirurgii, náš vet ho umí a šil takhle naši germánku, když musela s pyometrou na kastraci -  jak to vypadá viz tady v článku:

https://zrzavec.com.cz/2022/01/20/prvni-pooperacni-den/

Je to úžasná věc, jak tam nejsou ty stehy a klasický buřtíky, psa to nedráždí k tomu, aby si to blemcal. V podstatě si přivedete domů psa po operaci už s jen s jizvou, ne šitou ránou. Ta fotka je opravdu den po operaci. nehrozí, že si to rozlíže. Nemusela mít pruban ani límec, nic. 

Držím palce.

Agnes1 (neregistrovaný) 11.12.2023, 23:28:17 xxx:xxx.89c9:dd0f

Milí přátelé, tak to máme za sebou. 

Minulé pondělí jsme byli na předoperační prohlídce, rtg plic, krev, prohlídka feny vetem. Vše oki. Promluvili jsme si co a jak. 

Ve čtvrtek ráno jsem fenku odvezla, pěkně jsem s ní ještě byla při zavedení kanyly, při sedaci, a pak už jsem jen čekala, cca dvě hodiny. Proběhla kastrace, orgány vypadaly dobře, nikde nic, vet vzal vaječníky a dělohu ponechal. Při podrobné prohlídce mléčné lišty našel vyjma hrášku pod třetím strukem ještě malou čočku na druhém konci lišty. Musel tedy odebrat pravou lištu celou. Jizva je opravdu dlouhá, od hrudní končetiny až k pipině. Dávám atb. A příští pondělí už půjdou stehy ven. 

Cita je už v pořádku, první den hodně spala, ale večer už jedla, nezvracela. Vše funguje jak má. Je hodně doma, dnes jsme šli na prochajdu na vodítku, už by chtěla normální režim, ale nesmí se namočit, a taky žádné lítání a skákání. 

Čekáme na histologii. 

Jsem velmi spokojena s péčí mého veta. 

Agnes1
Agnes1 (49 příspěvků) 16.12.2023, 14:51:59 xxx:xxx.b615:f15

Včera jsem Citě sundala pruban, už měla odlepené spodní krytí. Jizva se hojí pěkně. Cita je ve stejné kondici jako před operací. 🙏 doma se povalovat je baví obě. 😃

Obrázek Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.